Підвищення облікової ставки в Україні: чи зростуть відсотки за кредитами

Підвищення облікової ставки в Україні: чи зростуть відсотки за кредитами

22 липня Нацбанк України повідомив про підвищення облікової ставки на о,5% – до 8% річних. Регулятор пояснив, що мусів піти на такий крок, аби повернути рівень інфляції до показника 5% у 2022 році.

Крім того, в НБУ попередили, що прогнозують подальше підвищення облікової ставки до 8,5% та збереження її на цьому рівні до другого кварталу 2022 року, тобто до квітня-червня.

Однак такі методи боротьби з інфляцією можуть бути  неефективними. Адже збільшення відсоткової ставки призводить до зростання вартості кредитів.

Підприємства, які беруть кредити, включають сплачені відсотки у вартість своєї продукції, що призводить до зростання цін та прискорює інфляцію.

Крім того, разом з підняттям облікової ставки Нацбанк встановив підвищені ставки на рефінансування комерційних банків. Якщо раніше вони могли отримати рефінансування на рівні облікової ставки, то зараз мінімальна ставка становитиме +1%.

Крім того, не виключається, що під загрозою можуть опинитися державні програми доступних кредитів під 5-7-9 % та доступна іпотека. Оскільки тепер державі доведеться виділяти додаткові бюджетні кошти на їх виконання або скорочувати обсяги цих програм.

А от для підприємств зростання кредитних ставок може загрожувати зростанням витрат. Тому цілком ймовірно, що вартість споживчих кредитів підскочить, що призведе до падіння попиту.