В Україні щороку утворюється понад 10 млн т побутових відходів. Із них сортується і переробляється до 6%, більшість сміття захоронюють на полігонах, за офіційними даними. Часто в загальних смітниках опиняється без належного сортування паковання від шампунів, бальзамів, парфумів, кремів, масок для обличчя.
На жаль, багато хто не замислюється, що екологія та краса взаємоповʼязані. І сміття, яке він викидає, може повернутися до нього через воду, повітря, їжу та згодом вплинути на здоровʼя.
У спецпроєкті Gazeta.ua та L’Oréal Україна ми розкажемо, як погана екологія впливає на організм людини, чому важливо правильно сортувати та утилізувати косметичне паковання.
Як забруднена вода, повітря та ґрунт впливають на організм людини
Вода
Проблема забруднення води набула глобальних масштабів. У багатьох країнах люди стикаються з нестачею чистої води. Україна не виняток. За останні 20 років кількість осередків забруднення води зросла більш ніж учетверо. Одним із джерел забруднення є побутові відходи. Наприклад, пластик і поліетилен не розкладаються, а накопичуються у водоймах, перетворюючи їх на звалища.
Якість води, яку ми споживаємо, впливає на стан зубів, шкіри та волосся.
Повітря
Забруднене повітря провокує подразнення очей, носової порожнини, труднощі з диханням, кашель, головний біль, першіння в горлі, алергії. Також впливає на стан шкіри, прискорює процеси старіння.
Ґрунт
В Україні існує проблема незаконних звалищ. Якщо офіційних полігонів у країні майже 6 тис., то стихійних понад 35 тис. Сміття десятиліттями розкладається, забруднюючи ґрунт шкідливими речовинами. Незаконні звалища часто містяться в лісах, біля населених пунктів, полів, де вирощують сільськогосподарські культури, які потім ми вживаємо в їжу.
Чому важливо сортувати сміття
2,24 млрд т твердих побутових відходів утворюється щороку у світі
Переробляється – 61-62%
Скільки років розкладаються різні види паковання
Папір – 1 місяць
Картон – 3 місяці
Поліетилен – 100-200 років
Алюміній – 200 років
Пластик – 400-500 років
Скло – понад 1000 років
Маркування на пакованні, що піддається переробленню
РЕТ – поліетилентерефталат
HDPE – поліетилен високої щільності (ПВЩ)
LDPE – поліетилен низької щільності (ПНЩ)
РР – поліпропілен (ПП)
РАР – папір
ALU – алюміній
GL – безбарвне скло
Компаній, які нехтують екологією, не обираю – історії жінок, що сортують косметичне сміття
Аліна Ільченко, 41 рік. Щодня користується улюбленою косметикою – пінкою для вмивання, тоніком, сироваткою, кремами, бальзамом для губ.
– Почала сортувати сміття 5 років тому. Якось їхали у відпустку, дорогою побачили неймовірний краєвид. Вирішили зупинитися в тому місці на перепочинок, зробити фото. Який був мій шок, коли поруч побачила стихійне звалище. Відтоді вирішила: ні я, ні моя родина жодного папірця не викинемо бездумно. Як правильно сортувати та утилізувати сміття, читала в інтернеті, стежу за сторінками кількох екоактивістів. Найбільше маємо паковання від продуктів харчування, побутової хімії, доглядових засобів. Намагаюся мінімізувати кількість сміття. З косметикою було трішки важче. Але вже навчилася обирати екологічні паковання, дивлюся на маркування, багато тари використовую повторно. Замість мініатюр косметичних засобів обираю велике паковання. На щастя, бренди все частіше приділяють увагу темі екології та враховують такі речі. Компаній, які цим нехтують, я не обираю.
Катерина Іванченко, 28 років. У косметичці завжди має СС-крем, рум’яна, туш для вій, олівець для очей, гель для брів, блиск для губ.
– Сортувати сміття привчив колишній хлопець. Він тривалий час жив у Японії, де навіть пляшку від води просто так викинути не вийде. Відповідальне ставлення до відходів – це спосіб життя для нього. Такою стала і я. Але лише частково, бо в Україні немає тієї інфраструктури. Наприклад, не вийде відділити етикетку від пластикової пляшки, бо смітник один. Тому для мене важливіше менше смітити. Не користуюся одноразовими пакетами, замість пластика обираю скло, замість поліетилену – папір. Стараюся максимально здавати сміття на утилізацію. Для мене важливо, щоб бренди, якими користуюся, теж підтримували екологічні ініціативи. Це свідчить про їхню порядність, свідоме ставлення до ресурсів.
