На третю річницю визволення Київщини в Україну прибув пастор Марк Бернс, якого називають духовним радником президента США Дональда Трампа. Він побував у Бучі і лишився глибоко враженим побаченим, повідомив головний рабин України Моше Асман, який сприяв візиту Бернса. Але хто він такий і що означає “духовний радник”?
Бог йому суддя, а наставник Бернс
Попередники Дональда Трампа не мали духовного радника чи наставника. А якщо мати на увазі сповідника, то його не має і сам Трамп. Власне, сповідь у протестантів не є обов’язковим таїнством. Тоді, можливо, Бернс та людина, до котрої Трамп прислуховується? Напевно, що так, але перебільшувати цей вплив не варто.
Це до відома тих українських політиків, які поквапилися встановити контакт з пастором Бернсом. Гірше від такого контакту не буде, але й користь невелика. Чинний американський президент, який належить до євангельських християн, любить оточувати себе священнослужителями. А ще більше він любить тих, хто вправно йому лестить. Інколи це вдало поєднується в одній особі.
Попередня духовна наставниця Трампа Паула Вайт хвалилася свого часу, що саме вона “привела його до бога”. Складно сказати, що саме це означає. Чи те, що саме під її впливом президент США примкнув до євангельських християн? Чи те, що місіс Вайт розпалила у серці Трампа таке полум’я віри, якого там досі не було?
У кожному разі, Трамп і Паула Вайт познайомилися ще у 2011 році. Тоді Трамп запитав у проповідниці Вайт, яка мала свою телепередачу, чи варто йому балотуватися у президенти. Для відповіді на це питання Вайт зібрала біля вежі Трампа на Манхеттені тридцять (!) євангельських служителів. Вони усі дружно молилися, а відтак оголосили вердикт: ні, в президенти йти ще не час.
Тоді свою кампанію розпочав Барак Обама. Він і виграв вибори наступного, 2012 року, коли переміг кандидата від республіканців Мітта Ромні. А коли друга каденція Обами добігла кінця і надійшов час проводити наступні президентські вибори, Трамп знову звернувся до своєї сивіли. І у 2015 році Паула Вайт благословила “духовного сина” на президентство.
вихвалялася тим, що щоранку дзвонить президентові та відвідує Білий дім
Саме вона читала молитву під час інавгурації Трампа, а відтак вихвалялася тим, що щоранку дзвонить президентові та відвідує Білий дім щонайменше раз на тиждень.
Вайт особисто та позаочі називали шарлатанкою. І хай щодо релігії це було правдою, у мистецтві заробляти гроші Вайт справжня профі. Заснована нею церква “Без стін” приносила їй 40 мільйонів доларів в рік. Напевно, “доїти” вірних Вайт могла б і далі, але зіткнулася зі звинуваченнями в зловживанні пожертвами.
Вайт та її чоловік використовували фінанси церкви для власної вигоди
Негласне звання улюблениці Трампа не врятувало Вайт від розслідування, котре Конгрес провадив довгих три роки. У фінальному звіті стверджувалося, що Вайт та її чоловік використовували фінанси церкви для власної вигоди. Але, щоправда, розслідування це було припинено без будь-яких покарань для його фігурантки. Вайт уникла відповідальності, але її церква оголосила себе банкрутом.
Sic transit gloria mundi, так би мовити. Проте святе місце довго не лишається порожнім. І ось біля Трампа часів його другої каденції з’являється новий духовний наставник. Цього разу це афроамериканець Марк Бернс.
Найкращий друг найкращого друга
Без жодної іронії зауважимо, що візит Бернса все ж мав значення. Особливо на тлі непростих взаємин українського та американського керівництва… Євангеліст Бернс взяв участь у міжконфесійному релігійному форумі в Києві та відвідав Бучу, Ірпінь і Бородянку, про що повідомив головний рабин України Моше Реувен Асман.
“За моїм запрошенням до України прибув особливий гість пастор Марк Бернс, особистий духовний радник президента Дональда Трампа. Це відома в релігійних і політичних колах США постать, чий голос сьогодні має вагу у формуванні нової стратегії та політики Америки”, зазначив рабин на своїй ФБ-сторінці.
А його гість Марк Бернс у свою чергу зазначив у соцмережі, що подорожує Україною “з розбитим серцем”. Він зазначив, що незважаючи на всі жахи, Україна залишається міцною, “як маяк релігійної свободи, вітаючи всі конфесії”.
І ці слова також важливі, адже російські наративи, поширювані, зокрема, й політиками з оточення Трампа, створювали геть хибну картину конфесійного багатоголосся в Україні. Росіяни стверджували, що в нашій країні переслідують християн, забороняють церкви, а священників кидають за ґрати, що було, звісно, цілковитою нісенітницею.
І Бернс публічно проартикулював на увесь світ, що зі свободою віросповідання у нас все гаразд.
Але він не був би людиною Трампа, якби тут таки й не згадав американського президента.
