Держсекретар США Марко Рубіо в телеефірі сказав про кілька етапів плану завершення війни в Україні. За його словами, “можливо, все розпочнеться із припинення вогню”.
Рубіо застеріг, що “це не було погоджено, навіть не обговорювалося”. Водночас держсекретар озвучив можливі наступні етапи:
коридори для надання гуманітарної допомоги,
забезпечення того, щоб обидві сторони не цілили в енергетичну інфраструктуру.
Отже, у Білому домі існує не більше, ніж ескіз поетапного плану мирного врегулювання конфлікту в Україні. Цей начерк нагадує інший мирний план – по Сектору Гази. Чи означає це, що США претендують на універсальний алгоритм для будь-якого збройного протистояння у світі?
Спільні риси
На Близькому Сході ще адміністрація президента Джо Байдена застосувала принцип step by step – “крок за кроком” – котрий і зумовив поетапність. План Байдена передбачав три періоди. Нагадаємо, якими вони були:
1. тимчасове припинення вогню (6 тижнів), обмін заручниками, відведення військ,
2. довготривале припинення вогню, вихід Ізраїлю із Сектору Гази, остаточний обмін заручниками,
3. мирні переговори, повоєнне відновлення Сектору Гази.
Джо Байден презентував цей план на початку липня 2024 року. Перший етап розпочався 18 січня 2025 року зі схвалення ХАМАСом і урядом Ізраїлю. Чинний президент Дональд Трамп, котрий тоді ще не вступив на посаду, заявив, що порозуміння вдалося досягти завдяки членам його команди (зокрема, Стіву Віткоффу).
Нині Стів Віткофф є спецпредставником президента США по Близькому Сходу і входить до складу американської делегації на переговорах по мирному врегулюванню в Україні. Тому є висока ймовірність, що він не лише застосує той алгоритм, який спрацьовує, але і пов’яже обидва конфлікти.
Ліванська контрольна робота
Тим часом, не минуло й одного місяця, а припинення вогню у Секторі Гази опинилося на межі зриву. Це сталося після нової пропозиції Дональда Трампа: викупити спірну землю, а палестинців – кудись переселити. Єгипет і Йорданія виступили категорично проти, але президент США наполягає на своєму. ХАМАС назвав цю ідею “приреченою”. Трамп пригрозив, що “буде пекло”, якщо угруповання зірве передачу заручників ізраїльській стороні 15 лютого.
На тлі гучних заяв призабулося, що першою спрацювала на Близькому Сході угода про припинення вогню між Ізраїлем і ліванським угрупованням “Хезболла”. 27 листопада 2024 року вона була схвалена за посередництва США. Документ передбачав схожі етапи:
припинення вогню на 60 діб, вихід ізраїльських військ із території Лівану, створення буферної зони,
“Хезболла” відходить від кордону з Ізраїлем, уряд Лівану конфіскує несанкціоновані заводи, укріплення, зброя конфіскуються, ВПК під жорстким контролем уряду,
Міжнародний комітет (США, Велика Британія, Франція, Німеччина) контролює дотримання сторонами угоди.
Реалізація угоди була такою успішною, що режим припинення вогню було продовжено 27 січня 2025 року (термін виводу ізраїльських військ – до 18 лютого 2025 року), а до того, 19 січня, у Лівані вперше за останні три роки вдалося провести вибори президента.
В Україні Вашингтон, ймовірно, спробує застосувати складові планів, котрі спрацювали на Близькому Сході
В Україні Вашингтон, ймовірно, спробує застосувати складові планів, котрі спрацювали на Близькому Сході. Збиратиме його наче з елементів дитячого конструктора.
Перші ознаки цього вже є. Марко Рубіо 13 лютого заявив, що очікує від Європи більших гарантій безпеки для нашої країни, “європейці мають активізуватися”. Крім того, за його словами, є “багато делікатних питань”, як-от культурні і мовні питання, територіальні претензії та контроль над озброєннями.
Якщо озирнутися на два вже працюючі плани по Близькому Сходу, для України контроль над озброєнням теж може означати створення відповідного міжнародного комітету. Міністр фінансів США Скотт Бессент 13 лютого згадував про контроль Білого дому за наданням допомоги Україні. Не виключено, що США вдасться саме до фінансового контролю.
Слова і на папері
І це є необхідна умова, якщо США хочуть безпосередньо впливати на конфлікт без відправки своїх бійців. Але є одна важлива деталь.
Плани по Лівану, і по Сектору Гази є документами, тобто, існують на папері. Ці документи спираються на відповідні резолюції ООН. Натомість новий мирний план Трампа по Газі існує, на даний момент, лише на словах.
Як і план по Україні. Нині єдиний документ, котрий є на папері і спирається на резолюції ООН, схвалений низкою країн на саміті 15-16 червня 2024 року, це – Формула миру.
Хоча документ містить 10 пунктів, а не етапів, можна розрізнити їх. Так, перший етап (пункт 1) – радіаційна та ядерна безпека, другий (пункт 4) – звільнення полонених і депортованих. Третій – виведення російських військ і припинення бойових дій (пункт 6). Після цього, за Формулою, має бути напрацьований механізм недопущення ескалації та повторення агресії (пункт 9). І лише тоді – підтвердження завершення війни (пункт 10).
Що ж насправді обговорюється
На саміт миру у червні 2024 року було винесено скорочений варіант Формули: забезпечення ядерної і продовольчої безпеки, гуманітарний обмін полоненими і незаконно вивезеними цивільними. На доказ того, що перший пункт набуває особливої актуальності, – влучання російського дрона по ЧАЕС у ніч на 14 лютого.
Отже, все, що озвучується зацікавленими сторонами, є побажаннями і баченнями. Тому президент України Володимир Зеленський у Мюнхені 14 лютого впевнено заявив: не бачить, що у США є готовий план щодо закінчення війни.
У Трампа плани ширші?
Натомість Вашингтону майданчик Мюнхенської конференції потрібен для з’ясування позицій європейців, припустила політологиня Олеся Яхно. Потім ці позиції будуть доноситися до Дональда Трампа і, вірогідно, враховуватися після можливого досягнення перемир’я і далі на шляху до миру, вважає вона.
Справді, план існує лише на словах, єдина його ключова і незмінна частина – збереження незалежності та суверенітету України, пояснив керівник української делегації у парламентській асамблеї НАТО, народний депутат з фракції “Слуга народу” Єгор Чернєв.
“Це означає – жодних обмежень армії та озброєння, жодних проросійських сил при владі, жодного визнання окупованих територій російськими. Все інше – це інформаційний шум. Весь цей сумбур спрямований тільки на двох людей – Путіна і на нашого президента. Трамп хоче довести сторони до потрібної кондиції, потім прийти, викласти на стіл свій запасний план, і щоб усі з ним погодилися”, – пояснив він.
Є наміри і підходи, це елементи пазлу, з яких складається загальна картина, стверджує політтехнолог Олександр Кочєтков. На його думку, задум у Трампа ширший: формально “здати” ЄС, а коли Путін вважатиме, що може атакувати Європу, запровадити проти РФ такі санкції, що вона буде відкинута у минуле, якщо не розвалиться. Президент США отримає шанс будувати відносини з Китаєм без російської підтримки Пекіна.