Президент Володимир Зеленський взяв участь у засіданні “Рамштайну” в Брюсселі 11 жовтня. Обстановка в світі складається не зовсім сприятливо для України.
Змінювати стратегію і тактику треба в залежності від зміни обставин. Особиста участь Зеленського в “Рамштайні-16” спроба саме такого підходу. Про це в коментарі Gazeta.ua розповів військовий експерт Павло Лакійчук.
“Результати “Рамштайну-16” були очікувані і прогнозовані, сенсацій не відбулося, та й не могло їх бути. Воєнні делегації країн-партнерів узгоджували між собою способи передачі Україні найнеобхіднішого – озброєння і боєприпасів, бойової та інженерної техніки. Для цього формувалися складні комбінації – “спеціалізовані коаліції” стають все складнішими по мірі того, як партнери вичерпують запаси для прямих поставок зброї. Кожен конкретний випадок потребує індивідуального підходу. А це боєприпаси, гармати, стрілецька зброя, танки та бронетранспортери, інженерна техніка, засоби протиповітряної оборони і боєприпаси до них, засоби радіоелектронної боротьби, розвідки, управління”, – сказав Лакійчук.
Особлива увага приділялася засобам ППО, уточнив експерт.
“Мало того, що рашисти нарощують удари по нашій інфраструктурі, в тому числі портовій, очевидно з наближенням зими слід очікувати від них чергової спроби влаштувати нам “блекаут”. Зрозуміло, мова йшла і про підготовку наших льотчиків. Настав час думати про те які і як будуть передаватись літаки, яке і хто буде передавати озброєння до них. Питань для обговорення багато. Варто згадати середньо- і довгострокових перспектив, анонсованої на минулому “Рамштайні” Рустемом Умєровим “коаліції спроможностей”. Міністр наголосив, що “у нас є зобов’язання і постачання. Із того, що ми бачимо із зобов’язань, то дуже багато того, чого ми не очікували. Є позитивні зобов’язання. Якщо говорити про постачання, то все ми отримуємо вчасно. Тобто і цю спроможність нарощуємо. Тобто зараз уже планування буде проходити на середньострокове і довгострокове – те, що наші партнери хочуть з нами пропрацювати. Тобто процес іде”, – пояснив Лакійчук.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Якщо у СІЗО росіяни тримають 100 наших людей, то Червоному хресту покажуть десять” – Олег Котенко
Президент України вперше від створення Контактної групи з оборони України в квітні минулого року взяв у ній особисту участь, наголосив експерт.
“Очевидно, що таке рішення обумовлене не тільки бажанням підтримати новопризначеного міністра оборони та посилити переговорну позицію української команди. Обстановка в світі складається не зовсім сприятливо для України. В інформаційному просторі російська агресія проти України, не без зусиль наших ворогів, витісняється з центра уваги. На тлі внутрішньополітичних протиріч у наших партнерів проявляються популістські сили, які ставлять під сумнів доцільність і потрібність підтримки Україну “стільки, скільки буде потрібно”. В таких умовах ми повинні діяти на випередження. Змінювати стратегію і тактику в залежності від зміни обставин. Особиста участь Володимира Зеленського в “Рамштайні-16″ спроба саме такого підходу до взаєморозуміння і плідного співробітництва з нашими партнерами”, – додав Лакійчук.
За підсумками зустрічі, США нададуть допомоги на $200 млн. Новий пакет допомоги включатиме боєприпаси для ППО, артилерійські боєприпаси та ракети, посилення авіаційного озброєння, протитанкову зброю. Велика Британія надасть повний пакет допомоги для фінансування розмінування та обслуговування техніки. Данія передасть F-16 на початку 2024 року. Фінляндія новий пакет допомоги на 95 млн євро. Канада $25 млн на теплу уніформу для військових та підготовку до зимової кампанії. Бельгія готуватиме пілотів F-16 та планувальників місій, дві бельгійські компанії (Sabena Engineering і Patria Bec) нададуть технічну підтримку флоту F-16. З 2025 року Бельгія надаватиме Україні винищувачі F-16.
Норвегія надасть $18,5 млн на розмінування. Іспанія надасть додаткові системи ППО, допоможе теплим одягом для воїнів та генераторами для підготовки до зими, а також виділить 1,5 млн євро на гуманітарне розмінування. Німеччина посилення української системи додатковими ракетами, а також танки. З Болгарією підписано меморандум про наміри між Міністерством оборони України та міністерством оборони республіки Болгарія. Меморандум визначає, але не лімітує основні напрями подальшої співпраці між країнами у сфері оборони.