fbpx

Пенсіонерів возять і стрижуть безкоштовно

Головна Сторінка » Пенсіонерів возять і стрижуть безкоштовно

 У нас є громадська рада, вона добивається, щоб для Сенчі був безкоштовний газ. Писали листи, звернення. Отримуємо газ із свого Яблунівського родовища. Було б добре, якби для нас була виважена ціна. Зараз платимо, як вся Україна, хоча живемо на газу, каже 55-річна Наталія Сліпухова, голова Сенчанської сільської територіальної громади Миргородського району на Полтавщині.

До складу громади входять 23 населених пункти, де живуть 7890 осіб. Працюють чотири школи, один навчально-виховний заклад, чотири дитячі садки, п’ять амбулаторій, сім фельдшерсько-акушерських пунктів. Є дві місцеві пожежні охорони. Відкрили центр надання соціальних послуг. Там трудяться 17 соціальних працівників. Послуги перукаря, швачки, масажиста центру для пенсіонерів безкоштовні. Також безкоштовне транспортне сполучення між селами й центром громади.

На її території добувають нафту і природний газ із Яблунівського нафтогазоконденсатного родовища. 3% ренти від видобутку надходять у сільський бюджет.

Також діють кілька аграрних підприємств і фермерських господарств.

Говоримо з Наталією Вікторівною 5 січня.

 З видобутком газу в нашій громаді не все так однозначно. Переваги це робочі місця й рентна плата, що йде в бюджет. А недоліки захворюваність, забруднення території, руйнування доріг. У дітей у селах ацетон. Багато людей мають онкологічні захворювання.

Чим займаєтеся зараз?

 Ми сформували бюджет на 2022 рік. А зараз маємо можливість додатково запланувати роботи. В останні дні 2021-го надійшли кошти за ренту за три місяці минулого року. Ці гроші не встигли нам виплатити своєчасно. Це понад 70 мільйонів гривень. Запропонували старостам і депутатам подати перелік необхідних робіт.

Ваша громада з 2018 року отримує кошти з ренти від нафтогазовидобутку. Перші надходження становили 4 мільйони гривень на місяць. Яка сума ренти зараз? Скільки отримуєте на рік?

 Це основний вид надходжень до нашого бюджету. 2021 року ми планували отримати майже 64 мільйони. Надійшло 136 мільйонів. Але це дуже ризикований вид податку. Сьогодні вартість газу та нафти одна, завтра інша.

Такі гроші надходять непросто. У нас тут більш як 160 об’єктів нафтогазового комплексу свердловини тощо. Якщо подивитися на територію центру нашої громади вона як решето. Вишка на вишці.

Як визначаєте, в яких населених пунктах реалізувати ті чи інші проєкти?

 На перших сесіях кожен депутат ратував за свій округ. Кожному здавалося, що в них найменше робіт. Щоб вони мали уявлення про стан справ, ми разом об’їхали кожен старостат. Дивилися школи, амбулаторії, ФАПи, будинки культури. Депутати й начальники відділів побачили реальний стан об’єктів інфраструктури громади.

Після цього в них змінилося бачення того, як ми повинні рухатися.

Які наймасштабніші проєкти вдалося реалізувати завдяки коштам від ренти?

 Цього року на новорічні свята відкрили центр естетичного виховання. Це двоповерхове приміщення колишнього універмагу. Проєкт запустили до нас. Ми завершили ремонти на двох поверхах. Там музична школа і Будинок дитячої та юнацької творчості. Встановили нове обладнання і меблі.

Ще торік розпочали й плануємо продовжувати ремонт Сенчанської опорної школи. В ній навчаються 292 дитини. Вже замінили дах та провели утеплювальні роботи. Зробили на трьох поверхах туалети.

Також придбали обладнання для інших шкіл і садочків. Це парти, інтерактивні дошки, телевізори, ноутбуки. Оновили меблі. Зараз працюємо над тим, щоб поліпшити харчування учнів двох опорних закладів.

Почали ремонт спортивного залу виграли в обласному конкурсі 600 тисяч гривень на цей об’єкт. І на цей рік також виграли й отримаємо ще 600 тисяч.

Відкрили Центр надання соціальних послуг.

Раз на тиждень жителі громади мають можливість приїхати безкоштовно в Сенчу до стоматолога, на УЗД, у Центр надання соціальних послуг. Усі послуги там безоплатні.

Тобто людям не треба кудись їхати здати аналізи?

 Так. Закупили аналізатори для лабораторій. Розширили спектр аналізів, які можна зробити в громаді. Розпочинаємо ремонт інших кабінетів амбулаторії.

Один із пріоритетних напрямків у нас медицина. Торік запустили Центр первинної медичної та санітарної допомоги. Його приміщення також потребує ремонту.

