У своєму останньому інтерв’ю президент України Володимир Зеленський виголосив дві ключові тези щодо Донбасу: врегулювання конфлікту на 90% залежить від очільника Кремля Володимира Путіна; а російська паспортизація РФ несе серйозну небезпеку тим, що створює для Москви привід запустити новий виток агресії з метою «захисту власного населення».
Про це в колонці для НВ пише український політолог, директор Центру політичних досліджень Пента Володимир Фесенко.
“Радше за все, після саміту в Парижі, після особистої зустрічі з Путіним, у Зеленського зникли ілюзії, які у нього були під час президентських виборів. І з’явилося реалістичне усвідомлення того факту, що для миру на Донбасі необхідні бажання і політична воля протилежної сторони, тобто — російського керівництва”, — говорить експерт.
“Він розуміє, що багато жителів ОРДЛО, як раніше і жителі Криму, змушені були отримати російські паспорти, або їх їм видали майже в „добровільно-примусовому порядку“ (природно, було чимало і тих, хто отримував ці паспорти усвідомлено і цілеспрямовано)”, — підкреслює політолог.
Загалом риторика Зеленського показує, що Україна не відмовляється від окупованих територій, але жителі цих регіонів самі для себе повинні визначитися у своєму ставленні до України та до свого майбутнього, пише Фесенко.
Раніше секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що окупанти на Донбасі видали 630 тисяч паспортів мирному населенню, щоб отримати додаткові голоси на виборах в Держдуму. Разом з тим, за словами члена української делегації в ТКГ Сергія Гармаша, окупантам наказали до 2025 року вилучити всі українські паспорти у мешканців ОРДЛО.