31 грудня 1825 року у Василькові перед солдатами повсталого Чернігівського полку офіцери зачитали прокламацію “Православний катехізис”. Закликали їх до збройної боротьби проти самодержавства, кріпацтва та рекрутчини в Російській імперії.
Катехізис підготували російські офіцери-декабристи Сергій Муравйов-Апостол та Михайло Бестужев-Рюмін. Розпочинався із молитви, а далі йшли питаня і відповіді в республіканському, антимонархічному та релігійному дусі. Останнє, за словами декабристів, використали, щоб був більш зрозумілим для звичайного народу.
На питання “Що означає бути вільним і щасливим?” відповідали: “Без свободи немає щастя. Святий Апостол Павло говорить: ви куплені ціною крові, то не будьте рабами людям”. На питання “Чи повинні коритися царям, коли вони діють всупереч волі Божій?” відповідали: “Ні! Христос сказав: Не можете служити Богові і земним благам, тому народ і воїнство страждають, що підкоряються царям”. Правлінням, що не суперечить Божому закону називали таке, де нема царів, адже Бог створив усіх рівними.
Врешті на васильківському соборному майдані Муравйов-Апостол промовив гасло-клятву щодо визнання єдиним царем Ісуса Христа. Під хоругвами солдати вирушили з міста революційним маршем у напрямку Мотовилівки. Повстання Чернігівського полку перейшо в активну фазу.
Того ж дня катехізис почали поширювати серед населення, але воно його не зрозуміло та не підтримало повстанців.
26 грудня 1825 року на Сенатскій площі в Санкт-Петербурзі декабристи здійснили спробу державного перевороту. Це була група дворян, які змогли підняти кілька військових частин. Хотіли завадити стати на престол новому цареві Миколі I. Лідери повстання мали захопити Зимовий палац та царську сім’ю. Такими діями планували отримати всю повноту влади. Але більшість частин вже прийняли присягу на вірність Миколі І, і масової підтримки не було. У результаті заколоту загинуло 1 271 чоловік, зокрема 9 жінок і 19 дітей.
Повстання Чернігівського полку тривало з 29 грудня 1825 року до 3 січня 1826-го. Збройний виступ підготувало Південне товариство декабристів, до якого приєдналося Товариство об’єднаних слов’ян . Бунтівним солдатам вдалося захопити місто Васильків, а згодом зайняти Мотовилівку. Звідти рушили на Житомир однак вступили в бій із лояльними до новообраного царя військами генерала Федіра Гейсмара. У бою загинуло близько 50 бунтівників, а решта потрапила в полон. Після придушення декабристських повстань Муравйова-Апостола та Бестужева-Рюміна повісили. Чернігівський полк перевели в діючу кавказьку армію.