За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, підвищений артеріальний тиск є основною причиною передчасної смерті у світі. 46% дорослих, що мають артеріальну гіпертензію, не знають про це.
За даними дослідження STEPS, проведеного 2019 року в Україні, підвищений артеріальний тиск мають 34,8% українців у віці від 18 до 69 років.
У спецпроєкті Gazeta.ua та фармкомпанії “Дарниця” розкажемо про причини та наслідки артеріальної гіпертензії, міфи, в які вірять українці, і чому важливо контролювати артеріальний тиск.
Підвищений тиск вражає органи-мішені
За настановами Європейського товариства кардіологів, нормальним вважається артеріальний тиск: верхній (систолічний) 120-129 міліметрів ртутного стовпчика, нижній (діастолічний) 80-84. А оптимальним є тиск 120/80 мм рт. ст. Систолічний це тиск у кровоносних судинах у момент, коли серце виштовхує кров. Діастолічний коли серце відпочиває між ударами.
Підвищеним вважається тиск до 140 і 90 мм рт. ст. та вище.
“Такі цифри свідчать про артеріальну гіпертензію, якщо тиск вимірює лікар на прийомі. Якщо пацієнт вимірює вдома самостійно чи має підключений холтер препарат для добового моніторингу, то про підвищений тиск говоримо, вже починаючи з показників 135 і 85 та 130 і 80, відповідно”, – каже Тетяна Данілевич, кардіологиня, кандидатка медичних наук, доцентка кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М. І. Пирогова.
Фактори підвищення тиску, які неможливо змінити, – вік, стать, генетика. “Тиск частіше підвищується з віком. У групі ризику більше чоловіки, ніж жінки. Також сприяють підвищенню тиску: низька фізична активність, надлишкова вага, надмірне вживання солі, насичених жирів, куріння, зловживання алкоголем, стрес”, – додала кардіологиня.
Артеріальна гіпертензія призводить до ураження органів-мішеней
серця серцева недостатність, інфаркт міокарда,
головного мозку транзиторна ішемічна атака, інсульт, хронічні когнітивні зміни (погіршення пам’яті, уваги, концентрації)
нирок ниркова недостатність,
судин атеросклероз, еректильна дисфункція,
судин очей погіршення зору.
Міфи, в які вірять українці
Міф 1. Кожен має свій постійний тиск, за якого задовільно почувається. У когось це 100 на 60, у когось – 135 на 100.
Високий тиск досить часто не відчувається. Але, на жаль, згубна дія гіпертензії на органи, як-от серце, мозок і нирки, все одно відбувається, незважаючи на відсутність симптомів.
Міф 2. Якщо немає симптомів, лікуватися не потрібно
Фактично кожен другий не відчуває симптомів підвищеного тиску. Або відчуває неспецифічні: головний біль, прискорене серцебиття, дискомфорт у грудній клітці, мушки перед очима, почервоніння обличчя, нудота, блювота, загальна слабкість.
Міф 3. Спадковість є одним з основних факторів підвищення тиску
Треба розуміти, що саме вважаємо спадковістю. Якщо в когось з родичів була артеріальна гіпертензія, то це не означає, що на 100% матимете таку ж проблему. А якщо в родині звикли харчуватися дуже соленою їжею, жирним, смаженим, великою кількістю солодощів, поширене куріння, немає культури фізичної активності, то це стиль життя, а не спадковість.
Міф 4. Лікуватися можна народними засобами
Медичні препарати проходять довгий шлях, перед тим як потрапити до пацієнта, рандомізовані дослідження, визначення профілю безпеки, дозувань. Справді, в рослинах є активні речовини. Але вдома, застосовуючи народні засоби, важко визначити правильне дозування у відварі чи настої. Як наслідок – можливе токсичне ураження печінки та нирок.
Навіщо міряти тиск удома
Медична радниця фармкомпанії “Дарниця” Тетяна Данілевич рекомендує регулярно вимірювати артеріальний тиск удома.
