У законопроєкті про повернення виплати 30 тис. грн військовим не вказано джерел фінансування цих додаткових витрат у понад $4 млрд.
Тому виплати можуть призвести до зростання бюджетного дефіциту цього року, сказав постійний представник Міжнародного валютного фонду в Україні Ваграм Степанян в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”.
“Пошук ресурсів такого масштабу, ймовірно, передбачатиме різкі короткострокові податкові заходи або істотні запозичення на внутрішньому фінансовому ринку, однак такі заходи практично неможливі без дуже негативного впливу на економіку та фінансовий ринок”, зазначив він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В НБУ сказали, як рішення про повернення доплат військовим вплинуло на переговори з МВФ
Позики для фінансування таких видатків можуть поставити під загрозу стійкість боргу України, який уже перебуває під тиском.
Потреби у фінансуванні бюджету під час війни великі та нестабільні. Україна у межах виконання програми прагне забезпечити фіскальну стійкість і передбачуваність бюджетної політики, зміненої під час пандемії та внаслідок війни.
“У цьому контексті влада взяла на себе зобов’язання відновити та посилити дію Статті 52 Бюджетного кодексу, яка визначає та регулює нормативно-правову базу та обставини, за яких до бюджету можуть вноситися зміни у частині і доходів, і частині видатків”, додав Степанян.
Після початку війни в Україні виплачували додаткову грошову винагороду військовим, які не беруть участі у бойових діях, у розмірі 30 тисяч гривень.
Але з 1 лютого 2023 року такі щомісячні виплати скасували.
10 квітня Верховна Рада проголосувала за те, щоб повернути військовим доплати в розмірі 30 тис. грн.
Однак згодом внесли постанову, яка блокує повернення доплат у 30 тис. грн військовослужбовцям, поліцейським і посадовим особам служби цивільного захисту. Постанову вніс народний депутат від партії “Голос” Володимир Цабаль.
Водночас нардеп Олексій Гончаренко заявив, що у “Голосі” стався розкол, і більшу частину депутатів просто “купив” Офіс Президента і керівник Офіса президента Андрій Єрмак.