Центральна рада проголосила утворення Української Народної Республіки своїм Третім універсалом 20 листопада 1917 року. Текст урочисто зачитали на Софійській площі в Києві за дві доби.
Уперше ідею проголошення УНР висунув ще Михайло Грушевський у вересні 1917-го. Тоді в Києві проходив З’їзду поневолених народів Росії. Прискорили прийняття такого рішення більшовицький переворот у Петрограді та початок громадянської війни. Підтримали універсал 42 з 50 депутатів законодавчого органу Малої ради.
“Тяжка і трудна година впала на землю республики Російської. На півночі в столицях іде межиусобна і крівава боротьба. Центрального правительства нема, і по державі шириться безвласти, безлад і руїна. Наш край так само в небезпеці. Народе український. Ти, разом з братніми народами України, поставив нас берегти права, здобуті боротьбою, творити лад і будувати все життя на нашій землі. І ми, українська Центральна рада, твоєю волею во ім’я творення ладу в нашій країні, во ім’я рятування всеї Росії, оповіщаємо, що віднині Україна стає Українською Народною Республікою, Не відділяючись від республіки Російської і зберігаючи єдність ії”, – йшлося в документі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Києві 1917 року зібрався 100-тисячний національний мітинг
Універсал окреслював державні кордони республіки та землі, які можуть увійти до неї пізніше, проголошував в Україні 8-годинний робочій день, державний контроль над виробництвом, національно-персональну автономію для національних меншин. Державні діячі обіцяли незалежний суд, скасування смертної кари і загальну амністію, аграрну реформу. Закликали до негайного миру між воюючими у Першій світовій війні країнами. Не підтримали ні більшовиків, ні прихильників поваленого Тимчасового уряду.
Ставлення політичних сил до утворення УНР у складі Росії та проголошених заходів було неоднозначним. Виконати всі обіцянки, окреслені в універсалі, Центральна рада не змогла. Уже 16 грудня отримає більшовицький Маніфест до українського народу з ультимативними вимогами, а незабаром розпочнеться перша радянсько-українська війна.
23 червня 1917 року на Другому військовому з’їзді у Києві проголосили Перший Універсал української Центральної ради. Універсал утверджував автономію України.
Переляканий Тимчасовий уряд Росії вислав до Києва свою делегацію у складі міністрів фінансів Михайла Терещенка, пошт і телеграфу Іраклія Церетелі. Пізніше до них приєднався міністр юстиції Олександр Керенський. З українського боку участь в переговорах брали Михайло Грушевський, Володимир Винниченко та Симон Петлюра. У результаті Росія визнала Центральну раду крайовим органом управління в Україні. А Центральна рада прийняла Другий універсал, яким відмовлялася від проголошеної автономії.