Дострокові вибори у Німеччині вже вплинули на всю Європу і їх відгомін долетів до США. Підтримка України залишається ключовою темою для переможців.
Альянс Християнсько-демократичного союзу і Християнсько-соціального союзу переміг на дострокових перегонах до Бундестагу. Ця політична сила здобула 28,52% голосів, або 208 мандатів зі 630. На друге місце вийшла ультраправа “Альтернатива для Німеччини” (АдН) з 20,8% голосів (152 мандати). Соціал-демократи здобули 16,41% (120 місць), Зелені – 11,61% (85 місць), Ліва партія – 8,77% (64 мандати).
Голосування відбувалося за безпрецедентної з 1990 року явки у 83,4%. І не дарма: 23 лютого 2025 року кардинально змінило політичний ландшафт Німеччини.
Адже:
вперше за останні 12 років соціал-демократи поступилися консерваторам,
ультраправа партія вийшла на друге місце.
Напередодні чинний канцлер Олаф Шольц висловлював сподівання на те, що переможе і збереже посаду. Та вже ввечері після закриття виборчих дільниць він визнав поразку своєї Соціал-демократичної партії Німеччини і назвав це “гірким результатом”.
Фаворит – один, тріумфатор інший
Ймовірний новий канцлер Фрідріх Мерц від ХДСХСС проголосив у ніч виборів: “Знаю, яка відповідальність і які масштаби роботи, котра на нас чекає”.
Але справжній тріумф святкує ультраправа АдН, котру відкрито підтримував соратник президента США, голова департаменту DOGE Ілон Маск. Співголова цієї партії Еліс Вайдель назвала результат “історичним”.
Ультраправі порівняно з перегонами 2021 року додали 10,4% голосів. Для порівняння, ХДСХСС покращили результат лише на 4,4%, а найбільше втратили соціал-демократи – 9,3%.
Примара НДР
Крім того, у розрізі голосування по землях, АдН змогла вийти на перше місце в регіонах колишньої Німецької демократичної республіки (НДР), котра була утворена і перебувала під впливом СРСР. Ультраправі здобули понада 34% голосів у таких землях як Мекленбург-Передня Померанія, Саксонія, Саксонія-Анхальт, Тюрингія, Бранденбург і навіть у східній частині Берліну.
вперше з 1990 року Німеччина розкололася за політичною ознакою
Таким чином, вперше з 1990 року Німеччина розкололася за політичною ознакою. Причому – формально – без зовнішнього впливу. Агенція DPA, коментуючи результат АдН, зазначає, що німці не подолали внутрішніх розбіжностей.
Мерц відмовився від пропозиції створити коаліцію з Вайдель. Тому реальним варіантом більшості (від 316 голосів) у новому Бундестагу є ХДСХСС + Зелені + Соціал-демократи.
Цікаві кроки на різні боки
З огляду на це дістають пояснення геополітичні тези Фрідріха Мерца 24 лютого. Він наголосив, що прагне сформувати широкий “уряд усіх німців”. А у відповідь на привітання Дональда Трампа заявив: “Для мене абсолютним пріоритетом буде якнайшвидше зміцнити Європу, щоб ми могли крок за кроком досягнути реальної незалежності від США”.
Еліс Вайдель згадала про дзвінок Ілона Маска у ніч на 24 лютого
Показово, що соратники президента Сполучених Штатів передовсім вихваляли результати АдН, сходження якої до успіху розпочалося з перемоги на місцевих виборах у Тюрингії півроку тому. Недарма лідерка цієї партії Еліс Вайдель згадала про дзвінок Ілона Маска у ніч на 24 лютого, а відмову Мерца співпрацювати з ультраправими назвала антидемократичним інструментом.
“Уряд останнього шансу”
До виборів Фрідріх Мерц критикував Олафа Шольца за недостатньо рішучу позицію щодо України. Після голосування 23 лютого він закликав: посилити роль Німеччини в ЄС і в НАТО, жорсткіше вести діалог з Китаєм як складовою “осі автократій” та покращити взаємини з Польщею і Францією. Україні Мерц готує “більш пряму” підтримку.
