Українська влада просить дотримуватися тиші щодо операцій на полі бою, коли Україна готова розпочати контрнаступ. Президент Володимир Зеленський каже, що країна не отримала всієї потрібної західної зброї, але більше не може чекати. Також українці бояться, що їхня атака коштуватиме ЗСУ багато життів солдатів. Напередодні саміту НАТО в Литві Київ наполягає на конкретному плані вступу в НАТО та гарантіях безпеки від країн Альянсу перед вступом. І українська тактика атак на саму територію Росії для її дестабілізації працює та дає результати. Ось дещо з того, що писали у світових ЗМІ.
“Контракт на постачання зброї показує, що Іран продав Росії боєприпаси для війни з Україною”, Sky News, Велика Британія
Можливий контракт на постачання зброї, який побачили в Sky News перший вагомий доказ, що Іран продавав Росії боєприпаси для війни в Україні.
Якщо 16-сторінковий документ від 14 вересня 2022 року – справжній, там йдеться про зразки різних розмірів артилерійських і танкових снарядів та ракет вартістю трохи більше $1 млн.
Джерело поділилося ним разом із п’ятьма сторінками, імовірно, зв’язаного контракту, який включає стволи для танків Т-72 та для гаубиць, а також снаряди для боєприпасів. Ця угода коштувала близько $740 тис.
Sky News не вдалось перевірити справжність документів. Однак джерело в службі безпеки заявило: “Це контракт між іранцями та росіянами на 100% справжній”.
Sky News показала документи прем’єр-міністру України Денису Шмигалю під час його візиту до Великої Британії у травні та главі британського МЗС Джеймсу Клеверлі. Київ і Лондон планують перевірити їхню справжність і вживуть заходів, якщо вони виявляться достовірними.
“Ми підозрювали, що відбувається щось подібне”, – сказав посол України у Великій Британії Вадим Пристайко.
Велика Британія вже запровадила санкції проти Тегерану після того, як режим поставив до РФ бойові дрони, які тероризують українські міста.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Мене били й піддавали тортурам, щоб лише визнав, що агент ЦРУ” – колишній полонений американець
“Там, де у нас є докази, що Іран надавав військову підтримку Росії у її спробі вторгнення в Україну, ми вживали заходів, і завжди чинитимемо так само”, – сказав Клеверлі.
Війна Росії в Україні виснажує запаси боєприпасів обох сторін. Західні союзники щосили намагаються озброювати Київ, а Москва перевела свою оборонну промисловість на військовий лад. Але оскільки російська економіка постраждала від санкцій, Кремль також звернувся по допомогу до своїх друзів.
У січні Іран поставив до Росії велику кількість куль та боєприпасів вантажними суднами через Каспійське море.
“Тиша українського наступу”, The Guardian, Велика Британія
Росія стверджує, що відбила “великий наступ” у Донецькій області та знищила сотні українських військових. Українські офіційні особи не давали коментарів і в останні дні наголошували на потребі збереження секретності операцій, оскільки очікування великого наступу зростає. Українські військові передбачали, що будь-якому контрнаступу будуть передувати і супроводжувати оманливі маневри та атаки, що відволікають, щоб “формувати поле бою” і спричинити більше замішання в російських лавах.
Інститут вивчення війни у Вашингтоні заявив: “Українські сили провели локальні наземні атаки та досягли обмежених тактичних успіхів у західній частині Донецької області та східній частині Запорізької області”.
Міністр оборони України Олексій Рєзніков опублікував у Twitter повідомлення, в якому процитував пісню гурту Depeche Mode “Enjoy the Silence”.
Слова зовсім не потрібні, вони можуть тільки нашкодити міністр Рєзніков про наступ
“Слова зовсім не потрібні, вони можуть лише нашкодити”, – йдеться у твіті.
Також у неділю ЗСУ опублікували в соцмережах відео, на якому кілька солдатів дивляться в камеру і прикладають палець до губ, наголошуючи на необхідності збереження секретності. В інтерв’ю Wall Street Journal президент Зеленський заявив, що підготовку до контрнаступу завершено.
“Твердо віримо, що в нас все вийде. Не знаю скільки часу займе. Щиро кажучи, може піти по-різному. Але збираємося це зробити і ми готові”, – сказав він.
Україна досягла разючих успіхів у звільненні окупованих територій наприкінці минулого року, але відтоді росіяни мали кілька місяців для підготовки оборонних позицій, і серед українських сил поширені побоювання щодо людських жертв наступу, а також розуміння, що ціна може збільшитися, чим довше Київ зволікає.
Зеленський сказав, що в України немає всієї західної зброї, яку хотіла до початку контрнаступу, але не може більше чекати.
Україна підготувала 12 бригад загальною чисельністю близько 60 тис. Чисельність російських окупантів на українській території – 300 тис. осіб
Україна підготувала 12 бригад, загальною чисельністю близько 60 тис. людей, щоб очолити атаку. Чисельність російських окупантів на українській території близько 300 тис. осіб. Частину країни окуповано з 2014 року.
“Україна подвоює ставку на вступ до НАТО “дуже” скоро після війни”, Politico, США
Україна прагне стати членом НАТО протягом дуже короткого часу після досягнення військової перемоги над Росією, заявив заступник міністра оборони України. Київ подвоїв тиск на Захід, щоб виробити чітку дорожню карту для приєднання до Альянсу.
В інтерв’ю Володимир Гаврилов закликав теж Пекін утриматися від відправки військових вантажів до Москви.
Майбутня роль України в НАТО стала гарячою темою напередодні липневого саміту лідерів Альянсу у Литві. США та Німеччина опираються закликам України, Польщі та країн Балтії розробити чіткий план заявки Києва на членство.
