fbpx

Розробку української Covid-вакцини призупинили

Головна Сторінка » Розробку української Covid-вакцини призупинили

Розробка української вакцини проти коронавірусу призупинили через відсутність фінансування й зацікавленості з боку держави.

Про це розповів академік Андрій Сибірний – керівник Інституту біології клітин Національної академії наук, в якому відбувається розробка української вакцини.

“План роботи виконали: ми зробили продуценти вірусних білків на гуманізованих дріжджах, очистили білки, охарактеризували їх, довели, що вони високоімуногенні, тобто викликають появу антитіл у мишей. Це позитивно”, зазначив науковець.

За його словами, далі потрібно було дослідити, чи захищають утворені білки від смерті через Covid-19 трансгенних мишей. Це дослідження хотіли провести Польщі, тому що в Україні немає відповідних лабораторій.

“Не вдалось, бо Національний фонд досліджень України морочив нам голову пів року, але так і не дозволив перевести гроші до Польщі, хоча жодної заборони на це немає”, заявив Сибірний.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ще одна країна посилює правила в’їзду для українців

Науковець наголосив, що з боку держави зацікавленості немає, і фінансувати їх відмовляються.

“Наше дослідження коштувало майже 300 тисяч євро. Щоб зробити вакцину, треба досліджувати на більших тваринах ховрахах, приматах. Треба великі об’єми препаратів , треба інвестувати 300-500 мільйонів євро. Ніхто не готовий це робити. Я розмовляв з МОЗ, вони кажуть: “Ми не будемо це фінансувати. Хай Фонд цим займається”. Це зависло. Був інтерес президента і прем’єра, коли на ринку вакцин було мало. Тепер вакцин повно. Інтересу до них нема”, розповів Сибірний.

На питання про перспективи української розробки вакцини проти коронавірусу науковець відповів: “Думаю, далі воно ніяк не просуватиметься”. При цому Сибірний вважає, що розробка власних препаратів потрібна, “бо розвинуті держави мало-помалу випускають хоча б деякі вакцини”.

У вересні 2020 року Інститут біології клітин НАН України у Львові отримав грант у 9,5 мільйона гривень від Національного фонду досліджень на розробку вакцини проти COVID-19. Над вакциною львівські біологи працювали півтора роки. Основою препарату є білок, який продукують дріжджі.