Розстріляли альпіністів, з них троє українців

Головна Сторінка » Розстріляли альпіністів, з них троє українців

На території контрольованого Пакистаном Кашміру 23 червня 2013 року озброєні місцеві жителі напали на наметовий табір іноземних альпіністів. Серед 11 загиблих альпіністів було троє громадян України.

Трагедія сталася в районі Діамар в Гілгіт-Балтистані – в базовому таборі біля підніжжя гори Нанга-Парбат, дев’ятої за висотою у світі, на висоті 4200 м над рівнем моря.

У ніч проти 23 червня, приблизно о 00:30 за місцевим часом, у базовий табір увірвалися півтора десятка бойовиків і розстріляли десятьох туристів та громадянина Пакистану.

Бойовики були перевдягнені у форму прикордонних військ Пакистану – воєнізованої поліції, яка патрулює прикордонні райони. Терористи забрали в іноземців гроші та паспорти, а потім вивели з наметів і розстріляли. При цьому мешканців сусідніх наметів бойовики не чіпали.

Внаслідок теракту загинули 11 осіб – громадян Словаччини, Литви, Китаю, США, Непалу та Пакистану. В тому числі, троє українців: 74-річний Ігор Свергун, 54-річний Бадаві Кашаєв та 43-річний Дмитро Коняєв. Усі троє – харків’яни.

Серед загиблих був один із провідників. Другого гіда пізніше опитали слідчі. Він стверджував, що до табору терористів міг привести альпініст із Непалу Сона Шерпа, який також загинув.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Очевидець розповів про нові подробиці загибелі альпіністів у Пакистані та їхніх вбивць

До цього теракту маршрут, де сталася трагедія, славився спокійною обстановкою і був доволі популярним серед альпіністів. Українець Ігор Свергун раніше встиг двічі здійснити сходження на Нанга-Парбат цим маршрутом – 1997-го та 2009 року.

Просто дивом в теракті не постраждали ще двоє альпіністів. Учасник групи – громадянин Латвії – на деякий час був змушений залишити табір, це врятувало його від смерті. Ще один альпініст із Китаю, Чжан Цзінчуань, утік від нападників і залишився живим. Він ховався в траншеї, за годину повернувся до табору та повідомив до поліції про напад. Правоохоронці прибули на місце трагедії лише за 9 годин.

Вижити вдалося також пакистанському альпіністові на ім’я Шер Хан і двом іншим жителям Хунзи – їм вдалося переконати талібів відпустити їх завдяки вірі.

Для розслідування вбивства в Пакистані створили спеціальну комісію, за участі представників армії, поліції та інших розвідувальних відомств. За чотири дні після трагедії поліція ідентифікувала нападників. Ними виявилися місцеві жителі з Діамеру, Маншехру і Кохістану.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Пакистані розстріляли поліцейських, які розслідували загибель українських альпіністів

Відповідальність за напад взяло на себе сунністське угруповання “Джундуллах”. Представник угруповання Ахмед Марват назвав іноземців ворогами і пообіцяв у майбутньому влаштовувати подібні напади. Також про свою причетність до смертей заявили пакистанські таліби. Останні оголосили, що їхня терористична акція була актом відплати за вбивство американськими спецслужбами Валі-ур-Рехмана, який був другою особою в русі Техрік Талібан-і-Пакистан.

МЗС України засудило напад терористів і вимагало від уряду Пакистану компенсації за втрати та притягнення нападників до відповідальності. Рано-вранці 28 червня членів групи альпіністів та тіла загиблих військовим літаком доставили з Ісламабада до Києва.

На панахиду за загиблими альпіністами в їхньому рідному Харкові 30 червня до міського Палацу культури прийшли понад 1000 людей.

6 червня підкоряти 8-тисячник Нанга-Парбат – дев’яту за висотою світову вершину в західних Гімалаях – із Харкова вирушили 10 альпіністів. Це були харків’яни Ігор Свергун, Олександр Заколодний, Бадаві Кашаєв, Дмитро Коняєв, Данило Яснюк, киянин Михайло Колотушкін, грузини Бідзіна Гуджабідзе й Афі Гігані, словаки Петер Шперка й Антон Добеш. До суботи 22 червня піднялися на висоту 4 тис. м. Розбили базовий табір.

Увечері розділилися на дві групи. Заколодний, Яснюк, Колотушкін і двоє грузинів піднялися вище. На висоті 6200 м облаштовували проміжний табір, вішали по маршруту мотузки. Інші лишилися в базовому.

Уночі до базового табору прийшли люди у формі військової поліції. Вивели людей із наметів та дерев’яних будиночків і розстріляли. Олександр Заколодний побачив загиблих перший, коли вранці спустився до базового табору. За його словами, стріляли в обличчя – так, що впізнати тіла було важко. Хлопців ідентифікували за формою з нашивками “Україна”.