“Домашні вимірювання тиску це міст між пацієнтом і лікарем. Вони сприяють ранньому виявленню захворювань, допомагають перевірити, чи працює призначене лікування. Крім того, домашнє вимірювання може бути більш об’єктивним, бо в пацієнтів часто виникає синдром білого халата – тривожність, яку можуть відчувати у стінах лікарні, за присутності лікаря”, – зауважує кардіологиня.
Найпоширеніші помилки під час вимірювання тиску: незручно сидіти, розмовляти, тривожно вимірювати багато разів підряд без перерви, міряти тиск з переповненим сечовим міхуром, після психоемоційного збудження, важкої фізичної роботи, одразу після вживання їжі та напоїв.
Механічний чи електронний тонометр – що обрати
Механічний тонометр вважається золотим стандартом вимірювання.
“Але механічним важливо вміти правильно користуватися. Це важко для пересічної людини. Тому для домашнього вимірювання рекомендують електронні тонометри. Є сервісні центри, де їх можна відкалібрувати для точного вимірювання, якщо є сумніви в їх коректній роботі”, – додає медична радниця фармкомпанії “Дарниця”.
Електронні тонометри є з манжетою на передпліччя і на зап’ястя. Останні компактні та зручніші, за словами кардіологині.
“Для людей похилого віку точнішими будуть з манжетою на плечі. Ті, що надівають на зап’ястя, можуть давати похибку в разі зміни положення руки чи наявності аритмії. З віком також артерії стають менш еластичними, і це може впливати на точність вимірювання”, – каже Тетяна Данілевич.
ТЕСТ
Як правильно міряти тиск – перевірте себе
Фармкомпанія “Дарниця” пропонує пройти тест і перевірити, чи правильно вимірюєте тиск удома. Адже це важливий показник здоров’я. Якісний контроль артеріального тиску допоможе виявити проблеми і вчасно звернутися до лікаря.
Скільки разів на добу потрібно вимірювати тиск?
а) один раз уранці
Цього недостатньо для ефективного контролю тиску.
б) двічі на добу – вранці та ввечері
Правильно. Тиск рекомендують міряти до вживання їжі та ліків.
З чого почати?
а) сісти під кутом 90 градусів, схрестити ноги
Схрещувати ноги не можна, це спотворить показники тиску.
б) сісти зручно, поставити ноги на підлогу, спертися на спинку стільця
Правильна відповідь, це оптимальне положення для вимірювання тиску.
в) вимірювати тиск стоячи
Тиск вимірюють сидячи. Якщо були фізичні навантаження, варто відпочити 30 хв., заспокоїтися.
Куди покласти руку?
а) на стіл. Так, щоб вона була вище за рівень грудної клітки
Неправильно, результати вимірювання можуть бути неточними
б) на коліна, можна нею тримати телефон
Неправильно, результати вимірювання можуть бути неточними
в) на стіл. Так, щоб рука була на рівні серця
Це правильна відповідь.
Як надівати манжету тонометра?
а) на верхню частину руки. Її нижній край має бути на 2-3 см вище ліктя.
Правильно
б) на лікоть
Неправильно
в) на верхню частину руки, її нижній край має бути на згині ліктя.
Неправильно
Скільки разів вимірювати тиск?
а) один раз
Цього недостатньо, щонайменше двічі
б) щонайменше двічі з інтервалом мінімум 1 хв.
Правильно, запишіть середній результат
в) повторювати вимірювання через кожну хвилину, поки тиск не покаже максимально високий
Неправильно. Результати вимірювання не будуть точними
Що може спотворити показники?
а) куріння, алкоголь, кава
б) фізичні навантаження
в) розмови та рухи під час вимірювання
Усі відповіді правильні. За 30 хвилин до вимірювання тиску слід відмовитися від куріння, вживання алкоголю, кави. Якщо були фізичні навантаження, відпочити, заспокоїтися. Рухи й розмови під час вимірювання можуть підвищити показники тиску.