2022 року запроваджуємо бюджет розвитку жителі громади можуть подати проєкти для реалізації в своєму мікрорайоні чи населеному пункті.

Велика проблема у нас зникає вода в криницях.

Де берете воду?

 Є свердловини. Продовжу­ємо будувати водогони в громаді. Їх прокладали у 19501980 роки. Тоді використовували азбестові труби, які зараз не можна експлуатувати. Тому в бюджеті на 2022-й запланували капітальний ремонт чотирьох водогонів. За рахунок вільних лишків коштів, що утворилися станом на 1 січня 2022 року, роботи з ремонту водогонів продовжимо. Придбали три башти Рожновського. Їх встановили, щоб вода відстоювалася, бо в ній підвищений вміст заліза.

У малих населених пунктах, де виникала проблема з водопостачанням, працівники місцевої пожежної охорони підвозили технічну воду населенню. Зараз плануємо розробити програму відновлення криниць загального користування.

Який заклали бюджет на 2022 рік?

160 мільйонів. Найбільші надходження маємо з ренти. Є також інші податки, орендна плата.

Від держави отримуємо освітню субвенцію, її використовуємо на заробітну плату вчителям. Всі інші видатки освітньої галузі фінансує сільська рада ремонти, закупівлі, продукти харчування, комунальні послуги та інше.

Розкажіть про програму підтримки для одноосібників.

 У нас багато одноосібників. Зараз тенденція до повернення землі з великих холдингів. Ми виділяємо дотації жителям, щоб вони розвивали на території громади малий бізнес.

За те, що людина тримає у своєму господарстві худобу, платимо 3,5 тисячі гривень на рік за одну голову. За бджолосім’ю 100 гривень. Підтримуємо сімейні молочні ферми. Допомагаємо сільському молочному кооперативу виділили кошти на придбання обладнання.

Хочемо розвивати на нашій території ягідництво і створити умови для переробки.

Ви маєте 25 програм для жителів громади. Одна з них допомога при народженні дитини. Це стимулює більше народжувати?

 При народженні дитини є допомога в розмірі 20 тисяч гривень. Перша виплата 10 тисяч, два роки по п’ять тисяч. Надаємо її тим жителям, які в нас зареєстровані й постійно проживають. Це велика підтримка для молодих сімей.

У нас велика сума йде на допомогу населенню. Це програма соціального захисту на лікування, онкохворим, на вирішення соціально-побутових питань.

На кожну галузь у нас програмний метод формування бюджету. Наприклад, є програма стимулів для медичних працівників. Також виділя­ємо субвенцію для Лохвицької міської лікарні, щоб люди могли користуватися послугами вторинки.

Торік у жовтні жителі громади перекривали автомобільну трасу Лохвиця Миргород. Люди скаржилися, що через жахливий стан дороги неможливий рух автотранспорту, зокрема, швидкої допомоги. Ці протести тривали з 2019-го. Чому не вдається відремонтувати ту дорогу?

 Вона перебуває на балансі Агентства місцевих доріг у Полтавській області. Як до колишнього райцентру, так і до нового складно доїхати через аварійний стан шляху. Ми писали колективні звернення. Просили, щоб звернули увагу населені пункти ізольовані від світу. Раніше через наші Сенчу й Вирішальне проходили вісім рейсових автобусів. Тепер один, і той нерегулярно. До Лохвиці таксі коштує 450500 гривень. Яка бабуся собі дозволить заплатити такі гроші, щоб поїхати в лікарню? В 20202021 роках відремонтували 3,3 кілометра автошляху в межах села Вирішальне. Роботи не завершили. Людей годували обіцянками і вони вийшли знову на акцію протесту. Після того зробили аварійний ремонт засипали частину траси до Миргорода щебенем із цементом. Від Сенчі до Лохвиці дороги нема. Там 15 кілометрів, а швидка їде 30 хвилин. До крайнього села громади не вкладається і в годину. Орієнтовна вартість робіт із ремонту дороги від Лохвиці до Вирішального майже 300 мільйонів гривень. Це відстань у 25 кілометрів.

25 тисяч гривень отримуватиме сімейний лікар у Сенчанській сільській територіальній громаді. Є три вакансії. Медикам нададуть житло.

Любить в’язати

Наталія Сліпухова стала головою сільської об’єднаної громади 2020 року. Перемогла на виборах сімох конкурентів. До того очолювала Вирішальненську сільську раду та була секретарем цієї ради, директоркою дитячого садка.

Народилася в селі Вирішальному Лохвицького району на Полтавщині.Із чоловіком 50-річним Миколою у шлюбі 30 років. Мають доньку Вікторію, 29 років, і онуку 11-річну Віру.

Любить в’язати.

 До сільського голови йдуть як до психолога чи до батюшки. Люди приходять зі своїми болями. Найбільше звернень по землі. Всі хочуть працювати на своїй, каже Наталія Сліпухова.