Росія закуповує електронні компоненти західних компаній для ракет в обхід санкцій, але переплачує за них вдвічі.
Постачають запчастини через китайські та гонконзькі компанії, повідомляється у розслідуванні Bloomberg.
Згідно з даними української розвідки та Київської школи економіки, у російських ракетах і безпілотниках переважно використовуються чипи американських і європейських виробників. Найбільше виявлено компонентів від американських компаній Analog Devices (21% з 3871 знайдених у залишках боєприпасів) і Texas Instruments (14%). За інформацією митниці, лише чипів Analog Росія придбала у 2022 році на суму $326 мільйонів, попри наявні обмеження.
До війни вартість цих компонентів була значно нижчою. Як зазначає консультантка із Київської школи економіки Олена Білоусова, посередники знають про брак альтернативних джерел у Росії та активно користуються ситуацією.
Близько двох третин закуплених чипів Analog складають інтегральні схеми, що входять до списку пріоритетних компонентів Міністерства торгівлі США через їхнє використання у військових системах. До того ж Росія закуповує і деталі подвійного призначення, як-от контролери стандартного інтерфейсу RS-232, виявлені у ракеті “Іскандер”.
На серпень 2024 року через офіційних дистриб’юторів можна було придбати близько 86 000 таких деталей, тоді як у неавторизованих продавців їх кількість перевищувала 4 мільйони, за даними Метью Хабера, виконавчого директора нью-йоркської компанії Cofactr. Це демонструє, як санкційні товари можуть потрапляти до Росії через треті країни, попри дотримання обмежень з боку самих виробників.
Частина чипів Analog, що опинилися у Росії, була виготовлена на заводах у материковому Китаї. У 2022 році близько 60% постачань цих компонентів здійснювала фірма Sunny Technology. Однак, за даними Bloomberg, компанія не має реального офісу за зазначеною адресою в Гонконзі, а інформація про неї відсутня в корпоративних реєстрах.
У списку головних постачальників санкційної продукції до Росії значаться такі компанії, як Intel, Huawei, Analog Devices, AMD та Texas Instruments, а також китайські Lenovo, Hikvision та Inspur. Однак жодного чипа китайського виробництва в уламках російських боєприпасів, використаних в Україні, виявлено не було.
У Великій Британії оштрафували компанію Integral Concierge Services (ICSL) за невиконання санкцій, накладених на Росію, у відповідь на її незаконне вторгнення в Україну. Цим у країні займається спеціально створений офіс впровадження фінансових санкцій (OFSI).