Григорій Ляхович: український бізнес має боятися не закордонних конкурентів, а своєї меншовартості.

Григорій Ляхович: український бізнес має боятися не закордонних конкурентів, а своєї меншовартості.

ДОСЬЄ

Григорій Ляхович – український підприємець, засновник “Поліська Комора-степка”, колишній активіст протестної кампанії “Україна без Кучми”. Був наймолодшим фігурантом так званої “справи 9 березня”, порушеної після сутичок між опозиціонерами та міліцією в 2001 році.

Компанія була заснована у 2021 році і за декілька місяців мацик від “Поліська Комора-степка” посунув іспанський хамон з низки ресторанів Києва. 

З березня 2022 року Григорій Ляхович боронить країну на фронті.

ПРО ЩО ГОВОРИЛИ:

Війна з владою – теж війна? Хто страшніше – внутрішній чи зовнішній ворог? Як з’явилися ідея заснування бізнесу? Уряд допомагає крафту? На яку частку на ринку претендує “Поліська Комора-степка”? Чи є плани перевезти бізнес за кордон?

Наскільки нам відомо – це далеко не перша війна, в якій Ви берете участь. Чи війну з владою не можна вважати війною?

9 березня 2001 року в Києві біля будівлі Адміністрації президента України відбулися сутички між учасниками антипрезидентської акції “Україна без Кучми” і правоохоронними органами. Я мав честь тоді бути серед активістів, але не вважав це війною. Для нас це була спроба висловити свою громадську позицію. А от для СБУ та влади – мабуть то було війною. 

Бути наймолодшим політв’язнем акції “Україна без Кучми” – це честь?

Ні (сміється). То проста статистика. Честь – стояти поруч з рідним братом, Андрієм Шкілем та іншими побратимами, яким боліло, як кучмівський режим губить нашу країну. Честь, що ми спробували похитнути ту владу та показати тисячам людей її справжнє обличчя. 

Але, наскільки нам відомо, Кучмою все не закінчилося? 

Мабуть, мова про часи, коли до влади прийшов Янукович? Так в 2010 році, була спроба поновити репресії на основі “справи 9 березня 2001 року” щодо Андрія Шкіля. Тоді ГПУ активно почала викликати на допити політв’язнів цієї справи.

Декого опитали, а дехто, як мій брат Микола Ляхович, не зважаючи на тиск і погрози, навіть не приймав виклики. Зрештою, коли інформація просочилася у ЗМІ, запал прокуратури зменшився, і справу офіційно так і не поновили. Така собі війна вийшла (посміхається).

Але на Майдані були?

Був на обох! Був серед керівників наметового містечка під час “Помаранчевої революції” та одним з найактивніших учасників Майдану 2013-2014 років. 

Якого ворога вважаєте страшнішим – внутрішнього чи зовнішнього?

Як показує практика, їх важко розділити. Всі протести, що відбувалися в Україні за останні роки – це боротьба з п’ятою колоною, що представляла інтереси росії. Чи вважаю я когось з них більш чи менш страшнішим? Мабуть все ж таки внутрішній більш підступний, бо може говорити з тобою однією мовою та ходити під одним прапором. 

Як так – з активістів в бізнесмени? Внутрішніх ворогів перемогли?

Як бачимо, з 2014 року саме середній бізнес, волонтери та активісти допомагають перемагати ворогів на всіх фронтах. Мій бізнес – це додатковий ресурс, що також працює на підтримку країни та армії.

А чому саме мацик?

В нашій родині з давніх-давен виготовляли мацик за власними сімейними рецептами. Вони передавалися і вдосконалювалися із покоління в покоління. Ми спочатку готували для друзів та рідних, а з часом вміння виросло від хобі до улюбленої сімейної роботи, яку сьогодні представляє торгова марка “Поліська Комора-степка”.

Наскільки в Україні легко живеться крафтовикам? Уряд допомагає?

Знаєте, ця фраза вже затерлася у наших колах, але доводиться її повторювати знов і знов – просто не заважайте бізнесу і він сам собі допоможе. Тому, коли крафтовикам чи іншим бізнесменам дають дихати – вони стрімко розвиваються. Але перша “контрольна перевірка” може вбити будь який талант, майстра або ціле виробництво. Тому – зараз працюємо і слава Богові. Уряду є чим займатися. 

Ми чули, що “Поліська Комора-степка” в деяких рестораціях Києва посунула навіть хамон. Які плани по завоюванню ринку?

Наразі ми дуже стримані у прогнозах та планах. Війна дозволяє планувати тільки на години. А те, що ми посунули хамон – це більше ментальна перемога, ніж фінансова. Дуже приємно, коли українці починають усвідомлювати, що немає нічого дивного, що саме їх національний продукт є більш якісним ніж західні чи східні аналоги. Тому, ми не хамон перемогли, а наш комплекс меншовартості. В цьому зупинятися точно не збираємося. 

Сьогодні багато бізнесменів замислюються про перевезення свого бізнесу за кордон. Ви не розглядали такий варіант? 

Хочу побажати успіху всім тим, хто їде шукати своє бізнесове щастя за кордоном. В жодному разі не засуджую таких людей, бо хтось рятує своїх дітей, хтось працівників… Мацик буде вироблятися в Україні! Ви не зможете вивезти Хрещатик за кордон і гуляти по ньому, як нічого не відбулося. То вже буде не Хрещатик. Є речі, що народжені в країні і мають тут лишатися. Так, ми мріємо про європейські ринки, але їх має завойовувати український мацик, а не якоїсь іншої країни. І я вірю, що саме так і буде.
І куди я дінуся, з окопів (сміється).



Що побажаєте українцям сьогодні?

Терпіння та віри у ЗСУ. Ми обов’язково переможемо!
А тим, кого зацікавив мацик і хто бажає підтримати національний крафт та українську армію, хочу подарувати спеціальний промокод – Vagomo. Напишіть його у замовленні, або скажіть нашому менеджеру та отримайте додатковий смачний подарунок. 

Щоб замовити мацик – тисніть тут!