На фестивалі Mariupol Classiс через ажіотаж не вистачало стільців

Головна Сторінка » На фестивалі Mariupol Classiс через ажіотаж не вистачало стільців

Четвертий фестиваль класичної музики Mariupol Classiс 2021 пройшов з 29 серпня по 7 вересня у Маріуполі на Донеччині. Щодня відбувалось по кілька концертів.
Основними сценами стали філармонія, театральна площа, Драматичний театр.
Цьогоріч представили нову локацію сцену обладнали всередині хоральної синагоги, під час снігопаду 1991 року тут обвалився дах. Майже 30 років храм стояв порожнім.
5 вересня в колишньому Будинку культури коксохімічного заводу ставлять проєкт Скорик-Мусоргський. Приїхав оркестр “Київські солісти” та запрошені виконавці.

З 2018-го в цій двоповерховій будівлі діє камерна філармонія. Високі білі колони прикрашають банери з символікою Mariupol Classiс 2021 та портретами композиторів Вольфганга Амадея Моцарта й Модеста Мусоргського.
Жінка з кудрявим темним волоссям, у білому костюмі робить селфі на фоні Моцарта.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Костел Святого Миколая був складом, “глушилкою” та концертним залом. Чи стане знову храмом?

“А можна нам десь київських журналістів посадовити?” – запитує в адміністратора кураторка Ольга Стельмашевська. Стоїть біля входу.
“Та де посадити? Все розкупили. Хіба зараз ряд приставних стільців організуємо”, – відповідають їй.

В філармонії хваляться, що після пандемії публіки у них побільшало. Майже завжди аншлаги. Є слухачі, які відвідують усі концерти. Заклад співпрацює зі львівською філармонією, київською, дніпровською. Попит на гастролерів у маріупольців більший.

“Зараз для Маріуполя непростий час, зовсім поряд фронт людям психологічно важко. Також тиснуть побутові проблеми, тарифи високі, транспорт подорожчав. А на концерті людина відпочиває душею, насолоджується приємним, – каже адміністратока філармонії Любов Іларіонова. – Музичні школи популярні. Навіть у грецькому містечку Сартана, яке майже поряд із фронтом, у “музикалку” набрали більше 250 дітей”.

“Мирослав Скорик найвідоміший композитор України. Він автор музики до епохальної кінострічки “Тіні забутих предків” Сергія Параджанова. Його опера “Мойсей” єдиний твір в Україні, який отримав благословення Папи Римського Іоанна Павла ІІ. Творчість Мирослава Скорика вже давно належить до світового музичного спадку”, – виголошує зі сцени ведучий.

Грають Вокальний цикл на вірші Богдана-Ігоря Антонича “До музи”, для сопрано і камерного оркестру. Після гучних оплесків оголошують антракт.

“Я давно знала, що буде музичний фестиваль, заздалегідь придбала квитки на всі події передчувала, що буде цікаво, – розповідає Галина з Маріуполя. – Буквально на кожному концерті дізнаюсь багато нового. Наприклад, цей концерт не чула ніколи. Один геніальний композитор зробив перекладення іншого генія. В інтернеті коли слухаєш запис це по-іншому. Таких вражень вистачає на роки до наступного фестивалю. В інших містах завжди заходжу в філармонію, концерти органної музики в Києві, Харкові. Фестиваль анонсували як щось грандіозне, спочатку скептично поставилась. Коли побачила склад і що харківський оркестр гратиме на площі, а також у будівлі синагоги гадала, що вони просто не доїдуть. У п’ятницю була на концерті київського секстету ManSound. Тепер під враженням”.

Особливо маріуполців вразив японського саксофоніста-віртуоза Кента Ігараші та віолончеліста-віртуоза Олександра Пірієва. Грав найвідоміший твір Скорика – “Мелодія”.

“Завжди треба підходити до музикантів і диригентів, дякувати це також невід’ємна частина виступу, каже маріуполець Микита. – Я підійшов висловив вдячність, що люди приїхали до нашого міста. Піднімають рівень культури. Помітив, як під час концерту у диригента навіть трохи по шву розійшовся піджак. І це промовисто для мене”.

Mariupol Classic частина міжнародної програми “Маріуполь велика культурна столиця”. Мають 11 проєктів. Керує Марія Сльота – керівник ККП MiHAB Маріупольської міської ради.
“У 2020-му через пандемію перенесли більшість подій, всі 11 проєктів реалізуємо зараз, – розповідає Марія Сльота з Маріупольської міської ради. – Нещодавно завершився фестиваль “Ніч в музеї” проходив у нас вперше, став яскравою подією. За один день фест відвідали більше як десять тисяч містян. Привезли кілька експозицій з музеїв Дніпра, Києва. Була виставка картин Марії Примаченко, “Скіфське золото”, показували рукописний “Кобзар” грецькою мовою. Це все доповнювалось нашими експозиціями. Наші музеї ніколи такого не бачили стояли черги з відвідувачів”. Також у Маріуполі бачили постановку Влада Троїцького “Дорога додому”, перфоманс влаштували біля траси Маріуполь-Донецьк. Також серед проєктів фестиваль художників та два театральні. Загальний бюджет програми з 11 проєктів був близько 23 млн. грн.
“Першими фестами в Маріуполі були музичні. Почались іще в 2017-му, коли ніхто з гастролерів сюди не приїжджав, – додає Марія Сльота. – Чим більше у нас в місті буде культурних проєктів тим вище вірогідність, що люди з “того боку кордону” захочуть переїхати в Маріуполь.