Через високий рівень холестерину частішають серцеві напади й інсульти, розповідає столичний невролог Юлія Гончарук, 45 років. Це речовина в нервовій тканині та печінці, що потрібна для вироблення гормонів і виведення токсинів. Якщо її забагато, засмічуються судини й порушується обмін речовин.
“Хороший” холестерин потрібний для побудови мембран клітин. Він допомагає відновити стінки судин. А “поганий” осідає на стінках і викликає атеросклероз затвердіння і звуження артерії через бляшку всередині її. Там порушується кровообіг і є ризик ішемічного інсульту. Кров не потрапляє в мозок, клітини гинуть. Надлишок холестерину провокує утворення жовчних каменів.
Треба тримати його рівень на контролі. Якщо нічого не робити, судини заб’ються і почне здавати серце, каже Юлія Гончарук. Але й без холестерину людина не може жити, бо потрібен для синтезу жовчі й статевих гормонів. Від 20 років варто перевіряти холестерин раз на п’ять років. У кого є кровні родичі з високими показниками вдвічі частіше. Для цього робити розгорнутий аналіз крові.
Також необхідно менше вживати сала, сосисок, вершків і жовтків. Напосісти на яблука, морську капусту, моркву, помідори, горох, гречку й горіхи. Корисно пити томатний та апельсиновий сік.