За допомогою технологій цілком реально з’ясувати, хто насправді написав ту чи іншу картину.
Дослідники з Великої Британії та США створили унікальний алгоритм на базі штучного інтелекту, який здатен точно визначати авторство художніх творів.
Цей прорив відкриває нові можливості в мистецтвознавстві та боротьбі з підробками.
Це програмне забезпечення фіксує нюанси, які людському оку не помітні, пише ScienceAlert.
Для ідентифікації автора вчені навчили штучний інтелект використовувати популярний у мистецтвознавстві метод формального дослідження. Фахівці співставляють усі відомі підписані роботи художника і виокремлюють характерні ознаки його авторської манери. Авторська манера завжди індивідуальна і належить одній людині, як, наприклад, почерк.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Штучний інтелект спрогнозував переможця Євробачення-2025
Для дослідження обрали картину Рафаеля “Мадонна з Трояндою” (Madonna della rosa). Це полотно датується 1518-1520 роками і давно викликає дискусії серед знавців, адже існує друга дещо змінена версія цієї картини з автографом художника. Тож досі експерти не дійшли спільного висновку, належить “Мадонна з Трояндою” пензлю Рафаеля чи ні.
Після обробки зображення програмне забезпечення виявило, що на іконі обличчя Йосифа намальоване іншою людиною. Хоча дослідницька група, яка розробляла алгоритм, застерігає: штучний інтелект є інструментом і може допомагати мистецтвознавцям, але не замінити їх.
Старше покоління чудово пам’ятає той ефект, який викликав перший, а потім і другий “Термінатор”. Фільм став культовим для всього світу в ті часи, коли про штучний інтелект масово ще не говорили. Пройшло не так багато років, і ось уже людство стоїть перед морально-етичними та іншими викликами ШІ.
Відзначимо, що фільми про ШІ стають дедалі популярнішими, адже вони дають змогу побачити потенційні наслідки технологічного прогресу, аналізуючи як його переваги, так і ризики. Ці стрічки не лише розважають, а й спонукають замислитися про майбутнє, межі людської свідомості та відповідальність за створення розумних систем.