“Росія планує найбільшу війну в Європі з 1945 року” – як Україну попереджали про напад

Головна Сторінка » “Росія планує найбільшу війну в Європі з 1945 року” – як Україну попереджали про напад

“Є підстави говорити, що Росія хоче напасти на Україну наступні тижні-дні” таку заяву зробив президент США Джо Байден 19 лютого. Через п’ять днів Кремль розпочав повномасштабну війну. Однак українські політики до кінця не вірили у цей напад і говорили про це публічно. Gazeta.ua згадала, яким був лютий минулого року і як весь цей час говорили про російську агресію.

“Будь-якого дня Росія може розпочати воєнні дії проти України”

Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що угода, яка дозволяє уникнути масштабної війни в Україні, можлива. Перед переговорами в Москві з російським диктатором Володимиром Путіним у понеділок, 7 лютого, він закликав до “нового балансу” для захисту держав Європи і враховувати заспокоєння Росії. Але додав, що суверенітет України не підлягає обговоренню.

“Росія має право говорити про свою безпеку. Метою РФ є не Україна, а уточнення правил з НАТО та ЄС. Сподіваюся, що його діалогу з Путіним буде достатньо для запобігання воєнному конфлікту”, заявив Макрон.

У Штатах були іншої думки. Ще 2 лютого Байден схвалив розгортання додаткових військ у Східній Європі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Треба вигнати з Криму всіх, хто приїхав туди після 2014 року” Сергій Мокренюк

“Ми перебуваємо у вікні. Будь-якого дня Росія може розпочати воєнні дії проти України, або це може статися через кілька тижнів”, заявив радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван.

Росія в цей час зосередила війська на кордоні з Україною, але заперечувавла плани вторгнення. Москва висунула ряд вимог. Зокрема, щоб НАТО скасувало вступ України, а також скорочення військової присутності Альянсу в Східній Європі. Західні країни відкинули це. Запропонували інші галузі для переговорів, наприклад, про скорочення ядерних озброєнь.

“Повномасштабний напад неможливий”

15 лютого президент США Джо Байден виступив з терміновим зверненням щодо України.

“США не фіксують відведення російських військ від українських кордонів. Їх більше 150 тисяч. Досі залишається можливим вторгнення. США готові до всього, що б не сталося. Якщо Кремль почне наступ США втрутяться. Ми не маємо жодних злих планів проти РФ. Ми не є ворогами РФ”, заявив Байден.

Він підтвердив наміри відключити газопровід “Північний потік-2” в разі російської ескалації.

У той час називали різні дати вторгнення. Зокрема, 16 лютого. На такі заяви західних політиків глава фракції партії “Слуга народу” Давид Арахамія заявив, що повномасштабний напад неможливий.

“З військового погляду, як нам пояснили військові, повномасштабний напад неможливий. За координаційними діями наша розвідка не бачить, що росіяни безпосередньо готуються, 99,9%, що післязавтра нічого не буде, вони можуть зібрати через місяць-два необхідну кількість, але це точно не завтра. Крім того, десятки їхніх танків у ході навчань загрузли в болотах і зараз у них дуже великі проблеми, яким чином цю техніку діставати”, заявив Арахамія.

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк також відреагував на заяви Байдена. У його словах була надія на дипломатію.

“Позиція президента США, безсумнівно, заснована на інформації розвідувальної спільноти. Він пояснив, що це не питання згоди або незгоди із заявами. Однак, слід звернути увагу на більш важливий сенс у словах президента Байдена: він підтвердив, що шанс для дипломатії все ж є. І ми скористаємося цим шансом”, заявив Подоляк.

“Ми думаємо, що вони нападуть на Київ”

19 лютого Байден заявив, що Росія планує напасти на Україну.

“Росія зараз практично оточила Україну з Білорусі вздовж російського кордону на півдні. У нас є підстави говорити, що Росія хоче напасти на Україну наступні тижні-дні. Ми думаємо, що вони нападуть на Київ. Там 2,8 мільйони населення. Я майже переконаний, що Путін прийняв рішення. У нас достатньо для цього розвідданих”, сказав президент США.

Президент Франції Еммануель Макрон продовжував телефонні розмови з Путіним.

У той же час, глава Польщі Анджей Дуда заявив, що вичерпуються можливості вирішити проблему шляхом діалогу.

“Cитуація є серйозною, всі прекрасно усвідомлюють, що напруга величезна, ми спостерігаємо обстріли на лінії зіткнення, бачимо масовану російську пропаганду. Cитуація наближається до пункту, якого всі побоюються, і який можна вважати критичним”, заявив Дуда.

“Росія планує найбільшу війну в Європі з 1945 року”

Саме таку заяву 20 лютого зробив прем’єр-міністр Британії Борис Джонсон. За його словами, президент США розповів західним лідерам про припущення розвідки, що російські війська планують не просто увійти в Україну зі сходу, через Донбас, а й з боку Білорусі та напрямків навколо Києва.

