Трупи загиблих у пожежі в цирку складали на м’ясокомбінаті

Головна Сторінка » Трупи загиблих у пожежі в цирку складали на м’ясокомбінаті

“Перший похід у цирк перетворився на найбільшу трагедію мого життя. Мала тоді 10 років. Моє тіло обгоріло на 90%. Провела 20 днів у комі. І потім ще рік у лікарні. Але мене називають щасливицею майже всі діти, які того дня пішли в цирк, або згоріли, або їх затоптали дорослі”, писала у книжці “Життя у вогні” бразилійка Марія Хосе де Олівейра Педроса. Вона вижила в пожежі під час вистави Gran Circus Norte-Americano в місті Нітерой неподалік Ріо-де-Жанейро 17 грудня 1961‑го.

60 артистів Gran Circus Norte-Americano розмістилися на пл. Експедиціонаріо в Нітерої за тиждень до вистави. Під час виступів використовували 150 тварин слонів, левів, тигрів, жирафів, мавп і собак.

Власник цирку Данило Стеванович запланував прем’єру на 15 грудня. Щоб встановити 6‑тонний купол і трибуни, найняв пів сотні місцевих різноробів. Один із них 20‑річний Адільсон Марселіно Алвес у перший день викрав гаманець в артиста. Робітника вирахували, звільнили й заборонили відвідувати вистави. Адільсон вирішив помститися.

На денну виставу 17 грудня 1961 року зібралося понад 3 тис. глядачів. Алвес із двома знайомими-пиякам купив літр бензину на заправці. Прокралися в цирк, із чотирьох боків облили купол і підпалили.

Повітряна гімнастка Антонієта Стеванович перебувала під куполом і помітила дим:

 Горить! Цирк горить! Рятуйтеся, закричала вона.

Люди побачили дим і кинулися до єдиного виходу. Найближче було глядачам найдешевших задніх місць. Артисти вибігли через окремий вхід. За 2 хв. тент повністю загорівся.

Більшість тварин задихається у клітках. Слон Сема виривається і чавить людей. Прориває дірку в куполі, через яку рятуються 50 глядачів.

“За 10 хвилин цирк знищило полум’я. Загинуло 500 людей, із них 120 діти, писав у книжці “Найсумніше шоу на Землі” Мауро Вентура. Не було вогнегасників і аварійних виходів. Пожежникам не залишалося нічого іншого, як кричати обгорілим: “Хто живий підніміть руку”.

Хто живий підніміть руку

Поліція відганяє мародерів. У єдиній міській лікарні медики страйкують через низьку зар­плату. Постраждалих приватними машинами й вантажівками доправляють в інші міста. Морги забиті, трупи везуть у холодильники м’ясокомбінату.

Для копання могил залучають в’язнів. Аргентина направляє на місце катастрофи медиків, США надсилають ліки й матеріали для перев’язок. Чилі й Уругвай відправляють гуманітарну допомогу. Волонтери здають кров. Теслярі безкоштовно роблять труни. За три дні після пожежі арештовують Алвеса та спільників.

 Я пішов на злочин свідомо. Усі на світі, зокрема і власник цирку, погано ставилися до мене. Мені прикро, каже на суді.

У нього виявляють психічне захворювання. Засуджують до примусового лікування та 16 років в’язниці. Спів­учасники злочину отримують по 16 років колонії.

Папа Римський Іван ХХІІІ відслужив месу за загиблими в цирку в Нітерої.

200 мільйонів доларів витратили на зйомки фільму “Титанік” рекорд на той час. Презентували у Сполучених Штатах Америки 19 грудня 1997 року. Режисером стрічки став Джеймс Камерон, головні ролі виконали Леонардо Ді Капріо та Кейт Вінслет. В основу сюжету лягли стосунки бідного художника й заможної дівчини, які розвивалися на борту лайнера. Судно було копією затонулого в Атлантичному океані 1912-го “Титаніка”. Стрічка зібрала у світовому прокаті понад $1,8 млрд

14 грудня 557 року землетрус у столиці Візантійської імперії Константинополі, нині місто Стамбул, зруйнував більшість будівель і пошкодив оборонні мури. Загинули тисячі людей. Імператор Юстиніан I (527565) оголосив жалобу, не надівав корони 40 днів. Руйнуванням скористалися племена гунів, які напали та пограбували місто.

17 грудня 1790-го на розкопках у Мексиці знайшли камінь із календарем ацтеків базальтовий диск діаметром 3,66 м. У центрі зображений бог Сонця Тонатіу з висолопленим язиком. На календарі позначені роки. У кожному 365 днів. Були 18 місяців по 20 днів. Іще додавали п’ять “нещасливих днів”. Календар створили між 1502-м і 1521 роками. Зберігається в музеї антропології в Мехіко.

18 грудня 1920-го Раднарком Радянського Союзу ухвалив постанову “Про облік музичних інструментів”. Бандуристів і кобзарів зобов’язали протягом трьох днів з’явитися в органи влади. У них відбирали інструменти й передавали в заклади освіти. Пізніше з кобзарями боролися указами про заборону жебрацтва й антирадянського репертуару.