Дві нагороди Української повстанської армії “Бронзовий хрест за заслуги” та “Срібний хрест за заслуги” зберігаються у фондах Бережанського краєзнавчого музею на Тернопільщині. Ними 1945-го та 1947 року нагородили Галину Дидик (19121979). Проєкти нагород розробляв художник-підпільник Ніл Хасевич (19051952).
Галина родом із Бережанщини. Вивчилася на вчительку та кухарку. Працювала в дитячих садках. Коли 1939-го Галичину окупували радянські війська, її заарештували. Закидали націоналістичну пропаганду. Але доказів не знайшли, за рік відпустили. 1944 року Дидик вступила в Організацію українських націоналістів. Спочатку працювала в українському Червоному Хресті, організовувала курси для лікарів і санітарок. Мала псевдо “Молочарка”. Через рік стала зв’язковою головнокомандувача УПА Романа Шухевича (19071950). Отримала псевдо “Анна”.
Шухевичу були потрібні довірені особи для виконання організаційних завдань і особистих доручень, розповідає директорка музею Наталя Бойко, 32 роки. До обов’язків “Анни” входило підтримувати зв’язок із членами Проводу ОУН, винаймати квартири для проживання і зустрічей підпільників, забезпечувати їх провізією, шукати необхідну літературу й періодичну пресу. Навіть з’ясовувати причини арешту учасників ОУН. Була біля Шухевича в день його загибелі від рук чекістів. Коли зрозуміла, що врятуватися не вдасться, випила отруту. Але її відкачали й ув’язнили.
Слідство тривало пів року. Галина Дидик витримала майже 130 допитів, деякі могли тривати 1520 годин. Вирок 25 років таборів. Відбула 21, вийшла на волю через проблеми зі здоров’ям. Жила в Караганді, потім на Черкащині. Влада поставила умову: щоб повернутися на малу батьківщину, треба підписати “покаяльну заяву”. Відмовилася. Померла від інфаркту. Родичі поховали її в Бережанах.
Своїх нагород “Анна” так і не побачила, каже Наталя Бойко. 2017-го, до 75-річчя УПА, коштом меценатів виготовили їхні копії. Вручили онуці в перших Галини Дидик Євгенії Васьків-Кизимі. А вона подарувала їх музею.
Щоб регулярно читати всі матеріали журналу “Країна”, оформіть передплату ОНЛАЙН. Також можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за “ковідну тисячу”