Колектори продовжують погрожувати: фізична розправа, заборона виїзду та розголошення інформації стороннім

Колектори продовжують погрожувати: фізична розправа, заборона виїзду та розголошення інформації стороннім

Більшість колекторських компаній, такі як ТОВ “Діджи Фінанс”, ігнорують вимоги закону.

14 липня запрацював закон про колекторів. Він мав захистити боржників від дій недобросовісних компаній. Їм заборонили використовувати погрози й шантаж, повідомляти третім особам про заборгованість, шкодити репутації позичальника, зустрічатися з ним без погодження, взаємодіяти більш як двічі на добу. Що змінилося?

Частина колекторських організацій спробувала переформатуватися. Первинна комунікація стала чемнішою. Але принципових змін не відбулося. Закон треба було приймати, щоб формально врегулювати вимоги. Наприклад, колектори не можуть дзвонити сусідам позичальника, на роботу. Взагалі питання: звідки вони беруть персональні дані сусідів?

“Якщо вам надходять дзвінки чи листи стосовно кредиту, який ви не брали та за яким не виступали поручителем, можна говорити про порушення закону України “Про захист персональних даних”. Номер телефону людини та її домашня адреса – це конфіденційні дані. Фінансова компанія та колектор не мають права на їх обробку без згоди власника”, – йдеться в повідомленні НБУ.

В нашу редакцію звернулися чинні військовослужбовці, які готові надати докази, що під час виконання бойових дій, їм двонили представники ТОВ “Діджи Фінанс” і вимагали сплати кредиту іншої особи.






Демінський Сергій
Власник ТОВ “Діджи Фінанс”

Бізнес-модель мікрофінансової організації отримувати дохід. Видають 2 тисячі гривень кредиту. Отримують назад 47 тисяч. Офіційно повертати борги затратно. Тільки судовий збір становить 2200 гривень. Плюс штат юристів, які відправлятимуть документи в суди. Простіше організувати колцентр на 150 працівників у невеликому місті. Ті тероризуватимуть боржників по всій країні. Завжди буде третина, яка ніколи не поверне грошей. Цей відсоток закладений у бізнес-модель. З рештою можна працювати.

Частина мікрофінансових організацій належить власникам банків. Бо на швидких кредитах можна заробити втричі більше, застосовуючи жорсткі методи. І не страждає репутація банку. Тому методи роботи з боржниками не змінюються. Якщо мікрофінансова організація офіційно звертається в суд, із боржника стягують тільки кредит і відсотки за місяць.

Чи реально за новими правилами добитися штрафу за неправомірні дії колекторської компанії?

Реально. Але потрібно все фіксувати скрини листування, записи розмов. Має бути чітко чути, хто телефонує. Щоб людина представилася, назвала номер працівника. Якщо це жорсткий колект, то там ніхто не називається. Працівники часто трудяться на фрілансі, щоб мікрофінансову організацію не змогли пов’язати з ними.

Саме на прикладі ТОВ “Діджи Фінанс” ми спробуємо продемонструвати, як держава захищає українців під час військового стану.