fbpx

Клони спотворюють вибори – ЦВК закликали до боротьби

Головна Сторінка » Клони спотворюють вибори – ЦВК закликали до боротьби

Центральна виборча комісія має розробити системну політику боротьби з кандидатами-клонами.

Про це повідомляє рух “Чесно”

Клони – технологія, яка спотворює результати виборів. Так, на парламентських виборах 2019 року два кандидати-клони зібрали рекордні в історії України показники.

Клон Олександра Горобця, кандидата від “Слуги народу” (Київська область, 95 округ), забрав майже 5 500 голосів, а клон Ігоря Васильковського, кандидата від тієї ж партії (Одещина, 139 округ), забрав понад 7% голосів.

Тоді клонами намагалися масово забрати голоси у кандидатів від рейтингової “СН”.

Тепер, коли рейтинги не дозволяють перемогти кандидатам від “Слуги народу” безапеляційно, у конкурентів на округах починають з’являтися клони.

Перший такий прояв був цієї весни в Івано-Франківській обл. Тоді в Олександра Шевченка з’явилися клони, які забрали майже 500 голосів. Це, разом зі зниклими бюлетенями, могло принести технічну перемогу чинному нардепу “Слузі народу” Василю Вірастюку.

Якщо у Вірастюка не було клонів, то зараз на округах Херсонщини і Черкащини, ситуація змінилася. Клони є і в “СН”, і в їхніх опонентів.

Так, у 184 окрузі, де у 2019 році виграв Ігор Колихаєв, відбуваються проміжні вибори до Верховної Ради. Колихаєв став мером Херсона і наразі тут балотується його колега з партії “Нам тут жити” Геннадій Миколайович Лагута. Йому протиставили двох клонів, один з яких значиться керівником проєктів ГО “ГІ “Нам тут жити”. Це може ще більше заплутати виборців.

У кандидата від “СН”, голови ОДА Сергія Козира на цьому ж окрузі теж є свій клон кочегар з Кіровоградської області.

На 197 окрузі у двох кандидатів теж були клони.

29 вересня зареєстрували першого клона для кандидата “Слуги народу” Віталія Войцехівського. Він – Золотоніський міський голова. А клон – повний тезка. Чоловік змінив своє ім’я та прізвище за шість днів до реєстрації. 6 жовтня суд скасував зміну імені цього кандидата.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фірма заступника керівника ОП заробила 1,2 млн на вояжах Зеленського перед місцевими виборами

Але найбільше не пощастило кандидату Владиславу Голубу. Один з двох клонів – його повний тезка. І всі три Голуби – самовисуванці, тобто виборець не зможе ідентифікувати кандидата навіть за партією.

Усі клони-самовисуванці зазвичай подають документи в останні дні реєстрації, щоб їх було важче розшукати до виборів і вони не знялися. Це роблять також, щоб штаб опонента не встиг “подякувати” у відповідь клоном.

6 жовтня на засіданні ЦВК обговорювали зміну форми бюлетеню й введення нумерації, щоб дати можливість справжнім кандидатам прокомунікувати свій номер для виборців. Рішення підтримали майже одноголосно.

Виборчі правила, як і форму бюлетеня, варто обговорювати до старту виборчого процесу. Інакше це зміна правил гри під час самої гри, пише координаторка “Чесно” Віта Думанська.

Вибори на двох округах відбудуться 31 жовтня.

Боротьба з клонами буде актуальною на виборах президента і на виборах мерів.

Тому порядкові номери, світлини кандидатів, маркування попереднього прізвища кандидата, якщо він його нещодавно змінив, аби стати клоном – ті інструменти, які можуть допомогти виборцю не схибити і не віддати голоси помилково, повідомляють у “Чесно”.

30 березня Верховна Рада позбавила депутатських повноважень “слугу народу” Олександра Скічка.

У квітні ЦВК призначила на 31 жовтня проміжні вибори в округах № 184 у Херсонській і № 197 Черкаській областях.

Торік у грудні до парламенту подавали урядовий законопроєкт для боротьби з двійниками на виборах.