“Не витримавши вогню наших артилерійських, ракетних та авіаційних ударів, окупанти залишили острів Зміїний. Дякую захисникам Одещини, які вжили максимальних заходів для звільнення стратегічно важливої ділянки нашої території. Низький уклін конструкторам і виробникам української самохідної гаубиці “Богдана”, яка відіграла важливу роль у звільненні острова, повідомив головнокомандувач Збройних сил України, 49-річний Валерій Залужний, 30 червня 2022-го.
Острів Зміїний розташований у північно-західній частині Чорного моря. Найближчий суходіл землі Вилківської міської громади Ізмаїльського району Одеської області за 38 км. До цієї громади входить і поселення прикордонників Біле, яке є на острові.
У перший же день повномасштабної війни Росії проти України 24 лютого 2022 року до Зміїного підійшли ворожі судна. Російські окупанти намагалися залякати українських захисників на острові, з допомогою спецзв’язку вимагали вимкнути радіолокаційну систему та здатися. Прикордонники та військові Збройних сил України відмовилися. Саме тоді один боєць сказав фразу, що стала гаслом війни: “Русский военный корабль, иди на х*й!”
Росіяни обстріляли Зміїний із кораблів і літаків. Загарбники висадили переважну кількість військових і полонили наших захисників, які вижили. Почали завозити російські гаубиці, зенітно-ракетні установки, комплекси протиповітряної оборони. Острів відігравав стратегічне значення для прикриття ворожого флоту й можливого висадження десанту на Одещині.
Українські військові 27 квітня ракетним ударом вразили пункт управління та зенітно-ракетний комплекс “Стріла-10” на Зміїному. За кілька днів розбили три зенітні установки, ще одну “Стрілу-10” та машину з телекомунікаційним обладнанням.
На початку травня біля острова безпілотники Bayraktar підбили два патрульні катери “Раптор” і десантний корабель “Серна”. Оперативне командування “Південь” оприлюднило відео повітряних ударів та знищення зенітно-ракетного комплексу “Тор” на Зміїному. Наступного дня українські військові поцілили в десантний катер росіян, коли звідти вивантажувалися окупанти разом із ще одним “Тором”. Поблизу острова відбувалися повітряні баталії за участі десятків літаків.
17 червня Військово-Морські сили України завдали удару двома ракетами Harpoon по буксиру “Спасатель Василий Бех”, що віз до острова “Тор”, боєприпаси й особовий склад.
За три дні розпочалася операція звільнення Зміїного від окупантів. Внаслідок обстрілів ворожий гарнізон на острові зазнав значних втрат, згоріли російський зенітний ракетно-гарматний комплекс “Панцирь-С1” і радіолокаційна станція. Українські військові вдарили по захоплених ворогами бурових платформах Чорноморнафтогазу, які перетворили на пункти радіотехнічної розвідки та протидії.
У ніч на 30 червня українці завдали серії ракетних та артилерійських ударів по острову. Росіяни поспіхом знищили залишки техніки й документацію, евакуювали гарнізон двома швидкісними катерами. У Москві заявили, що відступили зі Зміїного “на знак доброї волі”. Цим дали привід для створення численних мемів у соцмережах.
4 липня начальник координаційного пресцентру сил оборони півдня України Наталя Гуменюк повідомила: “Прапор України на острові Зміїний встановлено. Військова операція завершена, територію повернули під юрисдикцію України”.
90 відсотків українців хочуть, щоб Україна стала членом Європейського Союзу, за даними, опублікованими 1 липня Київським міжнародним інститутом соціології. Вступ до НАТО підтримали 73% респондентів. За пів року до цього опитування прихильників вступу України в ЄС було 58%, в НАТО хотіло 48% українців
2 липня в Києві СБУ затримала групу російських агентів, які розвідували оборонні позиції ЗСУ й тероборони. З допомогою месенджерів вони передавали інформацію щодо суспільно-політичної обстановки, проукраїнських діячів культури та медіа столиці й області. Координувала діяльність агентів директорка київської школи. Окупанти обіцяли їй посаду міністра освіти після захоплення Києва.
3 липня Україну відвідав прем’єр-міністр Австралії, 59-річний Ентоні Албаніз. Це був перший візит керівника австралійського уряду в історії відносин між державами. Високопосадовець відвідав Бучу, Ірпінь і Гостомель на Київщині. Повідомив про надання військово-технічної допомоги Україні на суму $100 млн. Вона включає 14 БТР, 20 бронетранспортерів, безпілотники й інше обладнання.
4 липня у швейцарському Лугано українці презентували план післявоєнного відновлення на суму понад $750 млрд. У нього включили 850 проєктів, що їх збираються втілити протягом 20232032 років. Найбільше витрат заклали на відновлення й модернізацію житла й інфраструктури регіонів $150250 млрд. Розширення та інтеграція логістики з ЄС коштуватиме $120150 млрд. На енергетику запланували витратити $150 млрд, на оборону $50 млрд. Кошти залучатимуть із партнерських грантів, кредитів і приватних інвестицій.
“Усі приємно здивовані тим, наскільки ефективно Україна змогла протистояти вторгненню з боку Росії, армія якої мала бути набагато сильніша. Ми маємо всі передумови вірити, що Україна виграє цю війну”,
сказав 3 липня словацький прем’єр-міністр 46-річний Едуард Геґер у ефірі телеканалу CT24, повідомивши про передання Україні всіх наявних у його країні 30 танків Т-72М та 12 винищувачів МіГ-29. Небо Словаччини погодилася патрулювати Чехія. Присутній на тому ж ефірі глава чеського уряду, 57-річний Петр Фіала, додав: “Українці воюють також і за нас, за безпеку Європи”
Щоб регулярно читати всі матеріали журналу “Країна”, оформіть передплату ОНЛАЙН. Також можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за “ковідну тисячу”