Вікторія Мельник, 33 роки. Любить робити яскравий макіяж. Використовує тональний крем, консилер, пудру, рум’яна, скульптор, туш для вій, тіні для повік, помади.
– Сортувати сміття почала понад рік тому. В інстаграмі побачила, що салон краси, який відвідувала, має урни, куди можна викинути використані баночки з-під косметики. Перебрала свої запаси й виявила купу непотрібних засобів. Як підготувати косметичне сміття до сортування, додумалася сама: помила й поділила за матеріалами. Згодом мені так сподобалося все сортувати, що почала глибше вивчати тему. Зрозуміла, що ми маємо можливість відповідально ставитися до екології, просто лінуємося. Багато брендів приймає та повторно використовує тару, виготовляє екопаковання. Для мене це стало вагомою причиною для вибору засобів. Якщо ж бренд досі тестує продукцію на тваринах, використовує купу пластику, не підтримує екологічних ініціатив, він обирає позицію аутсайдера.
Краса без шкоди: як L’Oréal дбає про довкілля і трансформує косметичну індустрію
Активно пропагує дбайливе ставлення до природи компанія L’Oréal. Зокрема в Україні вона започаткувала ініціативу “Сортуй красу”, щоб сформувати у споживачів звичку сортувати паковання.
L’Oréal Україна навчає своїх покупців правильно сортувати та здавати на перероблення використане паковання косметичних засобів. Наприклад, протягом 2024 року вдалося зібрати 3,5 т об’ємної ваги паковання різного виду: 70% пластику, 20% алюмінію та 10% паперу. Точки збору розмістили в мережах магазинів косметики та аптеках 33 українських міст. Загалом є 324 пункти. Знайти найближчий можна завдяки спеціальній інтерактивній карті.
“У L’Oréal ми глибоко переконані, що краса та екологія нерозривно пов’язані. Справжня краса не може існувати у світі, який страждає від екологічних проблем. Саме тому розроблено стратегію L’Oréal for the Future (L’Oréal в інтересах майбутнього), яка має на меті до 2030 року виконати перелік kpi щодо клімату, біорізноманіття, води та ресурсів відповідно до вимог міжнародної спільноти.
Ми постійно працюємо над удосконаленням процесів, щоб зменшити екологічний слід. Це включає в себе оптимізацію використання води та енергії, скорочення викидів парникових газів та обсягу відходів на всіх етапах виробництва”, – розповіла Єлізавета Шелєміна, спеціалістка зі сталого розвитку в L’Oréal Україна.
Згідно з цілями сталого розвитку компанія:
● скоротить викиди парникових газів, пов’язаних із транспортуванням продукції на 50% (до ініціативи залучили не лише власні виробничі та дистрибуційні центри, а й стратегічних постачальників);
● переведе всі об’єкти компанії на відновлювальні джерела енергії;
● перероблятиме 100% технологічної води у виробничому циклі.
L’Oréal в Україні активно впроваджує ініціативи для збереження довкілля.
“Завдяки програмі “Сортуй красу” ми поширюємо знання про сортування паковання, а проєкт Garnier “Подбай про енергоживлення лікарень” уже забезпечив шість медичних закладів сонячними панелями, розв’язуючи проблему доступу до електроенергії та демонструючи важливість альтернативних джерел.
Віримо, що кожен може зробити свій внесок у збереження планети. Разом ми можемо створити майбутнє, де краса та екологія процвітатимуть пліч-о-пліч. Наша мета створювати красу, яка рухає світ”, – говорить Єлізавета Шелєміна.
Уже майже 15 років L’Oréal працює над зменшенням впливу паковання на довкілля.
“Ми зменшуємо використання ресурсів, зокрема шляхом зменшення ваги паковання, заміни первинної сировини на перероблену, розроблення багаторазових флаконів, як-от флакони для ароматів із можливістю повторного наповнення. Розвиваємо формат змінних блоків у пакованні кремів для догляду за шкірою, а також використовуємо паковання, придатне для перероблення”, – додала Єлізавета Шелєміна.
