У Росії санкції вплинули на обсяги виробництва і продажу сільгосптехніки

У Російській Федерації фіксується значне зниження обсягів виробництва і продажу сільськогосподарської техніки через посилення західних санкцій.

На російському ринку сільськогосподарської техніки зафіксоване значне падіння продажу, попри те, що аграрії відчувають потребу в оновленні технічного парку. Про це повідомила Служба зовнішньої розвідки України.

За даними розвідки, у першому кварталі 2025 року обсяг продажу сільгосптехніки в Росії знизився на 32,9% порівняно з аналогічним періодом минулого року і становив 473,3 мільйона доларів. Особливо суттєве скорочення спостерігалося у сегментах зернозбиральних і кормозбиральних комбайнів, тракторів, плугів і культиваторів.

Падіння стосується не лише продажу, а й виробництва. Згідно з офіційною статистикою, у січнілютому обсяг виготовленої техніки зменшився більше ніж на 11% порівняно з відповідним періодом 2024 року.

Однією із ключових причин такої ситуації стало посилення західних санкцій, які суттєво обмежили доступ російських підприємств до технологій, імпортних комплектувальних, програмного забезпечення та фінансових інструментів. Як наслідок, пояснили у СЗРУ, багато виробників не можуть підтримувати рівень якості, а споживачі змушені відмовлятися від оновлення техніки через зростання цін і зниження доступності.

Крім того, за даними розвідки, у РФ посилився фінансовий тиск на аграрний сектор. Ключова ставка перебуває на рівні 21%, через що банки скорочують кредитування сільгоспвиробників, а доступ до пільгових програм фактично зникає. Водночас рентабельність агросектору знижується, інфляція зростає, а нестача кадрів і витрати на зарплати поглиблюють кризу.

Ситуацію ускладнює і запровадження з початку 2025 року підвищеного утилізаційного збору на сільгосптехніку. Це додатково підвищує вартість як імпортної, так і вітчизняної продукції, роблячи її ще менш доступною для фермерів. Як зазначили у СЗРУ, надалі, до 2030 року, збір індексуватиметься на 15% щорічно.

Усі ці чинники у комплексі з геополітичним тиском і економічною ізоляцією призводять до глибокої стагнації ринку сільгосптехніки в Росії. Там підкреслили, що передумов для покращення ситуації в найближчому майбутньому наразі не спостерігається.

20 травня Рада ЄС у закордонних справах має затвердити 17-й пакет санкцій Європейського Союзу проти Росії. На додачу до нього – ще три пакети санкцій.