Сігеру Ісіба дратує Кремль і прагне створити на Сході військовий союз на кшталт НАТО, вимагає посилення японського війська і є прихильником Тайваню.
У Ліберально-демократичній партії Японії завершилися внутрішні вибори лідера політичної сили. Чинний прем’єр Фуміо Кісіда без пояснень відмовився балотуватися на посаду лідера рідної правлячої партії, але місцеві оглядачі переконані – справа у гучному корупційному скандал через сина політика і через махінації з деклараціями вищої партноменклатури.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Змити ганьбу відставкою. Прем’єр Японії йде з посади
В японських політичних реаліях лідер правлячої партії стає прем’єром. За найвищу посаду в Ліберально-демократичній партії Японії (ЛДПЯ) боролися дев’ять кандидатів, серед яких син популярного екс-прем’єра Дзюн’їтіро Коїдзумі – Сіндзіро. Однак він не пройшов у другий тур через ризик актуалізації скандалу із сином Кісіди, тому у другому турі змагалися міністерка економічної безпеки Санае Такаїті та ексміністр оборони Сігеру Ісіба.
Джокер по-японськи
Ісіба переміг і, як очікується, вже у жовтні буде затверджений на посаді прем’єра японським парламентом.
Таким чином японські ліберальні демократи позбавили себе можливості здійснити гендерний прорив, бо якби перемогла Такаїті, правлячу партію вперше б очолила жінка.
перемогу Ісіби можна вважати глибинним переворотом у правлячій партії
Натомість партійці надали перевагу політику, котрий постійно критикував керівництво рідної партії, зокрема й Фуміо Кісіду, завдяки чому той має прихильність рядових ліберальних демократів і низових регіональних структур. Отже, перемогу Ісіби можна вважати глибинним переворотом у правлячій партії. Тріумфатор налаштований рішуче: пообіцяв стримати інфляцію, диверсифікувати енергетику Японії за рахунок відновлювальних джерел, себто “зеленої” енергетики.
Трикутник стримування
Для України важливо, що Сігеру Ісіба є палким прибічником створення військово-політичного союзу на кшталт НАТО для протидії Китаю і Північній Кореї.
При цьому він ілюструє свою переконаність саме ситуацією в нашій країні, стверджуючи, що “Південно-Східна Азія може зазнати такого ж завтра”. Звісно, Ісіба підтримує Тайвань, навіть зазначає, раптом там “щось станеться”, це буде надзвичайна ситуація і для Японії. Іншими словами, Ісіба дає зрозуміти: Токіо має намір втрутитися у разі агресивних дій Китаю відносно Тайваню.
Політик перебуває під санкціями РФ. Тому, якщо у Кремлі сподівалися на пом’якшення зовнішньої політики Токіо після ротації в ЛДПЯ, то даремно, й вони усвідомлюють це. Наприклад, керівник російського Центру японських досліджень Інституту Китаю і сучасної Азії Валерій Кістанов переконаний, що Ісіба продовжить антиросійський вектор Кісіди, однак переламних подій в регіоні не очікує. “Так, він “яструб”, був міністром оборони, знає цю проблематику дуже добре”, – зазначив росіянин. Але так спокійно оцінюють російсько-японські відносини не всі. МЗС РФ у середині вересня попередило японський уряд – “Москва жорстко реагуватиме на недружні кроки Токіо”.
Допомога проти агресора
Отже, Україні варто очікувати на незмінність японської підтримки. Чи стане вона потужнішою? Можна сподіватися на це.
На полях Генасамблеї ООН президент Володимир Зеленський зустрічався з Фуміо Кісідою. Японський прем’єр запевнив – його країна продовжить робити все можливе для підтримки України й протидії Росії, котра порушила міжнародне право й основи світопорядку.
Білий дім стримано, іноді з явним роздратуванням реагує на спроби Токіо збільшити свою військову міць
Де тонке місце в українсько-японських відносинах, так це у США. Білий дім стримано, іноді з явним роздратуванням реагує на спроби Токіо збільшити свою військову міць, якщо вони не контрольовані або не санкціоновані самим Вашингтоном. А Японія відкрито демонструє наміри повернути бойову велич. Так, днями бойовий японський есмінець уперше за кілька десятків років пройшов через Тайванську протоку, де США із союзниками збільшили морські патрулі. Правда до цього там побували есмінці від Сполучених Штатів, Франції, Німеччини, – офіційною причиною є спільні навчання. Але Китай зрозумів політичний зміст проходу японського судна як погрозу й закликав Японію не погоджуватися на розміщення американських балістичних ракет на своїй території. Сергій Лавров від Росії кілька разів звертав увагу на зміцнення “військового трикутника” США-Південна Корея-Японія. Він якраз переконаний, що ідею “азіатського НАТО” реалізувати вдасться. Опосередковано про це свідчить і вибір лідера правлячої партії – людини, крім іншого, компетентної у питаннях оборони, справжнього японського “яструба”. Якщо Кісіда, як обіцяв, допоможе своєму наступнику, ще й міжнародні зовнішньополітичні контакти і зв’язки залишається стабільними. Отже, Україна може впевнено розраховувати на Японію як на партнерку у своїй боротьбі за незалежність.