Редька не найулюбленіший продукт українців через специфічний смак. Цей коренеплід найчастіше використовують в лікувальних цілях, наприклад, при кашлі. У кулінарії редьку тільки зараз почали визнавати як гідний суперфуд довгий час вона вважалася їжею бідняків, але зараз знайшла своє місце навіть у високій кухні.
Знахарі і лікарі середньовіччя використовували листя редьки як засіб для лікування гнійних ран. А при лікуванні застуди листя цього коренеплоду застосовувалися в якості аналога сучасних гірчичників. У наші дні редька також залишається популярним коренеплодом і регулярно вживається в їжу прихильниками здорової їжі та активного способу життя.
Редька містить фітонциди – летючі речовини, які життєво необхідні людині для забезпечення мозку киснем. Крім того, за фітонцидами закріпилася слава як успішних бійців з токсичними бактеріями. Напевно, багато хто пам’ятає, як в далекому дитинстві в разі застуди або кашлю, батьки поїли нас соком з редьки. Редька славиться своїми антисептичними властивостями, які допомагають нещадно розправлятися з різними хвороботворними вірусами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Назвали найкорисніший овоч для зміцнення імунітету
Корисна редька і для безперебійної роботи шлунка. Свіжість і м’якість смаку цього овоча дозволяють додавати редьку майже в усі салати, що в свою чергу забезпечує поліпшення роботи травної системи людини.
Гормональний збій негативно впливає на організм, позначаючись на фізичному і душевному стані людини. Кращий спосіб нормалізувати рівень гормонів – дотримуватися здорового раціону.