Україна та Швеція підписали безпекову угоду

Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Королівства Швеція Ульф Крістерссон у Стокгольмі 31 травня підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки.

Документом, зокрема, передбачено, що впродовж 20242026 років Швеція надасть Україні військову допомогу на 75 млрд шведських крон (близько 6,5 млрд), що приблизно становитиме 2,2 млрд на рік. Сума допомоги зростатиме протягом десятирічного терміну дії документа. Про це повідомляє пресслужба президента.

Військова підтримка України охоплює авіацію та протиповітряну оборону, бронетехніку, артилерію, посилення морської безпеки, сприяння розмінуванню й безпілотні апарати.

Швеція вже надала й надалі передаватиме Україні артилерійські системи Archer і бойові машини CV90, щодо яких партнери також опрацьовуватимуть можливості спільного виробництва.

Унікальною частиною угоди зі Швецією є надання спеціалізованих літаків ASC 890, а також перспектива передачі Україні літаків JAS 39 Gripen, включно з відповідним навчанням.

Швеція також підтримуватиме розвиток сучасного оборонно-промислового потенціалу України та розвиватиме двосторонню співпрацю щодо локалізації, ремонту, технічного обслуговування та виробництва шведської оборонної продукції в Україні.

Окремі блоки угоди стосуються підтримки української формули миру, санкцій, відшкодування збитків та притягнення агресора до відповідальності, а також допомоги нашій країні в економічному відновленні, відбудові, захисті критичної інфраструктури.

Крім того, Швеція чітко підтвердила підтримку України на шляху до членства в ЄС і НАТО.

Загалом Україна уклала вже 13 двосторонніх безпекових угод: із Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією, Бельгією, Португалією та Швецією.

За кілька днів до саміту миру президент України Володимир Зеленський і президент Сполучених Штатів Америки Джозеф Байден підпишуть двосторонню безпекову угоду між країнами.

Вона стане найважливішою у серії угод, які Україна уклала з країнами-членами НАТО, пишуть західні ЗМІ.