Винахід братів Люм’єр “Кінематограф”, що поєднував функції камери та проектора, 16 листопада 1895 року показали професорам технічного факультету університету Сорбонни.
33-річний Огюст і 35-річний Луї Люм’єри удосконалили винахід Томаса Едісона кінескоп, таким чином, щоб “рухомі зображення” можна було переглядати колективно, проектуючи їх на екран. Апарат приводився в дію вручну, важив лише 7,5 кілограмів. Брати зняли 42-секундну стрічку “Вихід робітників з фабрики Люм’єр в Ліоні”, аби демонструвати глядачам.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Квиток на перший фільм братів Люм’єр коштував 1 франк
Того ж року у грудні в паризькому “Гран кафе” на бульварі Капуцинок брати Оґюст і Луї Люм’єри влаштували перший комерційний сеанс перегляду фільмів. Зробили це за допомогою свого винаходу кіноапарата для зйомки та проекції. Показали глядачам кілька коротких записів, знятих ними раніше. За вхід брали 1 франк – $4,3 на сьогоднішні гроші. Перший в історії кінематографа сеанс приніс творцям прибуток в розмірі 33 франків. Їх винахід відразу став популярним.
Слава про винахід братів Люм’єр швидко поширилася в 1896 році брати провели світове турне зі своїм винаходом, відвідавши Лондон, Нью-Йорк, Бомбей. А в 1919 році Луї Жан Люм’єр став членом Паризької академії наук. Він більше не знімав фільми, а займався тільки виробництвом кіноапаратури.
Брати Люм’єр відкрили фабрику з виробництва обладнання для кінозйомки. Водночас влаштували європейське турне зі своїми фільмами – а їх назнімали понад 700. 3 січня 1897-го вони дісталися Києва. Кінотеатром слугував бальний зал Дворянського зібрання. Він стояв на місці сучасного Будинку профспілок на Майдані Незалежності.