Перевірки і штрафи: що чекає на підприємців із 1 жовтня

Перевірки і штрафи: що чекає на підприємців із 1 жовтня

Із 1 жовтня в Україні повертають відповідальність за порушення закону про реєстратори розрахункових операцій (РРО).

Спочатку депутати планували повернути штрафи за незастосування РРО з 1 липня, але в останню мить відтермінували це рішення, пише в матеріалі для NV Бізнес власниця бюро Alfa Gold Олександра Герасименко.

За її словами, для бізнесів, які реалізують підакцизний товар, із 1 жовтня не змінюється нічого. Вони й нині повинні фіскалізувати всі продажі. Усім іншим підприємцям варто чекати на повноцінні перевірки та штрафи, якщо компанія досі не впровадила фіскалізацію.

Однак, буде звільнення від фінансової відповідальності, якщо порушення були вчиненні на прифронтових територіях, окупованих та територіях можливих бойових дій. Фінальний перелік таких територій встановлює уряд. Нині є такий перелік від Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Окрім того, платники податків звільняються від відповідальності за порушення у сфері застосування РРО, вчинені у період з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2023 року. А також за порушення у сфері сплати ЄСВ, вчинені з початку воєнного стану й до 1 серпня 2023 року.

“Наприклад, ви ‒ маленька кав’ярня, яка відкрилася на початку 2023 року. Весь час ви працювали без фіскалізації, але до кінця вересня плануєте це виправити. Уявімо, у середині жовтня до вас прийде перевірка. Згідно з новим законом інспектор не зможе виписати вам штраф за роботу без РРО до війни та під час воєнного стану ‒ штрафи будуть нараховуватися тільки з 1 жовтня”, ‒ йдеться у публікації.

Новий закон також скасовує мораторій на проведення планових податкових перевірок для підакцизних товарів, тобто алкоголю, тютюну та пального, а також грального бізнесу та фінансових послуг. Для всіх інших підприємців планових перевірок поки не буде. Мораторій продовжено до припинення або скасування воєнного стану.

Якщо платник сплатить донараховану за результатом перевірки суму податків чи ЄСВ протягом 30 днів, він звільняється від штрафів і пені, нарахованих на таку суму. У період з 1 серпня 2023 року і до кінця воєнного стану встановлюється також мораторій на проведення документальних перевірок з питань сплати ЄСВ.

Із 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення воєнного стану, для ФОП на ЄП діють знижені розміри штрафів: 25% замість 100% за перше порушення й 50% замість 150% ‒ за кожне наступне. Але це не стосується платників ПДВ та продажу підакцизних товарів.

Експертка також пояснює, що до 22 лютого 2022 року порушення у сфері РРО вважалися довготривалими. Це означало, що перше порушення ‒ момент, коли інспектор вперше вказав на нього під час перевірки. А якщо і під час перевірки наступного року інспектор зафіксував ту саму невідповідність ‒це вже вважалося наступним порушенням.

Зараз порушення, пов’язані з фіскалізацією, вважаються короткотривалими. Тобто для ФОП на ЄП за перший чек, не оформлений належним чином, штраф складає 25%. Кожний окремий наступний чек ‒ повторне порушення зі штрафом 50%. Для всіх інших 100% та 150% відповідно.

Також накладаються штрафи за незакритий z-звіт ‒ 850 грн, за відсутність контрольної стрічки або спотворення даних про проведені розрахункові операції ‒ 510 грн. Якщо ви працюєте з підакцизними товарами, 5100 грн ‒ штраф за фіскалізацію без зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості.

Підприємцям, які ще не запровадили фіскалізацію, радять не зволікати. Адже ближче до кінця вересня слід очікувати ажіотаж підключень: як показують результати опитування підприємців у телеграм-каналі “Реве та стогне ресторатор”, 12% бізнесів планують перейти до фіскалізації найближчим часом, тоді як 76% бізнесів уже це зробили.

Тому, за словами експертки, краще все спланувати завчасно. Тоді під час підключення вам не доведеться конкурувати за увагу техпідтримки розробників РРО з іншими підприємцями. Крім цього, встигнете розібратися з системою, поки немає штрафів, тому в жовтні не доведеться платити за випадкові помилки.

Верховна Рада не встигла повернути перевірки бізнесу і штрафи за невикористання касових апаратів з 1 липня виключно з технічних причин. Про це сказав голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Торік у березні Верховна Рада внесла зміни до Податкового кодексу. Компаніям з оборотом до 10 млрд грн дозволили перейти на спрощену систему оподаткування, як на третій групі ФОП. Замість ПДВ (20%) і податку на прибуток (18%) сплачувати 2% з доходу.