Нелегальний тютюновий бізнес – велика проблема країни – Європейська Бізнес Асоціація

Головна Сторінка » Нелегальний тютюновий бізнес – велика проблема країни – Європейська Бізнес Асоціація

Проблема існування нелегального тютюнового бізнесу спотворює чесну конкуренцію та становить велику проблему для країни та, зокрема, її економіки, на якій вже тривалий час акцентує увагу прозорий бізнес, що працює в країні.

Так, за даними Моніторингу нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні від Kantar Україна, станом на жовтень 2021 року підробки займали близько 17% в загальній структурі торгівлі тютюном (а у 2020 році частка такої продукції сягала 6,9%). При таких обсягах нелегальної торгівлі річні втрати державного бюджету від несплачених податків оцінюються в понад 15,5 мільярда гривень.

Протягом останніх декількох років Європейська Бізнес Асоціація неодноразово зверталась до органів державної влади та правоохоронних органів із проханням запровадити ефективні заходи виявлення нелегальних підприємств, сприяти ефективній боротьбі з тіньовим сектором економіки, більше того, розглянути посилення відповідальності за виробництво та торгівлю нелегальною тютюновою продукцією. На превеликий жаль, до останнього часу дана проблема не отримувала належної уваги.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Підлітки в чотири рази частіше беруться за цигарку, якщо палять батьки

Водночас, протягом серпня-вересня 2022 року в країні спостерігаються досить активні дії правоохоронних органів щодо виявлення тіньового ринку тютюнової продукції. Зокрема, підрозділами правоохоронних органів було виявлено низку місць виробництва нелегальної тютюнової продукції, зокрема в Одеській області та Дніпрі, та вилучено значні обсяги підробок відомих світових брендів, сировини, обладнання та пакування, що використовувались при виробництві нелегальної продукції. Наразі кілька доволі масштабних справ було передано до суду і прозорий бізнес сподівається на справедливі та законні рішення, які призведуть до скорочення частки нелегальної тютюнової продукції вже наприкінці цього року. Більше того, бізнес очікує активних дій щодо боротьби з тіньовими ринками і в інших секторах економіки, адже, за різними підрахунками, її рівень складає від 30% до 60% залежно від сектору, що, безумовно, дуже підриває економічну стійкість країни, що, тим паче, недопустимо в такий складний для країни час.

Зі свого боку, сумлінний бізнес готовий співпрацювати з правоохоронними органами з метою встановлення обсягу матеріальних збитків, завданих, в тому числі, державі в результаті діяльності таких нелегальних виробництв та торгівлі нелегальними тютюновими виробами, що були вилучені в ході зазначених операцій.

В Україні з 11 липня 2022 року набув чинності законопроєкт щодо заборони куріння електронних цигарок та систем нагрівання тютюну у громадських місцях. Також заборона поширюється на кальяни.