Хаос із вантажівками на кордоні з Польщею свідчить про напруженість щодо інтеграції України в ЄС

Головна Сторінка » Хаос із вантажівками на кордоні з Польщею свідчить про напруженість щодо інтеграції України в ЄС

Стаття у виданні Politico

Перше, на що звернув увагу українець, коли минулого року в’їжджав з України до Польщі – це волонтерські групи, які приймали виснажених біженців теплою їжею, одягом, пропозицією готельних номерів і автобусів для безкоштовного транспортування до міст по всій Польщі.

Перше, на що українці звертають увагу сьогодні – величезна черга вантажівок, які чекають на КПП “Дорогуськ” через блокаду польськими далекобійниками, яка розпочалася 6 листопада.

На чотирьох прикордонних переходах України з Польщею застрягли 3000 фур. Час очікування – три тижні

Зараз на чотирьох прикордонних переходах застрягли понад 3000 фур. Час очікування становить три тижні. Принаймні один водій загинув, перебуваючи в пастці. Протестувальники розташувалися в наметах, припорошених снігом, гріються біля вогнища у відкритих бочках, а водії, одягнені в жилети, стоять біля своїх вантажівок, багато з них курять і дивляться на миготливі сині вогні поліцейських машин, які стежать за ситуацією.

“Водії змушені чекати на відкритому повітрі без належних запасів їжі та туалетів”, – сказав заступник міністра інфраструктури України Сергій Деркач.

Він додав, що уряд готується евакуювати сотні водіїв, які опинилися в пастці.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Балкани – порохова діжка Європи” – Володимир Фесенко

Для відносин Києва з ЄС блокада кордону – серйозна криза, яка дає гіркий присмак майбутніх викликів для інтеграції України в ЄС з її величезним аграрним сектором і дешевими, але добре освіченими працівниками, які приєднаються до спільного ринку Євросоюзу.

Транскордонні торговельні потоки є обов’язковими для підтримки економіки України під час війни, але польські автоперевізники вважають українських водіїв недорогими суперниками, які підривають їхній бізнес. До них приєдналися польські фермери, обурені тим, що імпорт українського зерна завдає їм шкоди, знижуючи внутрішні ціни.

Злий через це не тільки Київ. У середу Єврокомісія різко розкритикувала “повну відсутність участі” Варшави в припиненні кризи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Російські інформаційні спецоперації: конфлікт Зеленського з Залужним, “мальчік в трусіках”

“Польська влада – ті, хто має стежити за дотриманням закону на цьому кордоні. Хоча я підтримую право людей на протести, весь ЄС, не кажучи про Україну, країну, яка зараз перебуває у стані війни, не можна взяти в заручники, блокуючи наші зовнішні кордони”, – заявила у Брюсселі комісар із питань транспорту Адіна Валеан.

Валеан попередила, що якщо Польща не діятиме, Єврокомісія може покарає Варшаву за “недотримання правил або незастосування права”.

Але Польщі важко реагувати через політичну невизначеність, спричинену парламентськими виборами, які пройшли минулого місяця.

Польські водії хочуть, щоб ЄС скасував сприятливий для України режим, який дозволив їм ввозити вантажі з України в будь-яку точку Євросоюзу майже без формальностей

Міністр інфраструктури Польщі Анджей Адамчик у понеділок написав звернення до свого українського колеги, в якому закликав Київ задовольнити вимоги далекобійників. Польські водії хочуть, щоб ЄС скасував сприятливий режим, який надав українським автоперевізникам після початку війни, і який дозволив їм ввозити вантажі з України в будь-яку точку Євросоюзу майже без формальностей. Це ж правило стосується компаній ЄС, які везуть товари в Україну.

Адамчик хоче, щоб Велян вивчила можливість відновити дозволи на міжнародні автоперевезення для українських перевізників, а Польща планує порушити це питання на Раді ЄС з питань транспорту 4 грудня.

Але понеділок був останнім днем Адамчика на роботі. Його змінив на посаді Елвін Гаджадхур в уряді, який, як очікується, проіснує лише два тижні, перш ніж нова влада під керівництвом опозиції на чолі з колишнім прем’єр-міністром Дональдом Туском вступить на посаду.

Туск засудив нездатність уряду вирішити проблему.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Сусідка сказала, що діти померли. А вони порубані в бочці лежать” – уривки з книги “Червоний голод”

Нестабільність у Варшаві відкриває двері для активістів ультраправої польської “Конфедерації”.

“Українці до війни здійснювали 160 тис. автоперевезень. Цього року на сьогодні це вже майже 1 млн”, сказав Рафал Меклер, власник автотранспортної компанії у східній Польщі.

