“Палець кровоточив. Кросівок став червоний”

Головна Сторінка » “Палець кровоточив. Кросівок став червоний”

 Коли навчався у вузі, відвідував секцію легкої атлетики. Чотири роки був фізоргом групи. Тоді й зрозумів, що біг тримає тіло в тонусі, робить його міцнішим і рельєфнішим. А ще це ліки від старості, каже 31-річний Микола ТАРАН із села Небилів Рожнятівського району Івано-Франківської області. З 2016-го професійно займається ­бігом. Взяв участь у десятках марафонів.

 Про забіги раніше нічого не знав, розповідає Микола Таран. 2015 року моя сестра Аня пробігла 21 кілометр. Тоді й дізнався, що таке півмарафон. Вирішив спробувати. Зареєструвався на перший забіг, оголошення про який побачив в інтернеті. Мав місяць, щоб підготуватися. Щодня виходив на вечірні пробіжки. Захід відбувався в Одесі. Жив там у знайомих. Тоді стояла сильна спека. Намагався бігти легким темпом. Бачив, як багато учасників падали від сонячного удару, а “швидка” за “швидкою” їхали по трасі. Під час забігу показав не найкращий результат годину і 59 хвилин. Але тоді захопився бігом.

З’явилася мета взяти участь у наймасштабнішому марафоні в американському Лос-Анджелесі. Для цього потрібно було отримати біговий досвід у Європі. Так почав їздити на закордонні змагання. Під час поїздок доводилося ночувати і на лавці в парку. Це було на півмарафоні в чеському містечку Оломоуці. Інколи за кордоном приймають українці. Коли збирався в Тромсе місто за північним колом у Норвегії запізно почав шукати житло. В інтернеті натрапив на людей, які приймали українців. Поселили на три дні. Годували, на марафон відвезли й привезли назад. Ще й гроші дали, щоб я купив сувеніри.

У марафоні в Лос-Анджелесі Микола Таран взяв участь 2018 року. Витратив $2 тис. майже 55 тис. грн.

 До цього були проблеми з пальцем на нозі. Мав іти на операцію, але довго зволікав. Уночі перед вильотом думав оперуватися чи летіти на забіг. Лікування вирішив відкласти. Пробіг погано. Всі 42 кіломет­ри палець кровоточив. Кросівок став червоний. Після операції тиждень не займався бігом.

Микола Таран встановив два рекорди. Став першим українцем, який двічі пробіг 73-кілометровий марафон у Норвегії та першим прикарпатцем, який подолав 42 км у Лос-­Анджелесі.

 Двічі довелося пробігти марафон у Норвегії через те, що мене обікрали. Після кількох європейських забігів приїхав у Київ до сестри. Разом вирушили на черговий марафон. Речі й медалі залишив у її квартирі. Повернулися за три дні. За цей час житло пограбували. З усім іншим винесли й мої медалі. Довелося ще раз летіти в Норвегію на ультрамарафон. Ця медаль дійсно дорога. Лише за реєстрацію на забіг віддав 750 доларів.

Микола Таран родом із Дніпра. Закінчив Івано-Франківський національний технічний університет нафти й газу. Працює на лісовому підприємстві. Бігає п’ять разів на тиждень. У марафонах тепер бере участь як пейсмейкер бігун, який задає правильний темп учасникам.

 Зараз офіційних стартів не так багато, але тренування продовжуються в звичному режимі. Буває, що не хочу бігати. Але згадую, що конкуренти не дрімають. Тому швидко одягаюся і йду тренуватися, каже. Якось моя бігова напарниця ультрамарафонниця Євгенія Романовська порекомендувала відправити резюме на забіг, де потрібні були направляючі бігуни. Мене взяли. Став першим українцем-пейсмейкером, який бере участь у забігах за межами нашої країни. Виступав у Молдові та Білорусі. Третій рік я головний пейсмейкер у Мінську. Залишаюся запасним в Осло, Скоп’є, Стокгольмі та Познані.