“Найкритичніший момент” − як атаки Росії загрожують українським АЕС

“Найкритичніший момент” − як атаки Росії загрожують українським АЕС

Постійні удари Росії по українській електромережі загрожують безпеці атомних електростанцій.

Зокрема, після масованих ракетних ударів 23 листопада було пошкоджено два генератори, що затримало перезапуск двох реакторів. Повторні зупинки в разі нових атак ворога можуть завдати значної шкоди з потенційно серйозним впливом на енергопостачання країни та ядерну безпеку. Про це йдеться у статті The Guardian.

Видання нагадує, що найбільша в Європі атомна електростанція − Запорізька, яку російські війська захопили в березні, була від’єднана від мережі з вересня на тлі частих обстрілів території навколо неї.

Три інші Рівненська, Південноукраїнська та Хмельницька не були прямими цілями нещодавніх ракетних ударів Росії, але їхня безпека може опинитися під загрозою через подальші атаки на українську енергосистему.

23 листопада ракетні атаки по високовольтних лініях електропередачі, трансформаторах і підстанціях спровокували перше в історії одночасне аварійне відключення усіх чотирьох українських АЕС. На це відреагували в МАГАТЕ.

“Повна та одночасна втрата зовнішніх джерел електроенергії для українських атомних електростанцій свідчить про те, що ситуація з ядерною безпекою в країні стає все більш хиткою, складною та потенційно небезпечною”, заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі.

Коли після атаки вийшла з ладу енергомережа, реактори негайно почали ізолюватися, а дизельні генератори працювати, щоб забезпечити циркуляцію води через басейни охолодження, де зберігається відпрацьоване паливо.

За словами фахівців, повторні атаки, які, ймовірно, знову призведуть до аварійних зупинок, створять величезне навантаження на всі компоненти станцій від ядра до парових турбін і генераторів внаслідок швидкого скорочення, а потім знову розширення під час перезапуску.

Головний інспектор з ядерної безпеки України Олег Коріков каже, що кожного разу, коли відбувалося аварійне відключення, ризики зростали в рази.

“Будь-яке використання системи scram може стати причиною аварії. Цей процес вимкнення збільшує ймовірність несправності обладнання або помилки персоналу”, пояснив Коріков.

Дизельні генератори можуть підтримувати охолодження та інші системи безпеки, але вони не виробляють достатньо енергії, щоб перезапустити електростанцію. Після того, як вся система електроенергії вимикається, цей процес називається “чорним пуском”, і що довше триває відключення, то важчим він стає.

Обтяжливим фактором тут є те, що зупинка ядерного реактора виробляє ізотоп ксенону в паливних стрижнях, який поглинає нейтрони, уповільнюючи поділ і ускладнюючи його відновлення. Зупинка й повторний запуск вимагають значних навичок від українського персоналу електростанцій.

У таких умовах тиск на співробітників є доволі сильним. Особливо на працівників Запорізької АЕС, які працюють під наглядом озброєних військових РФ.

“Якщо озброєні люди дихають вам у потилицю в диспетчерській, це просто неймовірно небезпечна ситуація. Якщо у вас є три інші атомні електростанції без стороннього електропостачання і ви не можете перезапустити їх, тому що мережа не працює, це схоже на три величезні бомби уповільненої дії. Все це разом означає, що ми говоримо про найнебезпечніший момент для ядерної безпеки”, каже старша наукова співробітниця проєкту Гарвардського університету з управління атомом Маріана Буджерин.

23 листопада під час останнього масованого ракетного обстрілу Росія випустила по Україні 70 крилатих ракет. Ударів завдавали по теплоелектростанціях і підстанціях України, проте були влучання й у житлові будинки. Є загиблі, десятки людей постраждали. 50 з 70 випущених ракет збили сили ППО.

Російські окупанти можуть завдати нових масованих ракетних ударів по Україні наступного тижня. Через це є ймовірність блекауту, зокрема в Києві. Про це заявив голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія в телемарафоні “Єдині новини” 26 листопада.