“Останній уклін” – ініціативна група “Першого грудня” згадує Ігоря Юхновського

Головна Сторінка » “Останній уклін” – ініціативна група “Першого грудня” згадує Ігоря Юхновського

Члени Ініціативної групи “Першого грудня” звернулися з приводу смерті державного діяча Ігоря Юхновського.

Він був одним із засновників групи, повідомляється у заяві.

“Обірвався дивовижний зв’язок поколінь: небагато людей у нинішній Україні, яка веде свою визначальну екзистенційну битву ХХІ століття, мали поруч із собою активного фронтовика Другої світової війни. І пам’ять його про цю війну завжди вражала своєю яскравістю й об’єктивністю.

Завдяки своєму блискучому науковому талантові фізика-теоретика він був внутрішньо опорним до комуністичної ідеології, що виразно проявилося в час боротьби за незалежність України. Ігор Рафаїлович жив у радянський час, проте не став гомо совєтікусом. Тому природно влився в демократичну опозицію і, очоливши Народну Раду в Українському Парламенті, став співтворцем новітніх концепцій державності й парламентаризму. Він відважно брав на себе відповідальність, сумлінно виконуючи свої численні обов’язки чи то у Верховній Раді, чи на посаді першого Голови Українського інституту національної пам’яті, чи на багатьох інших керівних посадах, проте ніколи слава не затьмарювала йому світлий і тверезий погляд на життя.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Юхновського поховають на Личаківському кладовищі

Він умів бути великим, залишаючись близьким і досяжним.

Про його науковий доробок багато скажуть його колеги-науковці, а нам, його колегам з ініціативи “Першого грудня”, хочеться сказати передусім про ту честь, яку Ігор Рафаїлович виявив нам своїм громадянським побратимством. Він був уважним, відповідальним і надзвичайно скромним співтворцем документів Групи. Він ділився своїм досвідом, але ніколи не нав’язував його. А поділитися він мав чим, оскільки його досвід життя був багатющим.

У ці скорботні дні прощання всім осиротілим гроном учасників Ініціативної групи “Першого грудня” ми складаємо найщиріші співчуття рідним, колегам та друзям. Україна завдячує Ігорю Рафаїловичу Юхновському утвердження багатьох аспектів своєї унезалежненої державності, а тому збереже світлу памʼять про цю Велику Людину. Хай у мирі спочиває його душа і хай оселить її Господь там, де праведні спочивають!” – йдеться у заяві.

Члени Ініціативної Групи “Першого грудня”: Ольга Айвазовська, Олександра Гнатюк, Володимир Єрмоленко, Євген Захаров, Йосиф Зісельс, Мирослав Маринович, Олександра Матвійчук, Ярослав Яцків.

Голова Секретаріату Ініціативної групи “Першого грудня” у 2010 -2018 роках Іван Васюник.

Члени секретаріату у 2010-2024 роках: Данило Лубківський, Ярина Ясиневич, Сергій Рохманов, Ольга Сало, Олександр Оксимець, Ірина Чулівська, Ігор Бігун, Олена Подобєд-Франківська, Андрій Когут.

Ігор Юхновський помер у Львові 26 березня на 99-му році життя. Він був серед співзасновників Інституту національної пам’яті, а також першим віцепрем’єр-міністром України у 1992-1993 роках.

Юхновський створив добре знану у світі Львівську наукову школу статичної фізики. Розробив оригінальні й потужні методи теоретичних досліджень систем взаємодійних частинок: метод колективних змінних та метод зміщень і колективних змінних, які дозволили розв’язати серію принципових проблем фізики конденсованої речовини.