Борщ з епохи Котляревського, каплуни, куліш, вареники й баба-шарпанина – у Національному музеї народної архітектури та побуту України презентували культурно-просвітницький проєкт “Старосвітська кухня України”. Ініціатива покликана повернути в сучасність давні українські рецепти та підкреслити роль гастрономії у формуванні національної ідентичності.
Проєкт реалізований за підтримки благодійного фонду “МХП-Громаді”. Його результатом стала ілюстрована кулінарна книга з автентичними рецептами XVIII століття та відеопроєкт із 12 серій “Смакуй з Енеїдою”, у якому страви готують знані кухарі – ветеран Юрій Грицай та кулінарна експертка Ірина Рудневська.
“Ми системно підтримуємо культурні проєкти, бо переконані: саме культура є нашою опорою в найважчі часи. Цей проєкт – не лише про їжу, а про глибоке пізнання себе через смак, історію й символи. Від початку повномасштабної війни ми вже спрямували понад 82 мільйони гривень на підтримку культури – і продовжуємо це робити з вірою в нашу силу”, – говорить Олександр Пахолюк, директор БФ “МХП-Громаді”.
У центрі проєкту – страви, згадані в “Енеїді” Івана Котляревського – першому творі, написаному живою українською мовою. Кожен епізод проєкту – це не просто кулінарна інструкція, а подорож у щоденний світ українців XVIII століття.
“Чому саме “Енеїда”? Це твір, який став основою літературної мови і символом національного відродження. Коли українці переживають катастрофи, саме звернення до культури, мови, справжньої історії допомагає нам не лише вистояти, а й усвідомити себе як націю”, – зазначає Оксана Повякель, генеральна директорка музею.
Книгу створювали у співпраці історики, етнографи, кулінари, фотографи та кіномитці. Усі страви, які увійшли до видання, були відтворені за оригінальними рецептами, а подачу доповнили мистецькі світлини та автентичні етнообрази ведучих.
“Цей проєкт – не лише про їжу. Це про зв’язок поколінь, вдячність тим, хто зберіг наше, і любов до тих, хто далі несе його у світ”, – говорить Ірина Рудневська.
“Для мене це спосіб зберегти й передати майбутнім поколінням кулінарні традиції. Адже збереження гастрономічної спадщини – це і є збереження національної ідентичності”, – додає Юрій Грицай.
Кожна серія відеопроєкту відкриває глядачам історію окремої страви: від приготування каплунів до різниці між полтавськими й галицькими варениками. Стиль ведучих – також частина наративу: одяг для зйомок надали бренд “Сварга” та приватні колекціонери.
Відео “Смакуй з Енеїдою” доступні на YouTube-каналі “МХП-Громаді”, а рецепти – на сайті Національного музею народної архітектури та побуту України.