Рік великої війни: українські воєначальники, які добряче “насипали” росіянам під час контрнаступів

Головна Сторінка » Рік великої війни: українські воєначальники, які добряче “насипали” росіянам під час контрнаступів

Під час розв’язаної Росією війни українські захисники із самого початку дивували світ. Насамперед тим, що Україна вистояла і зламала загарбницькі плани Кремля. Далі ‒ вигнанням загарбників з-під Києва, із Сіверського та Слобожанського напрямку. Нарешті ‒ з частини Херсонщини.

Невідворотна перемога українського народу здивує світ ще більше. А воєнний досвід командирів Збройних сил України, мужність українських воїнів вивчатимуть у підручниках з військової справи у багатьох країнах. А поки Gazeta.ua нагадує про воєначальників, які талановито спланували й провели масштабні й героїчні контрнаступальні операції.

Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний

Генералу Валерію Залужному 49 років. Головнокомандувачем Збройних сил України він став у липні 2021 року. Загартований війною з російськими агресорами на Донбасі генерал розумів загрози, що стояли на той час перед Україною. Військові довіряли Залужному, а він застосував усі свої знання та набутий досвід, що, зрештою, зламали усі плани країни-агресорки Росії в Україні.

Якщо до початку повномасштабної війни про генерала Залужного знали переважно військові, то уже з перших днів війни він став символом українського спротиву. А його ім’я знає в Україні кожен. При цьому головнокомандувач українських Збройних Сил зламав не тільки плани російського диктатора Володимира Путіна, а й всі радянські та пострадянські стереотипи про генералів.

Перед призначенням головнокомандувачем ЗСУ Валерій Залужний очолював Оперативне командування “Північ”. А до того був начальником штабу-першим заступником командувача військ ОК “Захід” та командиром 51-ї окремої механізованої бригади.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кожен метр захопленої землі залитий кров’ю окупантів Залужний

У бойових діях на Донбасі Залужний брав участь з 2014 року. Був заступником командира сектора “С”. Його група в серпні 2014 року була розгорнута у Дебальцевому, де точилися одні з найкривавіших боїв. Залужний керував майже всіма угрупованнями, які там створювали. Звання генерала отримав у 2017 році, але продовжував бути на передовій. Очолював штаб ООС. Тоді українські захисники звільнили від окупантів низку населених пунктів, зокрема, селище Південне, просунулись вперед біля Волновахи.

За словами Валерія Залужного, ЗСУ почали готуватися до повномасштабного російського наступу відразу після його призначення головнокомандувачем.

“Загроза повномасштабної агресії є, була й буде далі. Наше завдання як ЗСУ не чекати “манни небесної”, ми маємо до цього готуватися. І ми для цього все робимо. У тому числі проводимо комплекс навчань, у тому числі залучаємо і наших західних партнерів, у тому числі і членів НАТО, а також партнерів по НАТО”, казав Залужний.

Ще за місяць до початку великої війни головнокомандувач безапеляційно говорив про майбутню українську перемогу.

“Для нас, військових, перемогою стане день, коли останній окупант залишить нашу територію, коли буде відновлений державний кордон України, коли перестануть гинути мої солдати на своїй землі. Ось тоді для мене настануть мир і Перемога”, ‒ сказав Залужний в інтерв’ю Укрінформу у січні 2022 року.

Як і належить відповідальному генералу, Валерій Залужний не був багатослівним під час блискучих контрнаступальних операцій влітку та восени минулого року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЗСУ пішли в контрнаступ на двох напрямках – Залужний

5 травня він повідомив, що Сили оборони України перейшли в контрнаступ у Харківській області. А на початку вересня Залужний уже повідомляв про початок контрнаступальних дій на півдні.

“Нам дуже важко, але ми просуваємося вперед. Вдячні співгромадянам, які допомагають і чекають на нас”, ‒ писав Залужний у Facebook.

Тепер головнокомандувач ЗСУ переконаний, що українські захисники зможуть вигнати загарбників. Але для цього потрібна сучасна зброя. І в грудневому інтерв’ю The Economist генерал назвав конкретні цифри.

“Я знаю, що можу перемогти цього ворога. Але мені потрібні ресурси. Мені потрібно 300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць. Тоді, думаю, цілком реально вийти на рубежі 23 лютого”, ‒ сказав Залужний.

Начальник Генерального штабу Збройних сил України генерал-лейтенант Сергій Шаптала

Цьогоріч Сергію Шапталі виповнилось 50 років. Генерал-лейтенантом він став у серпні 2021 року, а Генеральний штаб ЗСУ очолив місяцем раніше. Коли розпочалась російська агресія проти України у 2014 році, Шаптала був командиром 128-ї Мукачівської гірсько-піхотної бригади. Командував нею до 2017 року. Брав безпосередню участь в боях за Дебальцеве. У лютому 2015 року, коли українські військові були змушені залишити свої позиції, Сергій Шаптала виконував обов’язки командувача Дебальцевської групи українських військ. Бійці тоді до останнього тримали оборону і тільки після виконання всіх бойових завдань залишили свої позиції. Відійти вдалося з мінімальними втратами.

