На Полтавщині виявили рідкісний артефакт козацької доби

Головна Сторінка » На Полтавщині виявили рідкісний артефакт козацької доби

На Полтавщині під час археологічних розвідок у грудні 2024 року фахівці Історико-культурного заповідника “Більськ” виявили рідкісний артефакт – козацьку кулелійку.

Про це повідомив заповідник у Facebook.

“Рідкісний артефакт козацької доби був знайдений на теренах Котелевського краю під час розвідок у грудні 2024 року. Це залізна кулелійка – шарнірний інструмент у вигляді кліщів, який використовували для швидкого відливання свинцевих куль”, – зазначається у повідомленні.

Такі предмети зазвичай знаходять під час дослідження місць козацьких битв. Зокрема, під Берестечком (1651 р.) археологи знайшли кулелійки в сумках козаків, що свідчить про те, що вони самі виготовляли кулі для своїх рушниць. Усього в цій місцевості було знайдено 10 таких кулелійок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи знайшли сліди моторошного жертвопринесення

Археолог Ігор Свєшніков детально описав процес виготовлення куль:

“Розплавлений свинець заливали у формочку кулелійки через ливарний отвір, після чого її швидко охолоджували у воді. Готова куля мала “ливарний хвіст” – виступ у формі лійки, що утворювався в каналі ливарного отвору. Його зрізали, щоб отримати кулю правильної форми, хоча козаки не завжди дотримувалися цього правила і часто заряджали рушниці кулями з таким хвостом”.

Як сировину для куль козаки використовували легкоплавкі матеріали. Наприклад, під Берестечком були знайдені фрагменти свинцевих ложок, тарілок, металевих закруток, посудин та елементів віконних рам.

На Котелевщині кулелійку виявили на багатошаровому поселенні, інформацію про яке обіцяють оприлюднити згодом. Цей артефакт є унікальною знахідкою для регіону та поповнить фонди Історико-культурного заповідника “Більськ”.

Угорські археологи розкопали скарб стародавньої зброї в середньовічній цитаделі у Вишеграді. Знахідки, датовані XVI-XVII століттями, включають стрілецьку зброю, гарматні ядра, наконечники стріл та зброю ближнього бою. Вони вказують на інтенсивні бої, які точилися в цій фортеці.

Під час розкопок у рові, що зберігся з анжуйського періоду, виявили безліч артефактів. Серед них – зброя, яка зберегла сліди боїв. Значні пошкодження на цих реліквіях свідчать про жорстокі сутички, які відбувалися в фортеці протягом кількох століть.