fbpx

Понад 3,5 тис. років тому: знайшли сліди першої операції на мозку

Головна Сторінка » Понад 3,5 тис. років тому: знайшли сліди першої операції на мозку

Вчені знайшли в Ізраїлі сліди найдавнішої на Близькому Сході операції на черепі.

Її провели 3,5 тис. років тому, повідомляє Science Alert. Операція пройшла невдало, пацієнт помер.

“У 2016 році археологи розкопали кілька гробниць в житловій частині палацу в знаменитому біблійному місті Армагеддон на вершині Мегіддо. Під час розкопок виявили останки двох людей, похованих разом майже 3500 років тому. З того часу вченим вдалося встановити, що останки належать братам, один із яких помер в ранньому віці. Другому на момент смерті було близько 30 років”, ‒ ідеться у повідомленні.

На тілі кожного з братів є ознаки хвороби. Водночас на черепі старшого чітко видно сліди процедури, відомої як трепанація.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Ізраїлі знайшли гробницю “повитухи” Ісуса: перші фото

Наразі неясно, з якою метою провели цю процедуру. Операція на мозку могла бути просто ритуалом або ж усвідомленим наміром зменшити тиск на орган. Водночас, якою б не була мета трепанації, в кінцевому підсумку вона виявилася невдалою.

“Дослідження показало, що чоловік, якому на момент смерті було десь 20 або 30 років, помер невдовзі після того, як його череп був розкритий”, ‒ пише видання.

Трепанація ‒ це хірургічна операція на черепі для забезпечення доступу до внутрішньочерепних утворень, а також, в деяких випадках, для зменшення внутрішньочерепного тиску пацієнта. Під час неї хірург просвердлює кістку.

У Швеції археологи знайшли два древні мечі вікінгів всередині кам’яної поховальної камери. Зброю ніхто не чіпав протягом 1200 років, тож знахідка може багато розповісти про життя людей, які жили тут у ті часи. Мечі виявили у провінції Вестманланд на великій похоронній ділянці, де розташовані понад 100 поховань. Останні датують періодом між 600-м і 1000 роком н. е.

Generated by Feedzy