Президент Зеленський заявив, що йому “немає сенсу” брати участь у саміті НАТО наступного місяця, якщо Україні “не дадуть сигналу” про її повоєнний статус в Альянсі.
“Ми хотіли б почути план чи дорожню карту, чи список дій, які мають зробити обидві сторони, НАТО та Україна, для досягнення членства у дуже короткі терміни”, – сказав Гаврилов.
Хоча він визнав, що це буде неможливо, допоки триває війна, “водночас ми повинні розуміти, що після нашої перемоги процес приєднання до блоку буде дуже швидким”.
НАТО, за його словами, має дати Україні список кроків, які потрібно зробити, “з чітким підтвердженням, що Україна є законним кандидатом” на членство.
Гарантії безпеки Україні повинні включати зобов’язання країн НАТО допомогти Україні виграти війну, підтримка української економіки та продовження санкцій та інших форм тиску на Росію
Тим часом, сказав Гаврилов, Україна вестиме переговори про “систему гарантій безпеки” з НАТО протягом перехідного періоду перед членством. Такі гарантії повинні включати зобов’язання країн НАТО допомогти Україні виграти війну, підтримка української економіки, та продовження санкцій та інших форм тиску на Росію.
“Транскордонна тактика атак України на Росію працює”, CNN, США
Україна відкрила новий фронт у боротьбі з російськими загарбниками у Росії. Але дивно скромно зізнається, що відправила війська, обстріляла артилерією і запустила дрони на територію ворога.
Операції російських громадян, одягнених в українську форму та нападаючих з території України, залишаються офіційно непрозорими. Це внесок Києва до так званої “гібридної війни” у “сірій зоні” сучасного конфлікту.
Російський добровольчий корпус та Легіон “Свобода Росії”, які входять до структури розвідки Міністерства оборони України, проводять короткі транскордонні рейди до Росії.
Київ влаштовує, що росіяни вторгаються до Росії від його імені. Тактичні результати можуть бути обмежені короткочасні набіги на невеликі прикордонні села. Але бажаного ефекту дестабілізації в РФ досягнуто.
Російське телебачення наповнене наляканими репортажами місцевих журналістів про артилерійські обстріли російських міст.
Губернатор Білгорода евакуював сотні мирних жителів, підтримував особистий телефонний контакт із Путіним і вже отримав нагороду за свої зусилля.
Тим часом, Легіон “Свобода Росії” розміщує у своєму Telegram-каналі оголошення про прийом до своїх лав пілотів дронів. Це може бути причиною зростаючої кількості ударів безпілотників по території РФ – від Кремля і престижних передмість Москви до міст Курськ, Смоленськ і Краснодар.
Сенс у тому, щоб атаки всередині Росії відчули, ніби вони мають значний російський відтінок, щоб усе більше росіян прислухаються до “крику свободи” та приєдналися до зусиль задля повалення Путіна.
І Російський добровольчий корпус, і Легіон “Свобода Росії” заявляють, що мають прихильників на батьківщині. Минулого тижня хтось розгорнув над Москвою біло-блакитний прапор російського опозиційного руху. Хтось допомагає запускати дрони в Росії по російським цілям.
Щодо України, чим більше росіяни думають, що їхні співвітчизники причетні до атак на російський режим, тим краще. Сумнів сам по собі дестабілізує.
Судячи з риторики з Росії, це працює. Відкриваючи засідання Ради безпеки у п’ятницю, Путін заявив, що необхідно не допустити, щоб “недоброзичливці” дестабілізували Росію.
Україна не могла б бажати більшого союзника у цій стратегії, ніж Євген Пригожин.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Бавовни” сприяють нашому наступу” – Іван Киричевський
“ПВК “Вагнера” хоче хоча б місяць на відновлення, бо це була важка робота, важкий рік… А потім будуть наступні сутички. Думаю, швидше за все, цього разу на території Росії”, – сказав він після атак дронів по Росії.
Як бонус для Києва Пригожин обрушився з критикою на військове керівництво РФ. Російський ланцюжок управління “контролюють клоуни, які поводяться з людьми як з гарматним м’ясом. Тоді ми не будемо частиною цього ланцюжка”, – сказав він.
Щодо атак безпілотників на Москву минулого тижня він сказав російським генералам: “Ви, смердючі тварини, що робите? Підніміть дупи з посад, які отримали, щоб захищати цю країну”.
Дмитро Медведєв теж був вражений масштабами, до яких дійшла війна у Росії. Він відреагував чимось близьким до істерики: “Зрозуміло, яка відповідь потрібна. Їх потрібно знищувати в самому осиному гнізді. Режим, що склався в Україні, має бути знищений”.
Він звучить як нацист, але в його словах є зловісні відлуння геноциду Голодомору 1930-х, коли в СРСР приблизно 3 млн. українців навмисно вбили голодом селян із середнього класу, а українську мову заборонили.
Відповідь Росії на кампанію на її території може дестабілізувати її військову кампанію всередині України, а разом із нею і політику вдома.
У минулому огляді преси Gazeta.ua писала, що по Москві було завдано найбільшого удару дронами з початку російського вторгнення в Україну. Ймовірно, використали українську БПЛА UJ-22. Він може летіти до 800 км, але несе поки що лише 20 кг корисного навантаження. Ціль може бути повернути війну ближче до домівок російської еліти та багатіїв. Росіяни вийшли з фази самозаспокоєності, у якій війна не загрожувала їм особисто. Один дрон впав за 10 км від резиденції Путіна.