В Міжнародному суді Гааги 3 лютого 2009-го закінчився процес “Румунія проти України” щодо статусу українського острова Зміїний.
Острів Зміїний розташований у північно-західній частині Чорного моря. Румунія й Україна 1997-го підписали угоду, де йшлося, що острів Зміїний належить останній. Довжина української частини узбережжя Чорного моря становить 1058 км, румунської 258 км.
2001-го неподалік острова виявили запаси нафти й газу. Це стало приводом для дипломатичної суперечки між Україною та Румунією щодо розмежування територіальних вод і економічних зон у цьому районі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перша спроба анексії кримських земель була невдалою
2004-го Румунія зробила подання до Міжнародного Суду у Гаазі з приводу того, чи вважати острів Зміїний островом чи скелею. Це має визначний вплив на схему розмежування континентального шельфу в даному районі. Міжнародний Суд 4 роки вивчав процес по острову Зміїний. Якби острів визнали скелею, то більша частина шельфу відійшла б Румунії, у іншому разі Україні.
Суд ухвалив, що Зміїний було визнано островом. Проте визнання не дозволило Україні повністю виграти справу. Цю територію суд не визнав крайньою точкою прибережної лінії України. Острів фактично наділили правами скелі. Тому запропонований розподіл шельфу у пропорції 3:1 на користь України не затвердили. Суд визначив іншу пропорцію 2,1:1. Досліджень шельфу через суперечку між країнами не проводили. Тому достеменно ніхто не знає, скільки там нафти і газу.
Росія почала будівництво греблі в Керченській протоці від Таманського півострова у напрямку міста Керч до українського острова Тузла 29 вересня 2003 року. Адміністративно Тузла площею 3 кв. км належала Керченській міській раді. Уряд України розцінив будівництво греблі як посягання на суверенітет держави.