Підтримка Китаєм Росії заважає контрнаступу України

Головна Сторінка » Підтримка Китаєм Росії заважає контрнаступу України

Аналіз в американському аналітичному центрі Atlantic Council директора Індійсько-Тихоокеанської ініціативи безпеки в Центрі стратегії та безпеки Скоукрофта та колишнього високого урядовця США Маркуса Гарлаускаса, старшого наукового співробітника Глобального енергетичного центру та редактора China-Russia Report Джозефа Вебстера та програмної асистентки Indo-Pacific Security Initiative Емми Вергес

Минулого місяця Володимир Путін відвідав Пекін, щоб зустрітися зі своїм китайським колегою Сі Цзіньпіном, поки контрнаступ України проти російських загарбників призупинився. Коментатори часто вказували пальцем на українські війська або їх західних прихильників через недостатні поставки зброї в Україну. Але важливо визнати ще один життєво важливий факт, який стоїть за боротьбою України за повернення своєї землі – економічним рятівником Росії став Китай.

Різке зростання імпорту товарів китайського виробництва з важливим військовим призначенням зіграло ключову роль у здатності Росії зміцнити свою оборону на українській території

Торговельні дані з відкритих джерел свідчать, що різке зростання імпорту товарів китайського виробництва з важливим військовим призначенням зіграло ключову роль у здатності Росії зміцнити свою оборону на українській території та підтримувати її для протистояння контрнаступу. Росія успішно перейшла до оборонної позиції після кульмінації свого наступу, окопалася на українській території та змогла утримати там свої сили, попри триваючі значні втрати військової техніки та величезні витрати боєприпасів.

Попри те, що зброя та боєприпаси надходять в Україну з країн НАТО, їх урівноважує китайський імпорт – не зброї, а матеріалів, життєво важливих для здатності Росії підтримувати її постійні та вперті спроби утримати українську територію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ще кілька років війни: про що говорять у Пентагоні

Хоча КНР досі не перетнула “червону лінію” надання значних обсягів “смертельної допомоги” Росії, відкрито доступні торгові дані свідчать, що Пекін постачає величезні обсяги промислових товарів і технологій, життєво важливих для військових зусиль Росії. Більшість того, що включено до цієї підтримки надається відкрито і не заборонено чи не обмежено режимами санкцій, що діють проти Росії. Це “законна торгівля”. Хоча Пекін не робить нічого, щоб перешкодити цій торгівлі, вона, ймовірно, навіть не організована централізовано. Незрозуміло, якою мірою Пекін забезпечує цей потік до Росії, а не просто дозволяє. Очевидно, що те, що надається, має величезний масштаб і дуже актуальне для військових зусиль Росії.

Обладнання для копання ґрунту китайського виробництва буквально допомогло Росії закріпитися на окупованій українській території. Значне збільшення імпорту транспортних засобів, зокрема надважких вантажівок дозволило російській військовій промисловості продовжувати виробництво військових машин, які є ключовими для підтримки її бойової потуги задля глибокої оборони. Ці китайські транспортні засоби також дозволяють російській військовій машині матеріально-технічного забезпечення транспортувати обладнання та постачати фронт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Залужний б’є на сполох: як змінюється підтримка України

Величезний сплеск імпорту кулькових підшипників з КНР також сприяв виробництву танків. Нарешті, потік кремнієвих мікросхем із КНР забезпечив РФ ключовими компонентами для відновлення виробництва зброї, дозволивши російській артилерії, ракетам і дронам продовжувати знищувати українські сили та цивільні цілі.

Сукупно всі ці матеріали дозволили Росії створити ефективний, стійкий і багаторівневий захист від контрнаступу ЗСУ. Заберіть їх, і в кращому випадку залишається сумнівним, чи змогла б Росія втримати оборону в глибині окупованої української території.

Обладнання для будівництва лінії Суровікіна

Китайський експорт автомобілів до Росії міг завадити катастрофічній поразці російських військ. Протягом серпня та вересня 2022 року Україна досягла успіхів, особливо навколо Харкова. Перед лицем катастрофи російські війська почали займати оборонну позицію. Вони збудували так звану “лінію Суровікіна” – названу на честь російського генерала, який очолював зусилля з копання траншей та інших оборонних укріплень.

Експорт китайських екскаваторів до Росії у вересні 2022 року зріс більш ніж утричі, порівняно з попереднім роком, і збігся з будівництвом “лінії Суровікіна”

Експорт китайських екскаваторів до Росії у вересні 2022 року зріс більш ніж утричі, порівняно з попереднім роком, та збігся з будівництвом “лінії Суровікіна”.

У той час як екскаватори копають, навантажувачі допомагають розчищати. Як показало розслідування Wall Street Journal, обидва ці типи машин потрапили на передову, допомагаючи російським військам закріпитися.

Сезон будівництва укріплень у Росії триває приблизно з березня по жовтень. Однак китайські поставки в Росію обладнання для копання траншей суттєво зросли з вересня 2022 року і залишалися високими протягом решти зими, щоб різко знизитися після початку контрнаступу України в червні.

Безпілотники, запчастини до танків і винищувачів

Як пише Тен Густафсон з Джорджтаунського університету, кулькові підшипники – життєво важливі для танків і залізничних вагонів. Росія завжди їх купувала в Заходу. Однак через санкції все частіше звертається до імпорту підшипників нижчої якості з КНР.

