Владислав Сурков, який раніше займав посаду першого заступника голови Адміністрації президента Росії, вбачає в суспільстві зростаючу вірогідність незворотної дестабілізації.
Він порівняв процеси в суспільстві з другим законом термодинаміки, зазначивши що соціальна фізика та політична динаміка мають свій інструмент для підтримки світового порядку – сильнодіючу державність, яка здатна стримувати соціальну ентропію.
Як приклад, Сурков наводить політичну систему Росії, яка на початку 21 сторіччя врятувала країну від наслідків перебудови та 90-х років.
“Вертикаль, порядок і скріпи гарантовані. Ці роки точно колись згадуватимуть як золоте століття”, – наголосив Сурков.
Однак навіть в такому керованому суспільстві будуть все сильніше чутні настрої невдоволених громадян та соціальне напруження.
Якщо раніше місцем зосередження хаосу був інтернет, то тепер можна побачити, як Мережа все більше стає підконтрольною державі, а “примарні чертоги віртуальної вільності” починають набувати рис “цифрового концтабору”, – зазначає Сурков.
Він пише, що зараз хаос перетікає у сліпі зони суспільного життя та стимулює масову дисполітизацію громадян: народ все менше хоче перетинатися із системою без крайньої потреби, все більше мовчить, а в структурі суспільства з’являється все більше лакун, які заповнюються невідомо чим.
Однак Сурков застеріг російську владу від того, щоб відкрити політичну систему і “випустити пар”.
“Розгерметизація системи, цього добре працюючого сьогодні “соціального реактора”, загрожує неконтрольованими викидами цивільного роздратування і здатна призвести до незворотної дестабілізації”, – пояснив він, навівши приклад 80-х і 90-х років минулого століття.