майбутній уряд уже дістав назву “уряд останнього шансу”
Водночас, якщо він надаватиме перевагу зовнішній політиці на шкоду внутрішній, ризикує повторити долю Шольца і “світлофорної” коаліції. Його майбутній уряд уже дістав назву “уряд останнього шансу”. Адже соціально-економічні проблеми, на критиці яких піднялася АдН, залишилися.
Фрідріху Мерцу доведеться “радикально діяти у питаннях економічного росту і міграції”, вважає німецький політичний аналітик Нікола фон Ондарза.
А для цього потрібна підтримка як зовні, так і зсередини.
До чого готуватися Європі
Від Фрідріха Мерца очікують більшої результативності. Принаймні він висловлюється ясно, зазначив старший радник геополітичної консалтингової фірми Rhodium Group Ноа Баркін, а це багато важить у безпековій ситуації в Європі, котрі стрімко змінюється.
“У Мерца чітка проєвропейська позиція”, – наголосив економіст Гунтрам Вольф.
Але йому доведеться пом’якшити риторику, якщо він хоче бути канцлером, заявив Роберт Хабек від Зелених. “Ми бачимо, що центр послаблений, і кожен має подивитися на себе і запитати, чи не вони сприяли цьому”, – заявив він.
Голосування захисту
Критикуючи США, Мерц має шукати підтримку у своїй країні, у Європі та поза нею, припускає Вернер Краузе із Потсдамського університету. На думку експерта, АдН тиснутиме на нього більше, ніж хотілося б.
Еліс Вайдель уже заявляє, що ХДСХСС майже на 100% запозичили їхню антимігрантську політику. Німеччина поляризована, особливо навколо міграції, зазначив Ян Філіпп Томечек із Потсдамського університету, голосування 23 лютого було з акцентом на захисті. Відтак повністю ігнорувати тези АдН не вдасться, завдяки чому ультраправі (особливо за зовнішньої підтримки) накручуватимуть собі популярність. Їх уже привітав угорський прем’єр Віктор Орбан.
Консерватори на вузькому місці
АдН і Ліва партія сукупно мають 210 мандатів, тому можуть заблокувати будь-яке рішення у Бундестагу, як от про витрати на оборону чи підтримку України. Це означає, що “Німеччині може бути вкрай складно знайти для цього фіскальний простір. Зросте ризик торгової війни між США та ЄС”, припустив старший економіст Berenberg Bank Хольгер Шмідінг у коментарі The Financial Times.
Єврокомісія заявила, що готова звільнити оборонні інвестиції від фіскальних обмежень. Це єдиний шанс Мерца уникнути переговорів із лівими, котрі традиційно є опонентами консерваторів. Отже, вузьким є простір для маневру у формальних переможців перегонів, зазначив професор права й економіки у Паризькій бізнес-школі НЕС Армін Штайнбах.
Наслідки для України
Реальні дії Німеччини залежатимуть від майбутньої коаліції, наголошує німецький політолог Андреас Умланд.
Широка коаліція зі старту буде нестабільною, звернув увагу директор Ініціативного центру “Європейська стійкість” Сергій Сумлєнний. Попри це, найменше, що отримає Україна, на його думку, це – посилення санкцій проти РФ і розширення номенклатури озброєння, котре постачатиметься нам. І дозвіл Україні бити во всіх цілях на території Росії, куди можливо. “Негативний сценарій, якщо у широкій коаліції зовнішню політику віддадуть соціал-демократам. Це будуть пошуки якогось миру і Німеччина буде ходити навколо і бідкатися, що “ми не такі сильні, ой, Трамп “відвалився”, – прогнозує експерт.
Імовірний новий канцлер Німеччини насамперед говорить про серйозні зміни концепції європейської безпеки, звертає увагу публіцист Віталій Портников. На його думку, потенційні партнери по широкій коаліції не завжди одностайні у своїх партіях і щодо Європи, і щодо України. Тому про реальні наслідки для нашої країни говорити зарано.
Фрідріх Мерц, якщо стане канцлером, зосередиться на консолідації ЄС і НАТО навколо оборонних питань, вважає директор Діалогового офісу для громадянського співробітництва зі Східною та Південно-Східною Європою Штефан Мелле. Допомога і захист України стануть системнішими. Водночас експерт оцінює як малоймовірне створення “європейського НАТО”, натомість перспективне – зближення Великої Британії з європейцями у питаннях безпеки.