В цей день Рада ухвалила мовний закон

Закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” ухвалила Верховна Рада 25 квітня 2019 року.

Його ухвалили 278 голосами народних депутатів. Проти голосували 38, утрималися 7, не голосували 25.

Закон підписали тодішні спікер парламенту Андрій Парубій і президент Петро Порошенко. 16 травня 2019 року закон опублікувала газета “Голос України”. Закон набув чинності 16 липня 2019 року.

Раніше статус української мови регулював закон “Про засади державної мовної політики”. Його ще називали законом Ківалова-Колесніченка. Цей закон фактично нівелював статус української мови як єдиної державної в Україні. Після Майдану його визнали неконституційним.

Щоб замінити закон Ківалова-Колесніченка розробили та ухвалили у першому читанні восени 2018 року законопроєкт 5670-д. У написанні проєкту закону брали участь громадські активісти й експерти.

16 січня 2021 року набула чинності норма закону, за якою обслуговування споживачів у всіх закладах має вестися українською. Лише на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою. Громадяни можуть скаржитися на порушення закону до мовного омбудсмена. Передбачені штрафи за систематичні порушення від 5100 до 6800 грн.