18 лютого 2015 року Сергію Шапталі “за особисту мужність, героїзм та високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету і територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові” присвоєне звання Герой України із врученням ордена “Золота Зірка”.

Із 2017 по 2020 рік Шаптала був начальником штабу ‒ першим заступником командувача військ оперативного командування “Південь”. У квітні 2020 року призначений командувачем військ Оперативного командування “Захід”. А з 28 липня 2021 року ‒ начальник Генерального штабу Збройних сил України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обійми і нагороди: Зеленський зустрівся із Залужним, Будановим і Шапталою

“Мій Друг, Герой України, начальник Генерального штабу Збройних Сил… Ми дружимо майже все життя. Гідно пройшли наші військові шляхи, досягнувши їх вершин, і, головне, залишились людьми”, ‒ так Сергія Шапталу із 50-річчям вітав головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

“Війна згуртувала нас, підкреслила сутність. Мужність, виваженість і людяність Сергія Олександровича проявилися з перших днів російського вторгнення у 2014 році. Орден Богдана Хмельницького та “Золота зірка” Героя України це тільки доводять. Як і те, що старший син обрав шлях батька і є офіцером Збройних Сил України”, написав Залужний у Facebook.

Начальник Генерального штабу ЗСУ ще менш публічний, ніж генерал Залужний. Інтерв’ю і коментарів він не роздає. Але інколи робить заяви, що додають впевненості українцям і віри в Збройні сили.

“Тепер ми повертаємо своє. Ніхто і ніщо нас не зупинить”, сказав Шаптала під час масштабного контрнаступу, вітаючи побратимів і всіх українців із Днем захисників і захисниць України 14 жовтня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Начальник Генштабу ЗСУ відзначає ювілей: Залужний привітав друга

А 6 грудня з нагоди Дня Збройних сил України Сергій Шаптала, звертаючись до українських воїнів, наголосив:

“Поки ви залишаєтеся вірними обов’язку, у нашого ворога не буде жодних шансів, наша земля ніколи не буде потоптана, а Україна належатиме українцям”.

Командувач оборонної операції на сході Олександр Сирський

Генерал-полковнику Олександру Сирському 57 років. Він був одним із командувачів контрнаступом ЗСУ на Харківщині.

З початком бойових дій на сході України у 2014 році ‒ начальник штабу АТО. Був одним з головних командирів сил АТО під час боїв за Дебальцеве взимку 2015 року.

Олександр Сирський командував під час боїв у Вуглегірську, у селі Рідкодуб. Керував спробою відбити Логвинове, хоча вона й не увінчалась успіхом. Генерал також координував вихід українських військових з Дебальцевого. Саме сформована Сирським група “Барс” прикривала вихід ЗСУ. За бої на Дебальцевському плацдармі Олександр Сирський нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня.

У 2016 році генерал очолював Об’єднаний оперативний штаб ЗСУ. Він координував оперативні дії українських силовиків на Донбасі. А наступного року Сирський став командиром Антитерористичної операції на сході України. Із травня по серпень 2019 року ‒ командувач Об’єднаного оперативного штабу ЗСУ. Після цього Олександр Сирський став командувачем Сухопутних військ Збройних сил України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Сирський та інші генерали є архітекторами успіху ЗСУ” політолог Ярослав Божко

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну генерал Сирський блискуче командував обороною Києва. За успішну оборону столиці нагороджений орденом Богдана Хмельницького II ступеня. А 5 квітня 2022 року “за особисту мужність, вагомий внесок у захист державного суверенітету та територіальної цілісності України” Олександру Сирському присвоєне звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка”.

Про контрнаступ українських військ на Харківщині Олександр Сирський розповідав уже після того, як більшість українських міст і сіл цього напрямку було звільнено від російських загарбників.

За словами генерала, результат цих наступальних дій був значно більшим, ніж очікувало командування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яку російську техніку ЗСУ захопили на Харківщині. Відео й фото трофеїв

“Люди були готові, вони всі брали участь у жорстких боях. Простіше кажучи набридло відступати. Ми відчували, що потрібно завдати десь такий удар, щоб ворог просто похитнувся і посипався. Дії наших військ були настільки швидкі і неочікувані для росіян, що це призвело до паніки, втрати управління, до того, що їхні військові почали тікати”, ‒ розповідав Сирський в ефірі національного телемарафону.

