У Києві звучала опера написана штучним інтелектом

У Києві звучала опера написана штучним інтелектом

У Києві, у кінотеатрі “Київська Русь” показали прем’єру нової Phd-опери “Про що мовчить Заратустра” від проєкту “NOVA OPERA”.

Про це повідомляє Укрінформ.

Опера створена за підтримки УКФ, режисер – Влад Троїцький, композиторами є не тільки штучний інтелект, але й люди: Сергій ВілкаАндрій МерхельЯна Шлябанська. Під час прем’єри на екран кінотеатру “Київська Русь”, який є одним з найбільших в Україні, наживо проєктуватися відео з різних камер.

“В опері “Про що мовчить Заратустра” ми також використовуємо частину композиторського здобутку Ніцше. Прикро, що музична творчість Ніцше в нашій країні не до кінця досліджена та майже невідома. Можлива, наша робота заохотить когось більше дослідити тему Ніцше-композитора”, – розповів композитор Сергій Вілка.

Вокалістка опери Анна Кірш розповіла, що її найглибше зачепила теза Заратустри “ви – винні”.

“Цей вислів актуальний і нині, у мене ж асоціюється із хейтерськими нападками, адже досить часто особливо в соцмережах можна побачити/прочитати критику, що у своїй основі недоречна до абсурду! Також сьогодні поширеним явищем є невизнання власної провини “ми – не винні”, а перекладання на інших зі звинувачувальним тавром: “ви – винні”, – сказала виконавиця.

Композитор Яна Шлябанська розповіла, як у текстах Ніцше шукала ідеї для своєї музики.

“Наприклад, історія про “три перетворення духу” (на верблюда, лева і на дитя) стали для мене основою трьох ліній звукових текстур в опері – важких (верблюд), вільних (лев) і споглядально-ніжних (дитя). Мені було цікаво попрацювати в тандемі з Сергієм Вілкою та Андрієм Мерхелем. Ми всі – абсолютно різні за підходом та інструментарієм, але нас об’єднала ідея і спільне бачення художнього цілого. Єдність в розмаїтті”, – переконана композиторка.

За словами композитора Андрія Мерхеля, кожна теза Ніцше – це закінчена музична думка, кожне слово – нота.

“Маю таку підозру, що філософ сам мислив за допомогою музики. Відомий факт – він любив писати, і хотів стати композитором. Якби ж свого часу його не розкритикували. Для мене мовчання Заратустри є аксіомою, адже цим “мовчанням” можна зобразити все те, що лишилося “по той бік” зла і добра в його творчості”, – сказав Мерхель.