Але Меклер не рядовий далекобійник. Він також є політиком “Конфедерації”, який брав активну участь в організації протестів на кордоні. Його сторінка у Facebook рясніє критикою України, а його партія є найбільш скептичною в Польщі щодо альянсу з Києвом. В одному з постів Меклер порівняв Україну з “розпещеним нахабою”.

“Ми боремося за свій транспорт бізнес, а не проти України. Але Україна вперлась і не зрушить з місця, пропонуючи нам цю емоційну риторику про війну, й те, як ми блокуємо ліки”, сказав Меклер.

Попри те, що польські протестувальники кажуть, що пропускають необхідні цивільні та військові вантажі, на практиці вантажівки з пальним і гуманітарною допомогою не можуть прорватися через затор

Попри те, що польські протестувальники стверджують, що пропускають необхідні цивільні та військові вантажі, Деркач сказав, що це дуже важко на практиці, оскільки він бачив, як вантажівки з пальним і гуманітарною допомогою не могли прорватися через затор.

“Пропускають близько 30 вантажівок на день через кордон. Як ми взагалі можемо сказати, що вони мають на це право? Що це, облога зруйнованої війною країни?” сказав Олексій Давиденко, власник української мережі медичних поставок “Медтехніка”.

Новий міністр сільського господарства Польщі Анна Гембіцька заявила, що звинувачення в затриманні гуманітарних і військових вантажів “не відповідають дійсності”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ще кілька років війни: про що говорять у Пентагоні

Вона звинуватила у проблемах на кордоні вторгнення Росії і “безвідповідальну” політику ЄС, “який не бачить проблем Польщі та інших сусідів України”. Вона додала, що хоче зустрітися з єврокомісаром з економіки Валдісом Домбровскісом, щоб пояснити польську точку зору.

Київ каже, що двоє українських водіїв загинули під час очікування. Польська поліція каже, що один.

Поки що український уряд не відступає від своєї вимоги, щоб ЄС дотримувався минулорічної угоди про допуск його водіїв.

Однією з головних проблем для поляків є те, що Україна використовує електронну систему маркування для всіх вантажівок, які стоять у черзі на пунктах пропуску. Поляки хочуть, щоб їхні порожні вантажівки були звільнені від цієї схеми черги, щоб вони могли швидше проходити через прикордонний контроль.

“Ми запропонували польським далекобійникам відкрити більше пунктів пропуску та створити спеціальні смуги для порожніх польських фур. Але вони не хочуть записуватися в систему електронної черги, як усі. Було б несправедливо щодо інших країн, якщо ми запропонуємо їм особливий режим. Ми також не можемо повернутися до системи дозволів, бо втратили всі інші наші кордони для експорту. “Вони не хотіли слухати, що ми повинні підтримувати економіку під час війни. Деякі з них сказали, що вже достатньо допомогли, а тепер їм треба годувати сім’ї. Тому вони просто встали і покинули переговори”, сказав Деркач.

Польща з Угорщиною та Словаччиною закрили свій ринок для імпорту українського зерна, попри торговельну угоду між Україною і ЄС, і в порушення правил єдиного ринку Євросоюзу

Важливість кордону України з Польщею зросла після минулорічного вторгнення Росії, яке перекрило країні легкий доступ до чорноморських портів. Спочатку Польща прийняла мільйони біженців, була лідером у постачанні зброї Україні та підтримала її швидкий вступ до ЄС. Але зі зростанням витрат на таку політику зростала і політична напруга. Польща разом з Угорщиною та Словаччиною закрили свій ринок для імпорту українського зерна, попри торговельну угоду між Україною та ЄС і в порушення правил єдиного ринку Євросоюзу.

Тепер настала черга польських далекобійників. Схожими протестами погрожують словацькі та угорські далекобійники. За іронією долі, автоперевізники Центральної Європи скаржаться на західноєвропейські автотранспортні фірми, які гірко скаржилися на зниження цін, коли ці країни приєдналися до ЄС.

До далекобійників приєдналися фермери, які в понеділок розпочали цілодобову блокаду прикордонного переходу Медика на південному сході Польщі.

Українці “кусають руку, яку ми їм простягнули”, – сказав РАР організатор фермерських протестів Роман Кондров.

Протести завдали економіці України понад 400 млн, повідомив на брифінгу в Києві віце-президент Асоціації міжнародних автоперевізників Володимир Балін.

“Наша помилка в тому, що ми так покладалися на Польщу. Ми перенесли свій бізнес, платимо податки, логістику, які раніше платили в Україні, до Польщі. Ми думали, що спину прикрили. Можливо, якби ми були трохи обережнішими, то не були б настільки залежними від Польщі”, розповів Давиденко.

Переклад Gazeta.ua