2 січня віряни вшановують святого папу Римського Сильвестра.
Сильвестр жив на рубежі III-IV століть. Він народився в Римі, в сім’ї християн. Рано позбувся батька, тому його виховував учитель, пресвітер Квірін. Коли Сильвестр досяг повноліття, то став допомагати мандрівникам. Це були часи гонінь на християн, але Сильвестр не побоявся і прийняв у себе святого сповідника єпископа Тимофія. а після його мученицької смерті поховав його. За це Сильвестра схопили і судили, а потім кинули до в’язниці. Звільнився він тільки після смерті градоначальника-язичника.
Коли Сильвестру виповнилося 30, він став священиком, а через 15 років його обрали єпископом Римським. Папа Сильвестр керував Римською Церквою понад 20 років. Помер у глибокій старості.
Існує легенда, за якою святителю Сильвестру вдалося здолати морське чудовисько – Левіафана – і таким чином врятувати людство від кінця світу.
Прикмети
мороз цього дня – літо буде спекотним;
іній лежить на деревах – до гарного врожаю;
синички почали співати – до затяжних морозів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли й що святкуємо у 2025 році: збережіть церковний календар
Що не можна робити
сваритися з близькими і друзями;
засуджувати кого-небудь, лихословити;
зловживати спиртними напоями;
займатися прибиранням.
Цього дня не радять стригти волосся – буде погано рости.
Не слід їсти курку та яйця. Вважається, що тоді щастя може вилетіти з дому.
Що можна робити
Святому Сильвестру моляться про зміцнення віри, просять про подальше життя і мир на землі.
Цей день добре провести в колі сім’ї, зазвичай прийнято збиратися за спільним столом і доїдати все, що залишилося після Нового року.
Також у цей час зазвичай було заведено чистити курники, обкурювати їх ароматними травами, лагодити сідала і годівниці. Таким чином домашню птицю захищали від нечисті та загибелі.
За новим церковним календарем, який вступив у дію з 1 вересня, велике релігійне свято Водохреща українці будуть відзначати уже 6 січня. Раніше дата святкування припадала на 19 січня.
Це свято присвячене хрещенню Ісуса Христа в річці Йордан. За біблійною легендою, Спаситель прийняв хрещення від Івана Хрестителя.
На Йордана християни освячують воду, яка є головним символом свята. Віряни вважають, що в цей день свячена вода має цілющі властивості, нею можна вилікуватись від хвороб. Тому її зберігають увесь рік та вона не псується.