Перша кров. Чи призведе поранення Трампа до політичних потрясінь

Головна Сторінка » Перша кров. Чи призведе поранення Трампа до політичних потрясінь

Замах на експрезидента США за резонансом перевершив саміти ШОС, НАТО та зухвалі обстріли росіянам цивільних українців. Нерідко такі події ставали приводом “перекинути дошку” – перезавантажити геополітичний порядок денний. У США говорять про реальність громадянської війни. Без сумніву, постріл на мітингу у місті Батлер уже позначився на перегонах. Що він змінив та ще змінить він – досліджувала Gazetа.ua.

Полювання на політиків

Цього літа політичні пристрасті такі гарячі, що замахами уже й не здивуєш. Днями голова Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов розповів про декілька спроб ліквідації Путіна. 24 червня 2024 року кортеж прем’єра Угорщини Віктора Орбана потрапив у ДТП, загинув полісмен. 19 травня 2024 року в авіатрощі загинув президент Ірану Ібрагім Раїсі. 15 травня 2024 року під час спроби атентату був поранений однодумець Орбана словацький прем’єр Роберт Фіцо. На початку травня 2024 року українські спецслужби повідомляли про попередження замаху на президента Володимира Зеленського. До підготовки, як вважають слідчі, причетні двоє офіцерів Державної служби охорони.

Раніше, 8 липня 2022 року, застрелили екс-прем’єра Японії Сіндзо Абе. Замах на Трампа порівнюють із цим убивством.

Деякі джерела повідомляють про нібито погрози Орбану та Фіцо, але підтверджень так і не було. Натомість усі ці замахи та інциденти об’єднує кілька важливих деталей:

явні політичні мотиви вчинку (крім інциденту з Орбаном та Раїсі),

реалізаторами були самотні фанатики,

нарікання на недостатньо фахову роботу служб безпеки та охорони політиків.

Посмертні зрушення

Найрезонансніші зміни сталися в Ірані – довелося поспіхом обирати нового президента. Перегони виграв Масуд Пезешкіан, котрий заявив про готовність до більш відкритого діалогу з Євросоюзом. При цьому, на продовження політичної традиції, він переконує Росію у незмінній дружбі, однак колективний Захід очікує важливих змін у відносинах з Іраном.

У Словаччині Роберту Фіцо рятували життя, а на публіці він з’явився 6 липня 2024 року, щоб підтримати візит Віктора Орбана до Москви та його миротворчу місію. У Японії, відомій своєю політичною традиційністю, наступником Абе став однопартієць Фуміо Кісіда, який є прем’єром і зараз. У Кремлі наголосили, що політика РФ залишається незмінною та звинуватили у підготовці замахів на Путіна колективний Захід. В Україні декілька повідомлень про попереджені напади на Володимира Зеленського мали помірний резонанс. Однак нещодавно західні ЗМІ звернули увагу на повідомлення Reuters про нібито тривогу українського президента за своє життя.

Зовнішня реакція на інцидент із Трампом була подібною до тієї, котру викликав замах на Фіцо: лідери держав одностайно засудили насилля.

“Сам винен”

А от у США виникли різні версії. Зокрема, й та, що Дональд Трамп неодноразово закликав до насилля (штурм Капітолію, гучні вислови) – от і накликав кулю на своє вухо.

“З одного боку, Трамп може видаватися героєм та мучеником, – звертає увагу професор історії Американського університету Алан Ліхтман. – З іншого, це може видаватися як кульмінація того виду насилля, про яке він багато говорив і яке спровокував 6 січня, коли дозволив насиллю продовжуватися протягом трьох годин і нічого не робив”, – зазначив експерт.

Різні люди під час такого ведуть себе по-різному. Трамп зорієнтувався швидше за співробітників спецслужб і показав очевидні бійцівські якості, розповів офіцер армії Ізраїлю, військовий історик Григорій Тамар.

“Гадаю, на цьому передвиборча кампанія завершена. Якщо далі не станеться щось екстраординарне, – наголосив він. – Давайте почекаємо, доки Трамп вилікує вухо, обереться у Білий дім. Багато хто говорить, що він змінить на краще політику щодо України. Якщо оцінити сьогодні, то не такий уже й поганий план за свого президентства пропонував Трамп по Ізраїлю. Ізраїль тоді його відкинув, але, можливо, багато тисяч життів були б урятовані”.

“Функціонально перегони завершені, – переконаний політичний консультант і колишній радник кампанії Клінтон Дік Морріс. – Трамп переможе, якщо виживе. Немає такого, що б йому перешкодило, окрім кулі”.

Давайте миритися

Постріл у Батлері змусив передвиборчий штаб чинного президента Джо Байдена змінити тактику агітації: замість посилення атак на Дональда Трампа після невдалих дебатів він тепер заявляє про неможливість допустити напругу в країні, пише австралійська газета “Sydney Morning Herald”.

