11 вересня за новим церковним календарем віряни вшановують святу Феодору Олександрійську. Раніше відзначали 24 вересня.
Хто така Феодора
Жила у V cт. Феодора щасливо прожила деякий час разом із багатим своїм чоловіком в Олександрії. Але потім Феодора зрадила чоловіку. Захотіла спокутувати свій гріх. Вна коротко обстригла своє волосся, одягла чоловічий одяг і вирушила до чоловічого монастиря. Там видала себе за чоловіка. Назвалась ім’ям “Феодор”. Феодора боялася, що чоловік знайде її у жіночій обителі.
Протягом восьми років вона несла різні важкі послухи, трудилася в молитвах і всеношних службах. Одного разу ігумен монастиря послав Феодору купити хліба. У разі затримки в дорозі ігумен велів Феодоре зупинитися в сусідньому Єнатському монастирі. У готелі монастиря тоді жила дочка ігумена, яка прийшла відвідати батька. Дочка вступила в блудний зв’язок з однією людиною, завагітніла, народила дитину. Коли її батько став з’ясовувати батьківство дитини, його дочка звалила вину на Феодору. Вона думала, що вона є чоловік.
Немовля вручили Феодоре і з безчестям вигнали її з монастиря. Феодора підкорилася новому випробуванню, вбачаючи у ньому спокуту колишнього гріха.
Вона оселилася з дитиною неподалік монастиря в курені. Пастухи з жалю давали молоко для немовляти, а сама Феодора харчувалася тільки дикими травами. Протягом семи років Феодора перебувала у вигнанні, а потім знову разом із хлопчиком була прийнята ігуменом монастиря, в якому жила раніше.
У Житії описано диво здійснене Феодорою – під час посухи, завдяки її молитвам у висохлому колодязі знову з’явилася вода. Проживши якийсь час у монастирі, Феодора померла. Тільки після її смерті ченці довідалися, що разом із ними в монастирі жила жінка у чоловічому образі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Віри, Надії, Любові та їх матері Софії: нова дата свята, традиції та заборони
Прикмети
Феодору вважають покровителькою озимих хлібів. Наші пращури намагалися до цього дня завершити роботи в полі і городі.
Що не можна робити
Не можна вести порожні розмови, брехати
не можна пліткувати та обговорювати інших
не можна нічого підбирати з дороги
не можна починати нові справи.
14 вересня віряни вшановують за новим церковним календарем Воздвиження Хреста Господнього. До цього часу свято відзначали 27 вересня за юліанським календарем. Це одне з 12 головних церковних свят. Присвячене Хресту, на якому був розп’ятий Ісус Христос, а символізує його підняття з землі після віднайдення.
За повір’ям, той, хто постить у це свято, отримує прощення гріхів. Але для цього потрібна також щира молитва та покаяння.