Результати:
6 правильних відповідей – Ви вправно користуєтеся тонометром для контролю артеріального тиску. Діліться знаннями з рідними та друзями. Бажаємо здоров’я!
4-5 правильних відповідей – У вас усе вийде! Пам’ятайте, що контролювати артеріальний тиск дуже важливо. Це може допомогти виявити проблеми з серцево-судинною системою на ранніх етапах. Бажаємо здоров’я!
Менш як 4 правильних відповіді – Знань недостатньо. Артеріальний тиск – це важливий показник здоров’я організму. Тому треба навчитися його правильно вимірювати. Бажаємо здоров’я!
Кожен третій відмовляється від постійного приймання ліків
“Дарниця” є провідним виробником ліків для серцево-судинної системи в Україні. Препарати компанії представлені у програмі “Доступні ліки”, за умовами якої держава повністю або частково відшкодовує вартість лікування українцям, що мають захворювання серцево-судинної системи.
“Сучасні дослідження вивчають нові комбінації ліків. Є інноваційні молекули, які зосереджуються на зниженні побічних ефектів. Розробляються ін’єкції, які можна приймати не щодня. Це збільшує прихильність до лікування, адже, за сумною статистикою, за пів року лікування кожен третій пацієнт кидає постійне приймання ліків і має потім гіпертонічні кризи чи інфаркт, інсульт”, – говорить Тетяна Данілевич, медична радниця фармкомпанії “Дарниця”.
Механізми підвищення артеріального тиску
Найбільш потужним вважається активація ренін-ангіотензин-альдостеронової системи (РААС). Ренін це речовина, що утворюється в нирках у відповідь на зниження їх кровопостачання. Далі відбувається каскад реакцій, внаслідок чого виробляється гормон ангіотензин II, який викликає звуження судин і стимулює вивільнення гормону альдостерону з кори наднирників у кровотік. Альдостерон відповідає за водно-сольовий баланс в організмі. Коли він у надлишку, він спричиняє затримку натрію та води, що призводить до збільшення об’єму крові, який тисне на стінки судин, підвищуючи артеріальний тиск.
Іншим механізмом підвищення тиску є активація симпатоадреналової системи у відповідь на стрес – фізичний чи психоемоційний. У результаті активується вироблення наднирниками гормонів адреналіну і норадреналіну. Вони спричиняють звуження судин, що також призводить до підвищення артеріального тиску.
Препарати для лікування артеріальної гіпертензії поділяють на 5 основних класів:
Інгібітори ангіотензин-перетворювального ферменту
Блокатори рецепторів ангіотензину II
Діуретики
Блокатори кальцієвих каналів
Бета-блокатори
Перші два класи діють на ренін-ангіотензин-альдостеронову систему. Діуретики зменшують об’єм крові за рахунок виведення рідини. Бета-блокатори зменшують частоту серцевих скорочень і силу серцевих викидів. Антагоністи кальцію розширюють судини, знижуючи тиск.
Приймання ліків точно за призначенням, в той самий час дає змогу підтримувати достатню кількість активної речовини в організмі і сталий артеріальний тиск.
Що допоможе нормалізувати артеріальний тиск
За словами Тетяни Данілевич, основа лікування підвищеного тиску зміна способу життя. Але робота над собою є найважчою.
Поради для нормалізації тиску:
– зменшити споживання солі до 5 г на добу
– їсти більше риби, морепродуктів, цільнозернових злаків, обмежити червоне м’ясо
– випивати не більш як 2-3 горнятка кави на день
– нормалізація ваги та окружності талії: у чоловіків обхват талії не має перевищувати 94 см, у жінок 80 см.
– регулярні фізичні навантаження, не менш як 30 хв. щодня
– відмова від куріння, алкоголю
– мінімізація стресу