Тож Байден відтепер має виявляти максимальну відданість демократичним цінностям: “Ми залагоджуємо наші розбіжності біля виборчих урн, а не кулями!” Президент закликав до двопартійної дискусії щодо політичної риторики та заходів безпеки на цих виборах. Трамп тут же спробував його обігнати: “Це шанс для всієї країни, та й для всього світу, – об’єднатися!”

Утім, у демократів є й бонус. Складні питання фізичного та розумового стану чинного президента США, через що деякі донори Демпартії припинили донати, відійшло на третій план.

Якщо раніше країна не була діжкою з порохом, то нині стала нею

Безумовно, республіканці використають замах на Трампа, вважає демократичний стратег Бред Беннон: “Спроба вбивства викликає симпатії до Трампа, підтверджує віру його виборців у те, що у цій країні щось фундаментально не так”.

Республіканський політичний аналітик Чіп Фелкель непокоїться, що подія посилить розкол у суспільстві США: “Якщо раніше країна не була діжкою з порохом, то нині стала нею”. Тому “нам треба знизити температуру в цій країні”, закликає політиків спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон.

Приготуватися до Трампа

Світові ринки зреагували на замах зростанням курсу долара США, оскільки, на думку інвесторів, фінал президентських перегонів більш-менш прогнозований. Ключові країни світу готуються до повернення Дональда Трампа у Білий дім. Зокрема, про інтенсивні залаштункові переговори повідомляє трансатлантичний координатор німецького уряду Михаель Лінк. Поки німці обговорюють – англійці діють. Прем’єр Великої Британії Кір Стармер зателефонував Трампу, засудив насилля та висловив співчуття родинам загиблих.

Генеральні секретарі ООН та НАТО Антоніу Гуттереш та Єнс Столтенберг заявили, що глибоко вражені замахом, та, звісно, засудили його. Президент Володимир Зеленський наголосив: “Насилля ніколи не має торжествувати”.

Вибори після виборів?

Та чи не зарано готуватися до приходу Трампа у Білий дім? Днями Ліберальна організація нагляду за виборами у своєму офіційному звіті попередила: лідер республіканців та його союзники по MAGA відмовилися взяти на себе обов’язок визнати результати голосування на президентських виборах. На думку Американського союзу захисту прав і свобод (ACLU), Трамп 2.0 зловживатиме своїми президентськими повноваженнями, наприклад, переслідуватиме політиків за нібито шахрайство на виборах та навіть залякуватиме працівників на виборчих дільницях. Тож основна битва за владу може розгорнутися після голосування.

Чи висунуть республіканці Трампа кандидатом, вирішиться цими днями – з’їзд Республіканської партії визначиться з 15 по 18 липня. Але “якщо буде доведено інсценування замаху, за Трампа не проголосує ніхто”, зазначив військовий аналітик Олексій Гетьман. Він припустив, що загалом зростання рейтингу Трампа після замаху може бути короткостроковим, тож, навряд чи збережеться до голосування.

Перед американцям постали образи двох майбутніх президентів: похила людина, що з останніх сил тримається за демократичні цінності, не дозволяючи собі погроз та насилля і дискредитований, засуджений політик з піднятим кулаком, котрий закликає до боротьби.

Насилля стоп

Відтак основна риторика під час перегонів точитиметься навколо насилля. Демократи засуджуватимуть його, республіканці – звертатимуть увагу на виправдання демократами насилля, якщо воно вигідне їм (“Black lime matters”), вважають оглядачі Corriere della Sera.

А розбіжності у суспільстві США настільки серйозні, що соцопитування у травні (організація Marist) зафіксувало 47% респондентів, котрі вважають вірогідною громадянську війну протягом свого життя. Є загроза, що політичне насилля, котре у США почастішало протягом останніх років на рівнях, нижчих за президентський, стане нормою, припускають у The New York Times. І єдиний шанс уникнути цього сподіватися на те, що більшість американців усе-таки відкидають насилля як метод політичної боротьби. Тож “праця більшості – доносити знову і знову свої погляди і робити це максимально публічно”, – вважає директор Програми з попередження насилля Каліфорнійського університету Гарен Вінтм’ют.

Схоже, Трамп і Байден, котрі звинувачували один одного у замаху, вирішили “збавити оберти”. Чинний і колишній президенти провели розмову, за словами Байдена, коротку, але корисну. Республіканці припинили звинувачувати Секретну службу та Білий дім, демократи – згадувати про 6 січня та висловлювати жаль, що стрілець промахнувся. Д ослова, одна з працівниць демократа написала таке у соцмережі, але потім видалила допис.

Трамп веде себе набагато стриманіше, ніж раніше, звернув увагу кандидат політичних наук Олексій Буряченко. “Зараз буде стільки “чорних лебедів” і кампанія буде такою пекельною, що я не впевнений, що до дня виборів вийдуть ці два кандидати: Трамп і Байден. Кожен з них нині намагається розіграти карту “меншого зла”, і це поляризує матрицю… Можливо, після виборів кандидат, який виграє, може знятися і дати дорогу іншому (віце-президенту, – Gazeta.ua), оскільки так складуться обставини”, – припускає експерт.