У травні 2020 року L’Oréal запустила своє перше інноваційне рішення для тюбиків, що включає картон. Це дає змогу в їх виробництві використовувати пластику менше, ніж у звичайних пластикових тюбиках. 2022 року розроблено 2-ге покоління цього паковання, в якому застосовано на 75% менше пластику порівняно зі стандартним пластиковим тюбиком.
“Згідно з цілями компанії, до 2030 року 100% пластику, що використовується в нашому пакованні, буде виготовлено із вторинної або біологічної сировини. Усі натуральні інгредієнти для формул і пакувальних матеріалів братимуться з джерел, що відповідають принципам сталого розвитку (жоден не буде пов’язаний з вирубуванням лісів), а також буде скорочено кількість паковання на 20%”, – підсумувала спеціалістка зі сталого розвитку в L’Oréal Україна.
Водночас L’Oréal виділяє 100 млн євро імпакт-інвестицій на відновлення екосистем та розвиток економіки замкненого циклу.
Турбота про екологію – це не лише наш обов’язок перед наступними поколіннями, а й інвестиція у власне здоров’я та красу. Зменшення кількості відходів, сортування сміття, вибір екологічно чистих продуктів і підтримка брендів, які дбайливо ставляться до природи, простий спосіб подбати про майбутнє своє і планети Земля.
ТЕСТ
Екокраса правда чи міф?
Пропонуємо перевірити власні знання – яка інформація про сортування косметичного сміття і користь для довкілля є правдою, а що просто міф.
Прочитайте запитання, оберіть один із варіантів – це Правда чи Міф? Потім порахуйте правильні відповіді та дізнайтеся результат.
Запитання:
1. Пластиковий флакон від шампуню розкладається 400 років
Правда
Косметичне паковання з пластику може “жити” століттями на звалищі.
Міф
Насправді це страшна правда.
2. Якщо на упаковці косметики є знак у вигляді трикутника з трьох стрілок, її не можна переробити
Правда
Навпаки – цей знак означає замкнутий цикл: виробництво застосування перероблення. І таке паковання підлягає переробленню. Усередині трикутника часто вказують тип паковання пластик, папір, метал тощо.
Міф
Це міф. Три стрілки це шанс на нове життя для паковання і користь для екології.
3. Усе паковання косметичних засобів можна переробляти
Правда
На жаль, ні. Багато залежить від виду продукції та матеріалу паковання. Наприклад, тканинні маски, серветки для зняття макіяжу не підлягають сортуванню. Після використання їх потрібно відправити в контейнер для побутових відходів.
Міф
Це міф. Варто читати маркування на пакованні, консультуватися з працівниками пунктів приймання.
4. Повторне використання косметичних паковань неможливе
Правда
Навпаки – це можливо і сучасно. Наприклад, Лореаль розвиває формат “змінних блоків” у пакованні кремів для догляду за шкірою.
Міф
Тепер це міф. Адже бренди, які дбають про екологію, вже зробили доступним повторне використання багатьох видів паковання і продовжують розширювати цю можливість. Наприклад, пляшки для парфумів можна повторно наповнювати улюбленим ароматом.
5. Якщо бренд дбає про екологію, це обов’язково означає високу ціну
Правда
Необов’язково. Екологічність це вибір бренду, а не завжди вища вартість.
Міф
Це поширений міф. Існує доступна екокосметика. Приклад цьому – продукція Лореаль.
6. Виробники косметики ініціюють збір використаних флаконів
Правда
Абсолютно. Наприклад, у рамках ініціативи Лореаль Україна “Сортуй красу” були встановлені спеціальні екоскриньки для косметичного паковання в аптеках, магазинах, салонах краси.
Міф
Це факт. Найближчий пункт сортування косметичного паковання можна знайти на спеціальній мапі.
Результати:
02 правильні відповіді: “Екопочаток”
Твоя краса поки що живе окремо від екології. Але вже сьогодні ти можеш зробити крок до більш усвідомленого вибору обирай бренди, які дбають і про тебе, і про планету.
35: “На шляху до балансу”
Ти багато знаєш, і це круто. Зроби свою щоденну рутину більш свідомою – і побачиш, як це добре впливає і на красу, і на довкілля.
67: “Еко-beauty-гуру”
Твоя косметичка це не просто догляд, це екопозиція. Ти приклад для всіх. Обовʼязково поділися своїми знаннями з іншими людьми.