“Ці солдати на передовій не просять грошей. Вони просять 1000 танків, 300 літаків F-35, засоби ППО, щоб збивати дрони, які все ще обстрілюють цивільні будівлі та вбивають людей, сказав він, говорячи про українське військо. Пам’ятайте, саме президент Трамп надіслав “Джавеліни”.
“Президент Трамп є найкращим другом невинного цивільного населення України. Він покладе край цій війні”, додав Бернс.
Ми, звісно, пам’ятаємо про “Джавеліни” американська сторона просто не дає нам про них забути. Як пам’ятаємо і про велику “миротворчу” місію Трампа, яка поки що шкутильгає на обидві ноги. Американський лідер не прагне натиснути на російського диктатора Путіна, він раз-у-раз натискає на знекровлену Україну жертву російської агресії. У такій ситуації лишається тільки молитися.
“Моліться зі мною, щоб мир швидко прийшов в ім’я Ісуса!”, закликав Бернс. І несподівано додав: “Ні, ніхто мені не заплатив”. Це, вочевидь, була алюзія на слова віцепрезидента США Джей Ді Венса, котрий під час зустрічі у Вашингтоні з Володимиром Зеленським цинічно зауважив, що той запрошує своїх гостей у “пропагандистські тури”.
У такому “турі” побував Марк Бернс, і слава Богу! не розцінив Бучу та Ірпінь як пропагандистську постановку.
Who is mister Burns?
Хоча значимості Бернс став набирати тільки зараз, із Трампом він також з часів його першої каденції. Ще у 2016 році журнал Time включив його до списку “16 людей, які вплинули на президентські вибори 2016 року”.
Як і колишня проповідниця Трампа Вайт, Бернс також має своє телешоу. Ба навіть не просто телешоу, а цілу мережу, яка називається The NOW Television Network і базується там, звідки пастор родом у Південній Кароліні. Це потужне християнське мовлення, якому Паула Вайт могла б тільки заздрити.
Крім того, у пастора Бернса теж є своя церква, і вона поки що не збанкрутувала. Церква зветься The Harvest Praise Worship Center. Серед її прихожан семеро дітей Бернса.
“Пастор Марк Бернс є першим у боротьбі за Америку і має мою тотальну та цілковиту підтримку він хороша людина, сумлінний працівник і не підведе вас!” писав у 2022-му про нього Дональд Трамп у соцмережі Truth Social.
Майбутній 47-й президент тоді ж зазначив, що Бернс “був зі мною з самого початку нашого руху Make America Great Again”. І дійсно: Бернс часто представляв Дональда Трампа на його мітингах і допомагав організовувати зустрічі між Трампом та темношкірими пасторами ще до президентства у 2017 році.
Але хто без гріха, хай першим кине у Бернса камінь у 2016-му наш пастор трішечки сфальсифікував свою біографію. На сайті його церкви було вказано, що він служив шість років у резерві армії США та має ступінь бакалавра наук. Насправді він ніколи не був у резерві армії, а лише у Національній гвардії, звідки його звільнили у 2008 році, а в університеті North Greenville він провчився лише один семестр.
Та Бернс був не єдиним, на кого спирався Трамп у боротьбі за владу. Його опорою став цілий релігійний рух “Нова апостольська реформація”, про який можна було б написати окрему якщо не монографію, то статтю.
“Нова апостольська реформація” це організація християнських проповідників, які без зайвої скромності називають себе сучасними апостолами та пророками. Пастори НАР нерідко розцінюють природні катастрофи як покарання за аборти та гомосексуалізм. Ба навіть більше: рух вважає такі соціальні проблеми, як злочинність, бідність та расизм проявами диявольського наміру.
Цікаво, що іще у 2011 році експерти відзначали зростаючий вплив НАР та різноманітність сфер її впливу, адже серед послідовників руху було і є багато афро- та латиноамериканців. Це може принести чималу користь супернику президента Обами, казали вони. Так, власне, і сталося, тільки не під час кампанії 2011-2012 років, а трохи пізніше.
Цікаво, що релігієзнавці вбачають спільні риси в ідеології НАР та філософії Івана Ільїна, який розмірковував про “духовну диктатуру”. До речі, Ільїна, котрий жив у 1883-1954 рр., називають одним з ідеологів російського месіанства та фашизму, а ще критиком колективного Заходу.
Хоча ця тема, як і подібність поглядів Трампа і Путіна, заведе нас надто далеко від візиту в Україну Марка Бернса. Залишимо Путіну його тувінських шаманів, а Трампу консервативних євангелістів.
Та якщо приїзд “духовного наставника” американського президента йде на користь Україні, це можна тільки вітати. Кожен, хто вкладе у голову президента США бодай дещицю здорового глузду, воістину гідний благословень. Як і Марк Бернс, якщо він дійсно має вплив на перебіг думок свого високопоставленого підопічного.