Загальний експорт кулькових підшипників з Китаю до Росії з початку року зріс на 345%, порівняно з аналогічним періодом 2021 року. Китайський експорт до Киргизстану, тим часом, зріс на 2492%.

Хоча цілком можливо, що на ринку Киргизстану раптово знадобилися підшипники, значно вірогідніше пояснення, що їх негайно реекспортують до РФ. Можливо, щоб зменшити загальний обсяг торгівлі, або щоб уникнути майбутніх санкцій.

Виробництво танків у Росії подвоїлося, порівняно з довоєнним рівнем, і зараз становить 200 танків на рік

Недавній звіт New York Times показує, що щорічне виробництво танків у Росії подвоїлося, порівняно з довоєнним рівнем, і зараз становить 200 танків на рік. Китайський експорт кулькових підшипників прямо чи опосередковано сприяє сплеску виробництва танків у Росії, хоча не можемо цього остаточно довести.

Хоча китайські підшипники нижчої якості, ніж їхні західні еквіваленти, їх достатньо для підтримки збройних сил Росії на цьому етапі війни. Російські танки використовують для менш складних тактичних завдань, ніж раніше, що обмежує їхню потребу в преміальних компонентах. У той час як танки на першому етапі конфлікту використовували для швидких і тривалих наступів на великі відстані, зараз їх використовують переважно для статичних оборонних цілей і локальних контратак, зменшуючи навантаження на технічне обслуговування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Московський мехінізм” та об’єднання республіканців з демократами: Карпентер про те, чого чекати Україні

Крім того, китайські дрони потрапляють до Росії. Розслідування “Радіо Свобода” показало, що продукція китайського комерційного виробника безпілотників DJI продається компаніям, афілійованим з російським ВПК. Нарешті, як задокументувала розвідка США, КНР також постачає ключові високотехнологічні компоненти для військового застосування, включаючи авіоніку та частини для двигунів винищувачів, які мають очевидну військову цінність.

Експорт та логістика вантажівок

Масштабний російський імпорт вантажівок китайського виробництва допомагає підтримувати військові зусилля Росії в Україні. Коли російські окупаційні сили не можуть використовувати залізничний або морський транзит для поповнення запасів, то покладаються на китайські вантажівки.

За вісім місяців цього року китайський експорт до РФ дуже великих вантажівок, вагою понад 20 тонн зріс на 728%, порівняно з рівнем 2021 року.

Подібним чином китайський експорт до Росії тракторів зріс з нуля у 2021 році до майже 48 тис. одиниць до вересня 2023 року.

Вантажівки з КНР дають важливу допомогу російським військам. Міністерство фінансів США ввело санкції проти російського виробника вантажівок КАМАЗ. Китайський імпорт дозволив КАМАЗу та іншим автовиробникам перемістити виробничі лінії для обслуговування військових потреб РФ в бронетехніці та іншому комплекті.

Електронні компоненти

КНР подвоїла експорт інтегральних схем до Росії у 2021 році, без урахування непрямих поставок. Час і масштаби цього сплеску переконливо свідчать про прямий зв’язок із потребами військового виробництва.

Ці схеми сприяють підтримці військового виробництва Росії, попри санкції. Важко контролювати торговельні потоки цивільної мікроелектроніки. Саме цими предметами подвійного призначення Росія користується. Як писало видання Semafor, українські військові виявили в захопленій на полі бою російської зброї значну кількість електроніки китайського виробництва. Китайські компоненти, знайдені у російських танках і дронах “Орлан”, які раніше використовували французьку та швейцарську продукцію.

Крім китайської електроніки, КНР також експортує в РФ компоненти західного виробництва. Згідно з дослідженням Київської школи економіки, західні компоненти становлять більшу частину технологій подвійного призначення, які Росія імпортує з Китаю. КНР – домінуючий посередник для російського імпорту напівпровідників, вироблених в інших країнах.

Загальна картина

Жодна інша країна не надає ключові військові матеріали в такому обсязі та масштабі, як Китай.

КНР надає матеріали та обладнання, які допомагають підтримувати війну Росії та окупацію української території

США, НАТО та їхні союзники та друзі у світі повинні чітко розуміти, що матеріали, виготовлені та доставлені з Китаю, урівноважують потік зброї та обладнання в Україну. КНР надає матеріали та обладнання, які допомагають підтримувати війну Росії та окупацію української території.

Запобігти майбутнім потокам товарів до Росії, які живлять військову машину Кремля – складна проблема. США, їх союзники та партнери повинні усунути витоки у власних режимах санкцій, посиливши експортний контроль у Європі, Північній Америці та Індо-Тихоокеанському регіоні. Протидія китайському експорту товарів подвійного призначення в Росію – складніша проблема, враховуючи розмір китайської економіки, і вороже ставлення Пекіна до міжнародного порядку, очолюваного Вашингтоном і Брюсселем. Теперішні санкції США і ЄС та експортний контроль не надають юридичних повноважень чи інструментів для прямого впливу на більшу частину цієї торгівлі, тому обмеження потоку експорту товарів подвійного призначення з КНР до Росії вимагатиме або нових механізмів з боку Заходу або впливу на Пекін, щоб він використовував власні важелі для обмеження цих потоків.

США та інші країни, які бажають, щоб російські війська покинули Україну, повинні змиритися з сумною реальністю, що, доки КНР продовжує підтримувати Росію, вона залишатиметься ключовою перешкодою на шляху України до відновлення контролю над своєю територією.

Переклад Gazeta.ua