У вересні курс гривні щодо долара залишався стабільним попри сезонні коливання попиту та пропозиції.
Завдяки зусиллям НБУ вдалось уникнути значних девальваційних ризиків. У жовтні можливі динамічні коливання через сезонні фактори та очікувані виплати за ОВДП. Про це пише NV.
Минулого місяця курс гривні до долара США демонстрував помірну волатильність, не перевищуючи рівень у 41,50 грн/$.
“Основні параметри коливання курсу були в межах наших прогнозів – помірна волатильність курсу гривня/долар США, але не перевищуючи тимчасовий бенчмарк у 41,50”, – розповів директор департаменту аналітичних досліджень “Райффайзен Банку” Олександр Печерицин.
За його словами, на ринку спостерігалось деяке зростання обсягів продажу валюти, пов’язане з активною збиральною кампанією. Проте аграрні експортери, сподіваючись на зростання світових цін на сільськогосподарську продукцію, не поспішали продавати товар. Імпорт зріс через сезонне відновлення бізнес-активності, проте стабільність у постачанні електроенергії та відсутність великих девальваційних ризиків стримували суттєве зростання обсягів імпорту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Євро подорожчав у перший день жовтня, що з доларом
“Без чіткої позиції Нацбанку щодо підтримки ринку, звісно, не було б такої спокійної та прогнозованої ситуації”, – зазначив Печерицин.
За словам керівника служби продажу казначейських продуктів “Банку Авангард” Юрія Крохмаля, вересневі торги на міжбанківському валютному ринку України проходили за схожою динамікою до попереднього місяця.
На початку місяця попит на валюту зростав, оскільки бізнес активно використовував щомісячні ліміти НБУ на оплату закордонних операцій. Директор департаменту казначейських операцій Unex Bank Анна Золотько зазначила, що середньоденний обсяг торгів на валютному ринку збільшився з $164 млн у серпні до $184 млн у вересні.
“За 24 дні вересня чиста купівля валюти фізичними особами становила $872 млн, що на $25 млн більше, ніж за повний серпень”, – сказала Золотько.
Ці фактори змусили НБУ посилити свою присутність на ринку, компенсуючи дефіцит валюти.
Готівковий ринок слідував за міжбанком, хоча ціни були вищими на 25−30 копійок через логістичні витрати.
За прогнозами експертів стабільна динаміка на валютному ринку зберігатиметься і в жовтні.
“НБУ зберігає ресурс і сильну позицію, щоб продовжувати свою політику керованої гнучкості курсу. Торги продовжаться в діапазоні 41−42 грн/$”, – зазначив Крохмаль.
Водночас Олександр Печерицин прогнозує можливе збільшення дефіциту валюти через сезонні фактори та загрози атак на енергетичну інфраструктуру. Однак, він впевнений, що значних коливань не буде.
“Баланс на ринку, як і раніше, забезпечуватиметься Нацбанком через свої інтервенції. Великих коливань і зростання курсу очікувати не варто”, – зазначив Печерицин.
За прогнозом Анни Золотько, жовтень може принести нові курсові коливання через підвищений попит на валюту.
“У жовтні додатковим чинником тиску на гривню стануть доволі великі виплати за гривневими ОВДП. Проте, впевнена, НБУ продовжить докладати зусиль для утримання курсової стабільності”, – вважає експертка.
Вона очікує, що котирування на міжбанку залишатимуться в межах 41,1−42 грн/$.
Кабінет міністрів заклав до проєкту державного бюджету на 2025 рік середньорічний курс 45 грн за долар. Але поки не можна спрогнозувати, яким буде реальний курс.
В НБУ наголосили, що цей курс є виключно розрахунковим.