За словами генерала, Україна не могла собі дозволити втрати, які були б неминучими під час прямого наступу на міста. Тому він з колегами розробили план, за яким українські сили проникали через передній фланг на понад 50 км вглиб позицій ворога. Потім оточували населені пункти й змушували загарбників відступати. Надважливою при цьому була швидкість дій.

“Все залежало від першого дня і того, як далеко ми зможемо пройти. Що далі ми пройшли б, то менше у них було б варіантів дій і то більше їхні загони були б відрізані та ізольовані”, ‒ говорив пізніше генерал.

За його словами, в ЗСУ очікували, що виконають визначений план.

Нині генерал-полковник Олександр Сирський командує Східним угрупуванням військ, яке веде бої на найгарячіших ділянках фронту східної України.

“Зараз цей напрямок є епіцентром бойових дій. Тривають постійні обстріли та атаки в режимі 24/7. Однак українські воїни мужньо та непохитно тримають оборону і не дають ворогу здобути стратегічної переваги”, сказав нещодавно Сирський, відвідавши підрозділи, які тримають оборону на Бахмутському напрямку.

Командувач оборонної операції на півдні Андрій Ковальчук

Генерал-полковнику Герою України Андрію Ковальчуку 48 років. За його плечима значний досвід воєнних дій у складі миротворчих місій. У 20052006 роках у званні майора брав участь у Миротворчій місії в Косово. А в 2011 році Андрій Ковальчук був начальником штабу вертолітного загону в Ліберії.

На момент початку російської агресії проти України у 2014 році Ковальчук був начальником штабу 80-ї окремої аеромобільної бригади.

Влітку 2014 року бійці бригади звільнили Лиман, Миколаївку та Слов’янськ. Потім десантники під керівництвом Ковальчука здійснили марш у напрямку Щастя для допомоги 3-й батальйонній тактичній групі. У боях за Луганський аеропорт полковник Ковальчук був поранений, але продовжив виконувати завдання. У серпні 2014 року Ковальчука призначили командувачем 80-ї окремої аеромобільної бригади.

19 липня 2014 року за особисту мужність і героїзм, виявлені в захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня, а 10 жовтня 2015 року ‒ орденом Богдана Хмельницького II ступеня. Звання Героя України Андрій Ковальчук отримав 23 серпня 2016 року. На той час він уже був начальником штабу ‒ першим заступником командувача Високомобільних десантних військ Збройних сил України. У серпні 2021 року Андрія Ковальчука призначено командувачем оперативного командування “Південь”.

Генерал-майор безпосередньо командував успішним контрнаступом українських військ на Херсонському напрямку.

Як пізніше розповів в одному з інтерв’ю, українська армія на півдні не могла наступати занадто швидко, адже територія була суцільним мінним полем.

“Самі росіяни не знали, скільки усього мін вони розкидали. Під час кожної ротації всі закладали нові порції мін”, розповідав Ковальчук.

Він також пригадує, як розробляли план контрнаступу на півдні. Українські командири робили це у липні в Німеччині. Там влаштували мозковий штурм разом з американськими та британськими союзниками. При цьому командири ЗСУ спочатку хотіли влаштувати наступ на всьому південному напрямку фронту, включаючи Мелітополь. Але згодом, провівши ретельні підрахунки, дійшли висновку, що такий хід міг стати невдалим. Натомість провели блискучу операцію зі звільнення правобережжя Херсонщини.

Щоправда, сам генерал Ковальчук в одному з коментарів у грудні минулого року заявив, що контрнаступ на південному напрямі був успішним лише на 5060%.

“Російські війська, що вивільнилися, відтоді рушили для боротьби з українськими військовими на Сході, а також все ще можуть завдавати артилерійських ударів по правому березі Дніпра”, пояснює генерал-майор.

За його словами, повністю ліквідувати загарбників на Херсонщині не вдалося, зокрема, через брак боєприпасів у Збройних сил України.

“Колись я обов’язково напишу мемуари. Розповім правду про те, що сталося. Сьогодні я не можу говорити зайвого, щоб не зіпсувати майбутнє”, каже нині командувач ОК “Південь” Андрій Ковальчук.

Впродовж літа Збройні сили України крок за кроком звільняли від російських загарбників захоплені міста й села. Найактивніша фаза контрнаступу на Харківщині розпочалась у вересні. 8 вересня Генштаб ЗСУ повідомив, що українські військові звільнили понад 20 населених пунктів на Харківському напрямку.

10 вересня українські захисники звільнили Куп’янськ. Місто перебувало в російській окупації з 27 лютого. А 20 вересня на стелі, встановленій на межі Донецької і Харківської областей, підняли український прапор.

У листопаді 2022 року українські війська провели блискучу операцію зі звільнення Херсонщини від російських загарбників. Кульмінацією стало вигнання окупантів із Херсона 11 листопада.