“Я боюся сказати, що план, який ми бачимо, призначений для чогось, що може стати справді найбільшою війною в Європі з 1945 року тільки з погляду масштабу”, сказав глава уряду Британії.

Джонсон зазначив, що є всі ознаки того, що “план у певному сенсі вже розпочався”.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг наголосив, що НАТО бачить ознаки ймовірного повномасштабного вторгнення та того, що Росія готується створити привід для нападу.

“Усі ознаки вказують на те, що Росія планує повномасштабний напад на Україну”, заявив Столтенберг.

На Росію “посипалися” західні санкції

22 лютого Росія назвала територіями “ДНР” та “ЛНР” усю територію Луганської та Донецької областей України. Наступного дня на Росію “посипалися” західні санкції. Джо Байден підписав указ про запровадження економічних санкцій проти всіх осіб, які вели діяльність або причетні до бойовиків незаконних формувань так званих ДНР і ЛНР. Канада оголосила про нові санкції проти Росії. Німеччина зупинила сертифікацію газопроводу “Північний потік-2” це найбільший геостратегічний проєкт РФ вартістю $11 млрд. З його допомогою Путіна мав намір припинити постачання газу через Україну.

“Росія не має підтримки у світі. Вона пішла на незрозумілий і невиправданий крок та має бачити чіткий сигнал, що такі дії не залишаться без уваги”, заявив канцлер ФРН Олаф Шольц.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Російська Федерація нестиме загрозу ще декілька поколінь” Олег Рибачук

Британія запровадила санкції проти п’ятьох російських банків та трьох олігархів з найближчої орбіти Путіна брати Рутенберги та Тимченко. Прем’єр-міністр Борис Джонсон анонсував додатковий пакет військової допомоги Україні.

Байден оголосив про направлення в Литву і Латвію додаткових американських військ і відмовився від зустрічі з Путіним. Також глава Білого дому анонсував нові поставки військової допомоги Україні.

“Час зарити всі “топори війни”, відкинути політичні суперечки”

Вже 23 лютого з’явилася інформація, що Байден не планує брати участь у саміті з президентом РФ Путіним. Хоча з початку лютого йшли переговори щодо того, що ця зустріч відбудеться і мова йтиме про деескалацію.

Зеленський оголосив про часткову мобілізацію резервістів першої черги для доукомплектування військових частин.

“Маємо підвищити готовність українського війська до всіх можливих змін в оперативній обстановці”, підкреслив глава держави.

Президент також зустрівся з лідерами всіх фракцій Верховної Ради і висунув пропозицію щодо створення Оборонної коаліції. На такий план тоді дуже позитивно відреагували нардепи. Зокрема, Петро Порошенко наголосив: “Україна в небезпеці. А коли країна в небезпеці, українці завжди об’єднувалися не навколо посади, не навколо особи і не навколо крісла. Об’єднувалися навколо України”.

“Ми мусимо діяти як одна команда країна національної єдності, парламент національної єдності, суспільство національної єдності”, заявила нардепка Юлія Тимошенко.

Заяву видали і в партії “Слуга народу”: “Час зарити всі “топори війни”, відкинути політичні суперечки і протистояння, всі прагнення заробити додаткових “політичних дивідендів”. Час працювати разом на захист України від ворога, на захист суверенітету і територіальної цілісності держави, на забезпечення майбутнього нації, країни та держави”.

Інформація про те, що Росія готується до повномасштабного нападу на Україну упродовж найближчих 48 год. почала з’являтися в іноземних ЗМІ. Про це написало, зокрема, видання Newsweek з посиланням на власне джерело у розвідці США. За словами видання, адміністрація президента Байдена звернулася до Володимира Зеленського і попередила його про можливі наміри Кремля вдертися протягом 48 год. Вже тоді йшлося, що напад відбудеться не лише з боку окупованих територій на Сході України. Нібито планується масштабний наступ на Київ.

Зеленський у цей час наголосив, що українська армія готова до будь-якого сценарію розвитку подій і ще раз закликав Захід допомогти.

“Тут дуже потрібно, щоб була підтримка інших партнерів. А у зв’язку з тим, що у нас сьогодні на кордоні 150 тисяч російських військових, тимчасово окуповані території, я вважаю, що серед цих країн, які надають чіткі гарантії безпеки, має бути Росія. Це не секрет, я багато разів пропонував Президентові Росії сісти за стіл перемовин і говорити. Тому що це питання діалогу, а не питання умов тощо”, заявив президент.

Наступного ранку, 24 лютого, Росія розпочала повностабну війну. В Україні оголосили воєнний стан. Армія стала на оборону країни. Держсекретар США Ентоні Блінкен відмовився від зустрічі з міністром МЗС Росії Сергієм Лавровим “тепер у цьому немає сенсу”. Джо Байден анонсував відповідь Штатів та союзників на агресію Москви.